ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 34
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | 8.3 А Тұрақты электр тогы | |
Педагогтың аты жөні: | Турсынбаева Галина Карибжановна | |
Күні: | | |
Сынып: 8 | Қатысуылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу | |
Оқу бағдарламасына сәкес оқыту мақсаттары | 8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану 8.4.2.3 кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру | |
Сабақтың мақсаты: | Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күші,кернеуді түсіну Электр тізбектерін құрастырып графигін тұрғызу Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығару |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңі/уақыт | Педагготың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 2 мин 4 мин | Оқушылардың сыни ойлауына негізделген «Мені тап» әдісі арқылы сөз немесе физикалық шамаларды ұсыну арқылы белгілі бір заңдылықты немесе анықтаманы тауып, топқа бөлу БО «Сұрақ қою және талқылау» түрін «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы өткен сабақты қайталаймын. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап бере отырып, жіпті келесі оқушыға беру арқылы өрмекші торын құрады. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында «bilimland.kz.» сайтын пайдаланып бейнеролик көрсету. Мақсатым: оқушылардың ойлау қабілетін қалыптастыру, жаңа сабақты ашып, өмірден мысалдар келтіремін. | Iтоп Амперметр ІІ топ Вольтметр Вольтметр Амперметр Оқушылар берілген сұрақтарға жауап бере отырып, жіпті келесі оқушыға беру арқылы өрмекші торын құрады. 1. Нүктелік заряд дегеніміз не? 2. Электроскоп қандай аспап? 3. Электр тогы дегеніміз не? 4. Кулон заңын тұжырымдаңдар? 5. Зарядтарды жинау үшін қандац құрылғы қолданылады? 6. Конденсатордың сыйымдылығын қалай анықтайды? 7. Қандай құрылғыларды « ток көздері» деп атайды? 8. «Электр қозғаушы күші» деп нені атайды? | ҚБ:мадақтау | Оқулық,оқу құралдары «bilimland.kz.» | ||||||
Сабақтың ортасы 12 мин 13 мин | Тапсырма №1 Саралау тапсырмасы «Қорытынды тәсілі» БО «Зерделеу және зерттеу» түрін «Үштік әдісі» арқылы электр тізбектерін құрамды бөліктерімен тұжырымдайды, Тізбек құрастырады,график тұрғызады Берілген құрал-жабдықтармен пайдалана отырып шамды жандырып,құрамды бөліктерін сипаттама беріңдер. Дескриптор: 1.Шартты белгілерімен құрылымдарды сәйкестендіру 2.Сурет арқылы схеманы жинайды 3.Кездескен жаңа құрамды бөліктің физикалық мағынасын айтады. Тапсырма №2(Практикалық жұмысты орындайды)
| Тізбек құрастырады,график тұрғызады Берілген құрал-жабдықтармен пайдалана отырып шамды жандырып,құрамды бөліктерін сипаттама береді. №1. Электрбұрғы орамының кедергісі 30 Ом. Егер электрбұрғы 19А ток күшіне есептелген болса, онда оған қандай кернеу берілетінін есептеңіз. №2.Электр өрісінің 3мКл зарядты жылжытқандағы жұмысы 0,9Дж-ға тең болса, тізбектегі кернеуді анықтаңыз. №3.Кедергісі 14 Ом және ұштарындағы кернеу 7 В болатын өткізгіштің көлденең қимасы арқылы 50 секунт ішініде өтетін зарядтың шамасын табыңыз. №4. Кедергісі 20 Ом және ұштарындағы кернеу 5 В болатын өткізгіштің көлденең кимасы арқылы 15 Кл заряд өту үшін қанша уақыт қажет екенін анықтаңыз. | «Су тамшылары» тәсілі арқылы бағаланады «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағаланады Қызыл түс – «өте жақсы» Жасыл түс – «жақсы» Сары түс – «қанағаттанарлық» | Оқулық,шам, ток көзі,резистор | ||||||
Сабақтың соңы 3 мин 2 мин | Семантикалық карта арқылы сабақты қорытындаймын «Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді. Үй жұмысы§ 23 | -Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?
Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен? | | Оқулық |