ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 496
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
СОДЕРЖАНИЕ
шеңбер бойымен жүріп,
ән мәтініне сай қимылдар жасайды. Ойынға белсене қатысуға, әуен ырғақтырын ажырата білуге үйрету.
Педагог қорытынды жасайды. Балалардан бүгінгі оқу қызметінде қандай музыка тыңдағандарын, үйренген әннің аталуын, мазмұнын сұрау. Балаларды мадақтау.
№ 13-14 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Күзгі жаңбыр»
Мақсаты: Музыканың сипатын түсініп, эмоцияларын көрсете білуге дағдыландыру. Міндеттері: Музыкалық шығармаға өзінің қатынасын білдіру, әннің шаттық күйін көңілді жеткізіп, жеңіл, ширақ дауыспен шумақтардың соңын жұмсартып айту, музыканың ширақ сипатын жеңіл, ырғақты жүгіріспен беру. Музыка сипатына сәйкес ойын әрекеттерін орындау, музыкалық тіркестерге сәйкес қозғалыстарды өзгерту.
Әуеннің би сипатын сезіну, би қимылдарының элементтерін орындау.
Жасайды: шығарманың дыбысталуын тембрі бойынша ажыратады, әндерді орындайды.
Түсінеді: музыка өзгерген кезде ойын қимылын да өзгертуді.
Қолданады: мәнерлі қимылдарды орындайды, ойынға қатысады, қолшатырмен би билейді.
Қолданылатын көрнекі құралдар: күзгі жаңбырды бейнелейтін суреттер, қолшатырлар, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: жаңбыр – дождь – rain.
Балалар музыка әуенімен музыка залына келіп, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіріп, қол ұстасып, баяу тербеледі. Айналып, орнын ауыстырады.
Музыкалық-ырғақтық'>Музыкалық-ырғақтыққимылдар:«Көңілді
балалар» литва халық әуені
(өңд. Т. Ломова).
Балалар музыканы тыңдайды, көңілді ырғақпен тізені жоғары көтеріп секіреді, серіппе жасайды, шапалақтайды, аяқ топылдатады.
Музыкатыңдау:«Жаңбыр шақыру» (Д. Ботбаев).
Әуендегі жаңбыр дауысын, тамшылардың дыбысын балаларға сезіндіру.
Күзгі жаңбырды бейнелейтін суреттерін көрсету. Күз ерекшеліктері туралы әңгімелеу. Жауын жауған кезде тағы қандай құбылыстардың болатынын сұрап, жауаптарын толықтыру. (Найзағай жарқылдап, күн күркірейді).
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Ән айту:«Жау, жау, жаңбыр» (К. Дүйсекеев). Педагог өлең жолдарын оқиды.
Күркіреді күн, күн, Терезелер шың, шың, Жауды жаңбыр төк-төк, Шелек-шелек көп, көп.
Жон арқаңды тос, тос, Күнбағыс, тез өс, өс.
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әуеннің сипатын, екпінін, көңіл күйін ажырату. Балалардан жаңбырдың қандай пайдасы бар екенін сұрау. Әнді көңілді, жеңіл айтуға жетелеу.
Үйренген «Күзгі әуен» әнін (А. Досмағанбет) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Көңілді қолшатырлар биі» (педагогтің таңдауымен үнтаспада). Қолшатырдың көмегімен балалар жаңбырдан қалай қорғанатынын би қимылдары арқылы көрсетуге тырысады.
Ойындар, хороводтар:«Күн мен жаңбыр». Педагог ойын шартын түсіндіреді.
Музыка әуенінің ауысуына балалардың тез бейімделуін қадағалау.
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
№ 15-16 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Сабантойды тойлаймыз»
Мақсаты: Музыкалық шығармаға өзінің қатынасын білдіру, әннің мазмұны мен сипаты туралы пікірін айту.
Міндеттері: Қолымен бағытын (жоғары-төмен) көрсете білу, дауыстардың биіктіктерін ажыратып, жоғары-төменгі қозғалысын ажырату.
Музыка сипатына сәйкес қимылдар орындау. Ұлттық ойындардың көңілді сипатын бере білу.
Әуеннің би сипатын сезіну, би қимылдарының элементтерін орындау. Балаларға сабантой мерекесінің мазмұнын таныстыру.
Мерекелік көңіл күй сыйлау, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Жасайды: дауыстардың биіктіктерін ажыратып, жоғары-төменгі қозғалысын ажыратады, ән орындайды.
Түсінеді: қарапайым музыкалық терминдерді.
