ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 488
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
СОДЕРЖАНИЕ
мәнерлеп орындауға үйретуді жалғастыру.
Педагог балаларға жұмбақ жасырады: Сулар ағып жылғадан,
Құстар әнін жырлаған. Бұлт айдары желбірейді, Бұл мезгілді қалай дейді?
Балалармен көктем туралы, көктемде қайтып оралатын жыл құстары туралы сұхбат жүргізу. Көктемде табиғатта болатын құбылыстар туралы әңгімелесу.
Интерактивті тақтада көктем көріністері, жыл құстары туралы суреттер көрсету.
Музыкатыңдау:«Қараторғай» (Ақан сері, өңдеген Б. Ерзакович).
Көптеген әндер табиғатпен байланысты, тау-тас, өзен-сумен байланысты болса, енді біреулер табиғат аясында жүрген құстарды әнге қосқан.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Ән айту:«Көктем» (Д. Гусинцев).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді.
Бұл әнде құстардың қайтуы, өлкенің жаңаруы көтеріңкі көңіл күймен жырланады. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу.
Үйренген «Домбыра сазы» әнін (И. Нүсіпбаев) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу. Жеке және хормен айту.
Билер:«Апатайым-ай» биі («Билеп үйренейік» жинағынан).
Өткен сабақта үйренген би қимылдарын әрі қарай жалғастырып, биді таза үйлесімді билеуге талпыну. Әуенді тыңдай отырып, ырғаққа ілесе нық қимылдар жасау.
Ойындар, хороводтар:«Балақан да алақан» (Ө. Байділдаев). Педагог ойын шартын түсіндіреді.
Шеңберде тұрып, ырғаққа ілесіп шапалақпен қимылдар жасайды.
Музыкалықаспаптаойнау:«Латыш полькасы»
(М. Раухвергер).
Педагог шығарманы орындап, балалардан музыка ырғағына сәйкес қол соғуды сұрайды. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
№ 53-54 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Наурыз – жыл басы»
Мақсаты: Балалардың қазақтың ұлттық ойынына деген қызығушылықтарын арттыру. Міндеттері: Музыкалық мәнерлілік құралдары мен сипатын егжей-тегжейлі ажырату қабілетін дамыту. Динамикалық ерекшелікті көрсете отырып, эмоционалды түрде ән айту, тынысты дұрыс алу. Ұлттық билердің элементтерін орындау, музыка сипатын би қимылдарында беру.
Балаларға арналған музыкалық аспаптарда фортепианоның сүйемелдеуімен, уақытында қосылып, ырғақтық бейнесін анық бере отырып ойнауды дамыту.
Жасайды: эмоционалды түрде әндерді айтады, музыканың сипатына сәйкес қозғалады, би қимылдарын жасайды.
Түсінеді: Наурыз мерекесі күн мен түннің теңелу, табиғаттың жаңару мерекесі екенін түсінеді.
Қолданады: аспаптарда ойнаудың қарапайым дағдыларын.
Қолданылатын көрнекі құралдар: наурыз дастарқаны, ұлттық тағамдар, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: ұлттық мереке – национальный праздник – national holiday.
Балалар мерекелік музыкамен залға келеді, вальс ырғағымен жұптасып айналып, орын ауыстырып жеңіл қимылдар жасайды.
Музыкалық-ырғақтық_қимылдар'>Музыкалық-ырғақтық қимылдар:
«Аюлар биі» (Е. Тиличеева). Балалар музыкаға ілесіп, қорбаңдап, аюдың жүрісін салады.
Музыкатыңдау:«Ақ сиса» (Жаяу Мұса).
Балаларға Жаяу Мұса туралы қысқаша түсінік беру, неліктен жаяу аталғанын түсіндіру. Әнді тыңдап болып, әннің кім туралы айтылып отырғанын сұрау.
Балалармен наурыз мерекесі туралы әңгіме өткізу. Бұл мереке күн мен түннің теңелуімен, табиғаттың жаңаруымен байланысты екенін ұғындыру.
Мерекеде жасалатын наурызкөже туралы айту.
Дастарқанда дәміміз, Жайдарымыз бәріміз. Көжесі көп, қыры көк – Қандай жақсы наурыз.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Наурыз тойы» (Т. Мұратов).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу.
Үйренген «Көктем» әнін (Д. Гусинцев) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Қамажай» халық әуені (өңдеген Н. Меңдіғалиев).
Халық биінің элементтерін үйрену: жүн түту, ұршық иіру, жүнді сабау. Қолды білек буынынан бұрап жаттығу.
Ойындар,хороводтар:«Үйшік» (В. Витлин).
Педагог ойын шартын түсіндіреді. Балалар төртке бөлініп, төрт бұрышта тұрады. Үйшікте құстар, қояндар, аттар, аю тұрады. Құстар музыкасы ойналғанда, құстар ұшып шығады. Қанаттарын қағып, шеңберді бір айналып шығады да, музыка аяқталғанда орындарына барып тұрады.
Аттар музыкасы ойналғанда аттар шығып, аттың шабысын салып шабады.
Қояндардың музыкасы ойналғанда қояндар ортаға шығып, қосаяқтап секіреді. Олар да музыка аяқталғанда орындарына барады.
Соңында аюдың музыкасы ойналғанда аю қорбаңдап шығады, музыка аяқталғанда олар да
орындарына барады.
Музыкалық аспапта ойнау:«Сәулем-ай» қазақтың халық әні (өңдеген Б. Дәлденбай).
