Файл: азастан Республикасыны Білім жне ылым министрлігі орта мектебі кмм.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.02.2024

Просмотров: 35

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 5-сабақ

Бөлім:

Су - тіршілік көзі

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Негізгі және туынды сын есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар: сөйлемнен сын есімді табады, негізгі және туынды сын есімді анықтай алады.

Көптеген оқушылар: сұрақтарға жауап беріп, мәтіннен сын есімдерді таба алады.

Кейбір оқушылар: сын есімнің түрлеріне мысалдар келтіре алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Ізгі тілек» әдісімен өтеді.

Топқа бөліну «Таңдау» әдісі арқылы фигуралар таңдап өтеді.

Оқу материалын жариялау «Күн шұғыласы» әдісімен жүреді.

-Өтіп жатқан тақырыбымыз не туралы?

-Сын есім бар білетінімізді еске түсіріп, «Күн шұғыласына» жазайық.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда сын есімнің негізгі және туынды түрлері тураыл білімді бекітуге арналған тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

  1. Жаттығу жасайды.



Топқа бірігеді.
Тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.



Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.



Жаңа білім

15 мин


2 мин

Бекіту

15 мин

(Ұ, Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс болады.

А) 17-жаттығу.

Ертегіні оқыңдар.

-Ертегі бойынша бір-біріңе сұрақ қойыңдар.

-Ертегідегі негізгі ойды анықтаңдар.

-Су болмаса не болатынын елестетіп көр және оны айтып беріңдер.

- Су -> бу ->жаңбыр. Осы үшеуін байланыстырып әңгімелеңдер.

Ж: Негізгі ой: су болмаса, Жерде тіршілік те тоқтайтынын түсіну. Су болмаса жан-жануарлар қырылады, өсімдіктер қурап қалады. Тіршілік тоқтайды. Күн ыстықта су буға айналады, будан бұлт жиналып, жаңбыр болып жерге жауады.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Сын есімнің түрлеріне мысалдар келтір.
Сергіту сәтінде «Жұмбақ» ойынын ойнайды.

Бір оқушы шығып жұмбақ жасырады. Қалған оқушылар шешуін атайды.
(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

18-жаттығу.

Мәтінді көркем жазыңдар.

Сын есімдерді тап. Оларды сын есімнің негізгі және туынды

түрлеріне ажыратыңдар.

Негізгі сын есім: әдемі,

Туынды сын есім: ақша, жидекті, көңілді.

20-жаттығу.

Ойлан, тап.

Кішкентай Дархан көрген нәрсесін айтып жеткізе алмай тұр. Ішкі үйге бір құс ұшып кіріп, қайта шығыпты.

Дәл соған ұқсайтын құс Сәуле апайдың ауызғы үйіне ұя салыпты.

Дарханның көргені қай құс? Көмекке кел. Сипаттап көр.

Ж: Бұл құс-қарлығаш. Оның түсі қара, бауыры ақ, құйрығы айыр. Олар үйге ұя салады.

Тапсырманы орындайды.


Жұмбақ шешеді.


Тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

- Ертегіні оқып, мәтін мазмұнын анықтайтын сұрақтар қояды-1 балл.

- Ертегідегі негізгі ойды анықтайды-1 балл.

- Су болмаса не болатынын әңгімелейді-2балл.

-Табиғаттағы су айналымы туралы әңгімелейді -2балл.

Дескриптор:

- Мәтінді сауатты, көркем жазады-1балл.

Сын есімдерді тауып, негізгі және туынды түріне ажыратады -1балл.

- Қарлығаш құсын сипаттап айтады- 2балл.

Оқулық, дәптер

оқулық, дәптер

Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің күнделігім» әдісі арқылы береді. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: 19-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.





Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар     

Қазақ тілі 6-сабақ


Бөлім

Су - тіршілік көзі

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сан есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу

3.4.2.6 есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: сөйлемнен сан есімді табады, есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтай алады.

Көптеген оқушылар: сұрақтарға жауап беріп, сан есімдерді ажырата алады.

Кейбір оқушылар: сан есімдерге мысалдар жаза алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Топқа бөлгенде «Санау» әдісі қолданылады.

Өткен тақырыпқа шолу:

А) Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Жаңа тақырыпты ашу: «Күн шұғыласы» ойыны.

-Өткенде қандай сөз табы туралы оқып білдік?

-Қандай сөз таптарын білесіңдер?

-Енді қай сөз табын оқимыз деп ойлайсыңдар?

-Сан есім туралы білетіндеріңді Күн шуағына жазыңдар. Анықтамасын, сұрақтарын еске түсіріп, мысалдар келтіріңдер.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда сан есімдерді ажыратуға бағытталған тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топқа бірігеді.
Тақырыпқа қатысты білетіндерін жазады.

Үй тапсырмасын тексертеді.

Сұрақтарға жауап береді.




Тапсырма орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау.

Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.