Қолданады: пластикалық, ырғақты, мәнерлі қимылдарды орындайды.
Қолданатын көрнекті құралдар: күйші Дина Нұрпейісованың портреті;
«Сабантойда» атты тақырыптағы суреті, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: мереке – праздник – celebration.
Балалар көңілді музыка әуенімен залға кіреді, аяқты нық басып, музыка ауысқанда жеңіл әуенмен аяқтың ұшымен жүгіреді.
Музыкалық-ырғақтық'>Музыкалық-ырғақтыққимылдар
:«Марш» (Е. Андосов).
Шығарманың 1-бөлімінде балалар зал ішінде шеңбер бойымен екеуден қол ұстасып,
жай жүреді. Әуеннің 2-бөлімі орындалғанда зал ішінде біреуден жеңіл секіре басып шашырап жүреді. Әуен рет 2-3 рет қайталанады.
Балалармен сабантой туралы әңгіме өткізіп, ол мерекенің қандай кезде болатынын, не үшін тойланатыны туралы мәлімет беру.
Суреттерден әңгіме құрастыру, балалардың тіл байлығын жетілдіру.
Музыкатыңдау:«Тойбастар» күйі (Д. Нұрпейісова).
Күйді тыңдай отырып алған әсерлерін ортаға салу, күйдің мағынасын түсіндіру. Д. Нұрпейісова туралы мәлімет беру, портретін көрсету.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Сабантой» (Е. Хасанғалиев).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір-бірін тыңдай отырып, айғайламай, дауысқа күш түсірмей, табиғи дауыспен айтуға үйрету.
Үйренген ән «Жау, жау, жаңбыр» (К. Дүйсекеев) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Көңілді қолшатырлар биі» (педагогтің таңдауымен үнтаспада). Би элементтерін мәнерлеп орындауға үйрету.
Еске сақтауға, ырғақты сезіне орындауға қалыптастыру. Ойындар, хороводтар:«Теңге алу» – қазақтың ұлттық ойыны. (Күй «Адай» Құрманғазы, үнтаспадан).
Педагог ойын шартын түсіндіреді.
Балаларды ептілікке, батырлыққа, табандылыққа баулу. Ұлттық ойынға қызығушылықтарын арттыру.
ән мәтініне сай қимылдар жасайды. Ойынға белсене қатысуға, әуен ырғақтырын ажырата білуге үйрету.
- 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 40
Рефлексия
Педагог қорытынды жасайды. Балалардан бүгінгі оқу қызметінде қандай музыка тыңдағандарын, үйренген әннің аталуын, мазмұнын сұрау. Балаларды мадақтау.
№ 13-14 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Күзгі жаңбыр»
Мақсаты: Музыканың сипатын түсініп, эмоцияларын көрсете білуге дағдыландыру. Міндеттері: Музыкалық шығармаға өзінің қатынасын білдіру, әннің шаттық күйін көңілді жеткізіп, жеңіл, ширақ дауыспен шумақтардың соңын жұмсартып айту, музыканың ширақ сипатын жеңіл, ырғақты жүгіріспен беру. Музыка сипатына сәйкес ойын әрекеттерін орындау, музыкалық тіркестерге сәйкес қозғалыстарды өзгерту.
Әуеннің би сипатын сезіну, би қимылдарының элементтерін орындау.
Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: шығарманың дыбысталуын тембрі бойынша ажыратады, әндерді орындайды.
Түсінеді: музыка өзгерген кезде ойын қимылын да өзгертуді.
Қолданады: мәнерлі қимылдарды орындайды, ойынға қатысады, қолшатырмен би билейді.
Қолданылатын көрнекі құралдар: күзгі жаңбырды бейнелейтін суреттер, қолшатырлар, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: жаңбыр – дождь – rain.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар музыка әуенімен музыка залына келіп, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіріп, қол ұстасып, баяу тербеледі. Айналып, орнын ауыстырады.
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық'>Музыкалық-ырғақтыққимылдар:«Көңілді
балалар» литва халық әуені
(өңд. Т. Ломова).
Балалар музыканы тыңдайды, көңілді ырғақпен тізені жоғары көтеріп секіреді, серіппе жасайды, шапалақтайды, аяқ топылдатады.
Музыкатыңдау:«Жаңбыр шақыру» (Д. Ботбаев).
Әуендегі жаңбыр дауысын, тамшылардың дыбысын балаларға сезіндіру.