Педагог шығарманы орындап, балалардан музыка ырғағына сәйкес қол соғуды сұрайды. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
Педагог балаларға жұмбақ жасырады: Сулар ағып жылғадан,
Құстар әнін жырлаған. Бұлт айдары желбірейді, Бұл мезгілді қалай дейді?
Балалармен көктем туралы, көктемде қайтып оралатын жыл құстары туралы сұхбат жүргізу. Көктемде табиғатта болатын құбылыстар туралы әңгімелесу.
Интерактивті тақтада көктем көріністері, жыл құстары туралы суреттер көрсету.
Музыкатыңдау:«Қараторғай» (Ақан сері, өңдеген Б. Ерзакович).
Көптеген әндер табиғатпен байланысты, тау-тас, өзен-сумен байланысты болса, енді біреулер табиғат аясында жүрген құстарды әнге қосқан.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Ән айту:«Көктем» (Д. Гусинцев).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді.
Бұл әнде құстардың қайтуы, өлкенің жаңаруы көтеріңкі көңіл күймен жырланады. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу.
Үйренген «Домбыра сазы» әнін (И. Нүсіпбаев) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу. Жеке және хормен айту.
Билер:«Апатайым-ай» биі («Билеп үйренейік» жинағынан).
Өткен сабақта үйренген би қимылдарын әрі қарай жалғастырып, биді таза үйлесімді билеуге талпыну. Әуенді тыңдай отырып, ырғаққа ілесе нық қимылдар жасау.
Ойындар, хороводтар:«Балақан да алақан» (Ө. Байділдаев). Педагог ойын шартын түсіндіреді.
Шеңберде тұрып, ырғаққа ілесіп шапалақпен қимылдар жасайды.
Музыкалықаспаптаойнау:«Латыш полькасы»
(М. Раухвергер).
Педагог шығарманы орындап, балалардан музыка ырғағына сәйкес қол соғуды сұрайды. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
- 1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 40
Рефлексия
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
-
Бүгінгі оқу қызметінің қай бөлімі ұнады? -
Көктем мезгілінің қандай ерекшеліктері бар?
№ 53-54 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Наурыз – жыл басы»
Мақсаты: Балалардың қазақтың ұлттық ойынына деген қызығушылықтарын арттыру. Міндеттері: Музыкалық мәнерлілік құралдары мен сипатын егжей-тегжейлі ажырату қабілетін дамыту. Динамикалық ерекшелікті көрсете отырып, эмоционалды түрде ән айту, тынысты дұрыс алу. Ұлттық билердің элементтерін орындау, музыка сипатын би қимылдарында беру.
Балаларға арналған музыкалық аспаптарда фортепианоның сүйемелдеуімен, уақытында қосылып, ырғақтық бейнесін анық бере отырып ойнауды дамыту.
Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: эмоционалды түрде әндерді айтады, музыканың сипатына сәйкес қозғалады, би қимылдарын жасайды.
Түсінеді: Наурыз мерекесі күн мен түннің теңелу, табиғаттың жаңару мерекесі екенін түсінеді.
Қолданады: аспаптарда ойнаудың қарапайым дағдыларын.
Қолданылатын көрнекі құралдар: наурыз дастарқаны, ұлттық тағамдар, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: ұлттық мереке – национальный праздник – national holiday.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар мерекелік музыкамен залға келеді, вальс ырғағымен жұптасып айналып, орын ауыстырып жеңіл қимылдар жасайды.
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық_қимылдар'>Музыкалық-ырғақтық қимылдар:
«Аюлар биі» (Е. Тиличеева). Балалар музыкаға ілесіп, қорбаңдап, аюдың жүрісін салады.
Музыкатыңдау:«Ақ сиса» (Жаяу Мұса).
Балаларға Жаяу Мұса туралы қысқаша түсінік беру, неліктен жаяу аталғанын түсіндіру. Әнді тыңдап болып, әннің кім туралы айтылып отырғанын сұрау.
Балалармен наурыз мерекесі туралы әңгіме өткізу. Бұл мереке күн мен түннің теңелуімен, табиғаттың жаңаруымен байланысты екенін ұғындыру.
Мерекеде жасалатын наурызкөже туралы айту.
Дастарқанда дәміміз, Жайдарымыз бәріміз. Көжесі көп, қыры көк – Қандай жақсы наурыз.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Наурыз тойы» (Т. Мұратов).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу.
Үйренген «Көктем» әнін (Д. Гусинцев) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Қамажай» халық әуені (өңдеген Н. Меңдіғалиев).
Халық биінің элементтерін үйрену: жүн түту, ұршық иіру, жүнді сабау. Қолды білек буынынан бұрап жаттығу.
Ойындар,хороводтар:«Үйшік» (В. Витлин).
Педагог ойын шартын түсіндіреді. Балалар төртке бөлініп, төрт бұрышта тұрады. Үйшікте құстар, қояндар, аттар, аю тұрады. Құстар музыкасы ойналғанда, құстар ұшып шығады. Қанаттарын қағып, шеңберді бір айналып шығады да, музыка аяқталғанда орындарына барып тұрады.
Аттар музыкасы ойналғанда аттар шығып, аттың шабысын салып шабады.
Қояндардың музыкасы ойналғанда қояндар ортаға шығып, қосаяқтап секіреді. Олар да музыка аяқталғанда орындарына барады.
Соңында аюдың музыкасы ойналғанда аю қорбаңдап шығады, музыка аяқталғанда олар да
орындарына барады.
Музыкалық аспапта ойнау:«Сәулем-ай» қазақтың халық әні (өңдеген Б. Дәлденбай).
Педагог шығарманы орындап, балалардан музыка ырғағына сәйкес қол соғуды сұрайды. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
- 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 40