Пазл суреті


Жаңа білім

20 мин

2 мин
Бекіту

10 мин

(Т, Д) 1- тапсырма- «Еркін әңгіме» әдісі.

21-жаттығу.

-Мәтінді тыңдаңдар.

Сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Асан қайда бармақшы болды?

2. Ол неліктен шөлдеді?

3. Жолда не кездесті?

4. Бұлақтың суы қандай?

5. Бұлақтың суы неліктен ерекше болып көрінді?

-Сұрақтардың жауабы арқылы тірек сөздер қатарын тауып жаз.

22-жаттығу.

Орны ауысқан сөйлемдерді ретке келтіріп жазыңдар.

-Сан есімдерді тауып, оларға сұрақ қойыңдар.
Сергіту сәті қазақ биін билету.
(Т) 2-тапсырма-дәптермен жұмыс.

23-жаттығу.

Ойлан, тап. Ол қай сан? Көркем жазыңдар.

Оңынан оқысаң, ол – сан,

Терісінен оқысаң, ол – сан.

(қырық)

25-жаттығу.

Мақалды оқып, жатқа жазыңдар.

Бір кісі қазған құдықтан

Мың кісі су ішеді.

-Сан есімнің қай сөзбен байланысып тұрғанын сызбамен көрсетіңдер.

-Мақалдың мәнін түсіндіріңдер.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Сан есімдерге мысалдар жаз.

Топпен бірге тапсырманы орындайды.

Топта сұрақтар қояды.

Топпен бірге тапсырманы орындайды.

Билеп сергиді.

Тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

- Өлеңді суреттердің көмегімен оқиды, керекті сөздерді пайдаланып сұрақтарға жауап береді-1 балл.

- Сын есімдердің астын сызады, туынды сын есімді сөз құрамына ажыратады -1балл.

Сурет тақырыбын анықтап, әңгіме құрап жазады-1балл.

- Мақалды қатесін түзеп жазады-1балл.

- Сын есімдерді тауып, олардың негізгі, туынды екенін ажыратады-1балл.

Дескриптор:

- Жұмбақты шешіп, көркем, сауатты жазады-1балл.

- Мақалды оқып, жатқа жазады-1балл.

- Сан есімнің зат есіммен байланысып тұрғанын сызбамен көрсетеді-2балл.

- Мақалдың мәнін түсіндіреді-1балл.

Оқулық, дәптер


Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді.

  • Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: 24-жаттығу.

Сабақтан үйренгенін айтады.

Тапсырма жазады.

ҚБ балын қояды.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

     

Қазақ тілі 7-сабақ


Бөлім:

Су - тіршілік көзі

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сан есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу

3.4.2.6 есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: сөйлемнен сан есімді табады, есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтай алады.

Көптеген оқушылар: сұрақтарға жауап беріп, сан есімдерді ажырата алады.

Кейбір оқушылар: сан есімдерге мысалдар жаза алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу, оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

А) Оқу тапсырмасын тексеру.

- Біз қандай сөз табын оқып бастадық?

- Сан есім туралы бір-біріңе сұрақтар қойып, жауап алыңдар.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда да сан есімдерді ажыратуға бағытталған тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі. «Таңдау» әдісімен суреттер таңдатып топқа бөлу.

  1. Жаттығу жасайды.


Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді.

Сұрақ қояды, жауап береді.


Топқа бірігеді.


Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.



Заттар суреті

Жаңа білім

15 мин

2 мин
Бекіту

20 мин

(Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

26-жаттығу.

- «Түйе мен түлкі» ертегісін түсініп оқыңдар.

-Ертегі мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойыңдар.

-Түйе мен түлкінің қайсысының жауабы шындық, қайсысы жалған екенін дәлелдеңдер.

27-жаттығу.

Мәтінді көркем жазыңдар.

Зайсан көлі Шығыс Қазақстан облысында орналасқан. Көлдің ұзындығы 100 километрден асады. Тереңдігі – 8-9 метр.

Сан есімдерді тап. Олардың қай сөзбен байланысып тұрғанын айт.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Сын есім түрлеріне мысалдар жаз.
Сергіту сәтінде «Қаражорға» билейді.
(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

28-жаттығу.

Жағдаятты оқып, сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Балалардың әрекеті қандай болмақ?

2. Бұлақ көзінің бітеліп қалуына кімдер кінәлі деп ойлайсыңдар?

• Жағдаятқа байланысты өз ойыңмен бөлісіңдер.


Сұрақтарға жауап береді.

Тапсырманы орындайды.

Билеп сергиді.

Тапсырманы орындайды.

Сызбамен жұмыс жасайды.

Дескриптор:

Ертегіні оқып, мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап алады -2балл.

Түйе мен түлкінің қайсысының жауабы шындық, қайсысы жалған екенін дәлелдейді -1балл.

- Мәтінді көркем жазады-2 балл.