Күзгі жаңбырды бейнелейтін суреттерін көрсету. Күз ерекшеліктері туралы әңгімелеу. Жауын жауған кезде тағы қандай құбылыстардың болатынын сұрап, жауаптарын толықтыру. (Найзағай жарқылдап, күн күркірейді).
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Ән айту:«Жау, жау, жаңбыр» (К. Дүйсекеев). Педагог өлең жолдарын оқиды.
Күркіреді күн, күн, Терезелер шың, шың, Жауды жаңбыр төк-төк, Шелек-шелек көп, көп.
Жон арқаңды тос, тос, Күнбағыс, тез өс, өс.
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әуеннің сипатын, екпінін, көңіл күйін ажырату. Балалардан жаңбырдың қандай пайдасы бар екенін сұрау. Әнді көңілді, жеңіл айтуға жетелеу.
Үйренген «Күзгі әуен» әнін (А. Досмағанбет) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Көңілді қолшатырлар биі» (педагогтің таңдауымен үнтаспада). Қолшатырдың көмегімен балалар жаңбырдан қалай қорғанатынын би қимылдары арқылы көрсетуге тырысады.
Ойындар, хороводтар:«Күн мен жаңбыр». Педагог ойын шартын түсіндіреді.
Музыка әуенінің ауысуына балалардың тез бейімделуін қадағалау.
- 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 40
Рефлексия
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
-
Бүгінгі ҰОҚ-да не ұнады? -
Күз мезгілінің қандай ерекшеліктері бар екен?
№ 15-16 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Сабантойды тойлаймыз»
Мақсаты: Музыкалық шығармаға өзінің қатынасын білдіру, әннің мазмұны мен сипаты туралы пікірін айту.
Міндеттері: Қолымен бағытын (жоғары-төмен) көрсете білу, дауыстардың биіктіктерін ажыратып, жоғары-төменгі қозғалысын ажырату.
Музыка сипатына сәйкес қимылдар орындау. Ұлттық ойындардың көңілді сипатын бере білу.
Әуеннің би сипатын сезіну, би қимылдарының элементтерін орындау. Балаларға сабантой мерекесінің мазмұнын таныстыру.
Мерекелік көңіл күй сыйлау, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: дауыстардың биіктіктерін ажыратып, жоғары-төменгі қозғалысын ажыратады, ән орындайды.
Түсінеді: қарапайым музыкалық терминдерді.
Қолданады: пластикалық, ырғақты, мәнерлі қимылдарды орындайды.
Қолданатын көрнекті құралдар: күйші Дина Нұрпейісованың портреті;
«Сабантойда» атты тақырыптағы суреті, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: мереке – праздник – celebration.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар көңілді музыка әуенімен залға кіреді, аяқты нық басып, музыка ауысқанда жеңіл әуенмен аяқтың ұшымен жүгіреді.
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық'>Музыкалық-ырғақтыққимылдар
:«Марш» (Е. Андосов).
Шығарманың 1-бөлімінде балалар зал ішінде шеңбер бойымен екеуден қол ұстасып,
жай жүреді. Әуеннің 2-бөлімі орындалғанда зал ішінде біреуден жеңіл секіре басып шашырап жүреді. Әуен рет 2-3 рет қайталанады.
Балалармен сабантой туралы әңгіме өткізіп, ол мерекенің қандай кезде болатынын, не үшін тойланатыны туралы мәлімет беру.
Суреттерден әңгіме құрастыру, балалардың тіл байлығын жетілдіру.
Музыкатыңдау:«Тойбастар» күйі (Д. Нұрпейісова).
Күйді тыңдай отырып алған әсерлерін ортаға салу, күйдің мағынасын түсіндіру. Д. Нұрпейісова туралы мәлімет беру, портретін көрсету.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Сабантой» (Е. Хасанғалиев).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір-бірін тыңдай отырып, айғайламай, дауысқа күш түсірмей, табиғи дауыспен айтуға үйрету.
Үйренген ән «Жау, жау, жаңбыр» (К. Дүйсекеев) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Көңілді қолшатырлар биі» (педагогтің таңдауымен үнтаспада). Би элементтерін мәнерлеп орындауға үйрету.
Еске сақтауға, ырғақты сезіне орындауға қалыптастыру. Ойындар, хороводтар:«Теңге алу» – қазақтың ұлттық ойыны. (Күй «Адай» Құрманғазы, үнтаспадан).
Педагог ойын шартын түсіндіреді.
Балаларды ептілікке, батырлыққа, табандылыққа баулу. Ұлттық ойынға қызығушылықтарын арттыру.
- 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 40