ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 14
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Текширди
Бўлим | Энергия |
Ўқитувчи | Мирзаева Зумрат |
Куни : | |
Синф : | Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
Дарс мавзуси: | Энергиянинг сақланиш ва айланиш қонуни. БЖБ |
Таълимий мақсадлар: | 7.2.3.5- механик энергияни сақланиш ва айланиш қонунини тушинтириш. 7.2.3.6-механик энергиянинг сақланиш қонунидан масалалар ечишда фойдаланиш. |
Дарс мақсади: | Ҳамма ўқувчи бажаради: механик энергия турларини билишади,кинетик ва потенциал энергияни тушинишади. Ўқувчиларнинг кўпчилиги: энергиянинг сақланиш ва айланиш қонунини тушинишади ва формуласини билишади. Айрим ўқувчилар: кинетик ва потенциал энергия формуласини турлантириб масалалар ишлай олишади. |
Дарснинг бориши
Дарс босқичлари / дарс вақти | Ўқитувчининг ҳаракати | Ўқувчининг ҳаракати | баҳолаш | ресурс-лар | ||
Дарснинг кириш қисми 3-5 дақиқа | Ташкилий қисм: Ўқувчилар билан саломлашиб,укувчиларни давоматини аниқлаш.Диалог методи орқали: 1)Хамма яхшими? 2)Кайфиятлар яхшими? 3)Хамма дарсга тайёрми? Саволлари орқали дарсга тайергарлик текширилади.Ўтган дарсларни савол-жавоб методи орқали такрорлаймиз. 1.Механик энергиянинг қандай турлари мавжуд? 2.Кинетик энергиянинг формуласи ва бирлиги? 3.Потенциал энергиянинг формуласи ва бирлиги? Дарснинг мақсади ва кетма-кетлиги билан таништираман. | Ўқувчилар укитувчи билан саломлашади. Берилган саволларга жавоб беришади. 1.Механи энергия 2 турли бўлади. а)Кинетик энергрия б)Потенциал энергия 2. Бирлиги ЖОУЛЬ 3. Бирлиги ЖОУЛЬ | Баҳолаш: Ҳар бир тўғри жавобга 1 балл қўйилади. Умумий 3 бал. Дескриптор: 1.Механик энергиянинг турларини билишади. 2.Кинетик энергия формуласи ва бирлигини билишади. 3.Потенциал энергия формуласи ва бирлигини билишади. | Дарслик,мавзуга доир кўргазмалар. | ||
Дарснинг асосий қисми 30-34 дақиқа | 1.10 м биіктікте 54 км\сағ жылдамдықпен қозғалған массасы 300г дененің жалпы механикалық энергиясын тап. g=10Н\кг 2.Егер серіппе 40см созылғанда 40Дж потенциалдық энергияға ие болса | Ўқувчилар янги мавзуни диққат билан тинглашади. Дафтарларига керакли жойларини ёзиб олишади. Топшириқларини бажаришади. 1. 2. | Баҳолаш: Масалаларни тўғри ишлагани учун 2 балдан қўйилади.. Саволга жавоб бергани учун 1 бал Умумий 7 бал. Дескриптор: 1.Кинетик энергияни формуласини фойдаланиб масала ечишни урганишади. 2.Потенциал энергияни формуласини фойдаланиб масала ечишни ўрганишади. 3. Энергиянинг сақланиш ва айланиш қонунини билишади. | Компьютер,дарслик | ||
Дарснинг якуни 3-5 дақиқа Уйга вазифа | Рефлекция: Қайта мулоқат:”СМС” методи орқали бугунги дарс ҳақида фикр билдиради Конспектни ўқиб келиш. 15- машқ. | Ўқувчилар бир-бирларига қоғозда смс ёзиб фикр алмашишади.Мавзуни мустаҳкамлашга доир оғзаки саволларга жавоб беришади. | Ўқувчилар дарс давомида ўрганганларини шакллантиради. | | ||
Саралаш Иқтидорли ўқувчиларга топшириқ. Қолган ўқувчилар: | Баҳолаш Ўқитувчи дарсда фаол қатнашган ўқувчиларни "мақтовли сўз" усули билан баҳолайди: "Баракалла! Яхши! Жуда яхши! Талпин!" Ўз-ўзини баҳолаш Қолиплаштирувчи баҳолаш Ўзаро бир-бирини баҳолаш | Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш Дарсдан олдин синф хонасини шамоллатиш. Синфдаги стол стулларни тартибга келтириш. . | ||||
Мен ўз дарсимда ўз мақсадимга эришдим,сабаби ўқувчиларим кинетик энергия ва потенциал энергияни билишди,формуласини масала ечишда фойдалана олишди. Режалаштирган топшириқлар тўлиқ бажарилди. | ||||||
Умумий баҳо: Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати: 1:Уй вазифасини текширишда бир бирининг фикр алмашиш жараёни 2:Берилган топшириқларни бажариш жараёнида ўқувчилар актив қатнашишади. Дарс сифатини яхшилашга нима ёрдам бера олади: 1:Дарсда кўргазмалар кўпроқ бўлиши 2:Қизиқарли дарс усулларидан фойдаланиш Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида ўқувчиларнинг ютуқ/камчиликлари ҳақида нимани аниқладим: Дарсда ўқувчилар актив қатнашишди. Дарс давомида актив қатнашган ўқувчилар яхши баҳолар олишди. Келгуси дарсларда нимага аҳамият бериш лозим: Ўқувчиларни асосий қоидаларни ёдлашга ва формулаларни масала ишлашда қўллай олишга аҳамият бериш лозим. |