Файл: за мерзімді жоспарды тарауы Мектеп Елтай орта мектебі кмм.doc
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.11.2023
Просмотров: 20
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: «Елтай орта мектебі» КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Азмагамбетова Дарима ермековна
Сынып: 7 сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: 0
Сабақтың тақырыбы Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен ДНҚ рөлі. Жүре пайда болған және тұқым қуалайтын белгілер.
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме) 7.2.4.1 - адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді сипаттайды Көптеген оқушылар: Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік байланысын анықтай алады Кейбір оқушылар: Ағзасында тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді ажырата алады
Бағалау критерийі Тұқымқуалаушылық ұғымына анықтама береді Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді сипаттайды
Тілдік мақсаттар
Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен ДНҚ рөлін сипттай алу, түсіндіре білу Пәнге қатысты лексика мен терминология: ДНҚ, хромосома, қос шиыршық, генетикалық материал, ақуыздар, гендер. Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы: ДНҚ қайда орналасқан? Бұл не … ген (-дер) қандай қызмет атқарады? Хромосомалар қалай комплектіленген/ұйымдасқан
Құндылықтарға баулу
Адалдық, серіктестік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу, жаһандық азаматтық, құндылықтарына баулу
Пәнаралық байланыс Химия, медицина
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
Мақсаты:
пәнге деген
қызығушылығын
ояту
13 мин - Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Шаттық шеңберін құрып « Жүректен жүрекке» тренингі (Жұмсақ жүрек)ойыншығы арқылы оқушылар бір-біріне бере отырып жылы тілектерін білдіреді. Оқушыларды топқа бөлу: Кәмпиттер арқылы 2 топқа бөлу. Әр топ мәтінді оқиды, жұппен және топпен талқылайды, қорғайды. Әр топ кластер қорғайды «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі Топ мүшелері «Бас бармақ» әдісімен бағалайды Жұмсақ жүрек ойыншығы Плакат, маркер
Сабақтың ортасы
Мақсаты:
осы тақырып
бойынша
білімдерін
қалыптастыру
25 мин
Тұқымқуалаушылық туралы бейнеролик көрсету Оқушыларға кеспелер беріледі Дұрыс жауабын жұппен талқылайды Тапсырма-1 (а) Тұқымқуалаушылық ұғымына анықтама беріңіз (b) Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерге мысал келтіріңіз Дескриптор - тұқымқуалаушылық ұғымына анықтама береді; - адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерге мысал келтіреді. Тапсырма -2 (а) Ген ұғымына анықтама беріңіз. _______________________ (b) Берілген сызбаны пайдаланып, тұқым қуалайтын белгілерді анықтаудығы геннің рөлін түсіндіріңіз. Бейнеролик Кеспелер
Дескриптор - ген ұғымына анықтама береді; -тұқым қуалайтын белгілерді анықтаудағы геннің рөлін түсіндіреді. Бағалау парағы арқылы бағалайды Венн диаграммасы әдісі Тапсырма № 3 Тұқым қуалайтын және тұқымқ қуаламайтын белгілерді ажыратыңыздар.
Тұқым қуалайтын Ұқсастығы Тұқым қуаламайтын Дескриптор Тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді ажыратады Бір-бірін бағалайды стикер арқылы «Моделдеу» әдісі Тапсырма № 4 Әр түрлі материалдар арқылы ДНҚ моделін жасайды (конструктор, кәмпиттер, ДНҚ моделі) Жұптық жұмыс: конструктордан ДНҚ моделі Түрлі түсті қағаз, желім, конструктор, ДНҚ моделі
түрлі түсті қағаздан ДНҚ моделі Жұмыс нәтижесінде оқущылар өздерінің жасаған ДНҚ моделін көрсетеді, таныстырады. Дескриптор - ДНҚ құрылысын сипаттайды
Сабақтың соңы
Мақсаты:
Алған білімдерін
жүйелеу,
қорытындылау
7 мин Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. 1. Мен түсіндім, себебі ... 2. Мен түсінбедім, себебі ... 3. Мен қолдана аламын, себебі ... 4. Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс Оқушылар пікірлерін айтады. Үй жұмысы: Жүре пайда болған және тұқым қуалайтын белгілер туралы қосымша ақпарат жинау.
Саралау – Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Барлық оқушылар:
Хромосомадағы ДНҚ ролін біледі
Көптеген оқушылар:
Тұқымқуалаушылық пен
өзгергіштік байланысын
анықтайды
Кейбір оқушылар: алынған
нәтижелерін басқа жұптармен
салыстырып, қорытынды
жасайды, өз жұмыстарын
бағалайды. Ø Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері; Ø Оқушылар өзара бағалайды; Ø Жұппен бағалау жүргізеді; Жұпта, топта жұмыс істегенде компьтермен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасын сақтау
Сабақ бойынша