- Сан есімдердің зат есіммен байланысып тұрғанын анықтайды-1балл.


Дескриптор:

- Жағдаятты оқып, сұрақтарға жауап береді-1балл.

- Балалардың әрекетін болжайды -1балл.

- Бұлақ көзінің бітеліп қалуына адамдар кінәлі екендігін айтады-1балл.

-Жағдаятқа байланысты өз ойымен бөліседі-1балл.

Оқулық, дәптер

Оқулық, дәптер

Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы: 29-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.





Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

     

Қазақ тілі 8-сабақ


Бөлім:

Су - тіршілік көзі

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сан есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу

3.4.2.6 есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: сөйлемнен сан есімді табады, есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтай алады.

Көптеген оқушылар: сұрақтарға жауап беріп, сан есімдерді ажырата алады.

Кейбір оқушылар: сан есімдерге мысалдар жаза алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу:

- Оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау:

- Біз қандай сөз табын оқып жатырмыз?

- «Серпілген сауалдар» әдісімен бір-біріңе сан есім туралы сұрақтар қойып, жауап алыңдар.

- Сан есімге бір-бір мысал келтіріңдер.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда да сан есімдерді ажыратуға бағытталған тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі. «Таңдау» әдісімен суреттер таңдатып топқа бөлу.

  1. Жаттығу жасайды.



Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді.

Бір-бір мысал келтіреді.

Топқа бірігеді.

Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау.
Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.


доп

Жаңа білім

20 мин

2 мин

Бекіту

13 мин

(Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс болады.

30-жаттығу.

Өлеңнің ұйқасын тауып жазыңдар.

Сылдыр қағып,

Таудан ағып

Жатыр құлап

Мөлдір бұлақ.

31-жаттығу.

Өлеңді мәнерлеп оқыңдар.

- Өлең қай жақтан айтылып тұр?

-Өлең неліктен «Балықшының ұлымын» деп аталып тұр?

-Балықшының ұлына сұрақтар дайындаңдар.

-Теңіз айдынына шыққанда қорқыныш сезімі болды ма? тсс

-Мәтіндегі мағынасы түсініксіз сөздерді белгіле. Олардың

мағынасын сөздіктен біліп ал.

Сергіту сәтінде «Ертегілер» қосылып шырқайды.
(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

33-жаттығу.

Ребустарды шешіңдер. Шешуіндегі сөздерді қатыстырып сөйлемдер құраңдар.

Ребустардың шешуіндегі сөздер сан есім екенін дәлелде.

Дәлелдеу үлгісі:



34-жаттығу.

Жұмбақты оқып, шешуін тап.

Дәмі де жоқ, түсі жоқ,

Пайдаланбас кісі жоқ.

• Жұмбақтың шешуіндегі сөзді сипаттаңдар. Сендер бұл сөзбен қандай жұмбақ құрастырар едіңдер?

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Сан есімдерге мысалдар келтір. Оларды қатыстырып сөйлемдер құрап жаз.

Тапсырманы орындайды.

Ән айтады.

Тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

-Өлеңнің ұйқасын тауып жазады-1балл.

- Өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл.

- Өлең қай жақтан айтылып тұрғанын, тақырыбының қойылу себебін анықтайды-1балл.

- Балықшының ұлына сұрақтар жазады-1балл.

Мәтіндегі түсініксіз сөздерді белгілейді, мағынасын анықтайды-1балл.


Дескриптор:

Ребустарды шешіп, оны қатыстырып сөйлемдер құрайды-1балл.

- шешуіндегі сөздер сан есім екенін дәлелдейді -1балл.

- Жұмбақты оқып, шешуін табады-1балл.

Жұмбақтың шешуіндегі сөзді сипаттайды-1балл.

бұл сөзбен қандай жұмбақ құрастыруға болатынын айтады-1балл.

Оқулық, дәптер


Оқулық, дәптер

Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы: 32-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.





Бұл ҚМЖ-ны өзгелерге таратуға болмайды, авторлық құқықты сақтаңыз. Егер осындай дайын ҚМЖ немесе БЖБ, ТЖБ алғыңыз келсе, +77764531215 нөміріне ватсапқа жазыңыз.

Сонымен қатар, 2-тоқсанға 5 пәннен БЖБ, ТЖБ 2 нұсқада алуға болады.

Оның ішінде:

математикадан 3 бжб,1 тжб

қазақ тілінен 2 бжб, 1 тжб

әдебиеттен 2 бжб, 1 тжб

дүниетанудан 1 бжб

жаратылыстанудан 1 бжб, 1 тжб болады.

БЖБ-лардың мақсаты, дескрипторымен балл қою кестесі, рубрикасы болады.

ТЖБ-лардың тапсырма сипаттамасы, дескрипторымен балл қою кестесі болады.

БЖБ, ТЖБ-лар биылғы курста берілген жаңа шаблонда жасалады және ЖБ алатын уақытқа қарай почталарыңызға жіберіледі.