Файл: Учебник по предмету Информатика для школьников 9 класса, от издательства Мектеп, 2018 год.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 646
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ №4
Бөлім: | 1 бөлім. For цикл операторы | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сабақ | 6-7 | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Кірістірілген циклдерді ұйымдастыру | |||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | Кірістірілген циклдердің орындалуын талдау | |||||
Сабақтың мақсаты | Кірістірілген циклдерді қолданудың тиімділігін тұжырымдау | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің оқу іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | Оқушылар сабаққа дайындалады Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі. | ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер, графопроектор | ||
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1.Кіріктірілген циклдердің көмегімен деректерді n=5 жағдайы үшін тіктөртбұрыш түрінде экранға шығар. Тапсырманы орындауға ұсыныс: шарт тексеру операторымен циклдарды кірістіріп пайдаланған тиімді. i=j=0 for i in range(1,6): for j in range(1,6): print(i*j,end="\t") print() Тапсырма №2. Сұрақ жауап 1. Кірістірілген циклдердің жай циклдерден қандай айырмашылығы бар? 2. Кірістірлген циклдердің орындалу уақытын қалай есептеуге болады? 3. Бірнеше циклді кірістіріп пайдаланудың программа Өздерін-өзі бағалайды. жұмысына кері әсері қандай ? 4. Деректерді тіктөртбұрышты кесте түрінде беру программасын жазуда қай оператордың жұмысы маңызды саналады? Тапсырма №3. 1 ден 15 ке дейінгі барлық бүтін сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар. program esep; var i,x,s:integer; begin s:=0; for i:=1 to 15 do begin x:=sqr(i); s:=s+x; end; write(s); end. Тапсырма №4. Натуралсанберілген. Олсандардыңқосындысыоннанкемемесекеніраспа? program esep; var i,a,j,s:integer; begin s:=0; read (j); for i:=1 to j do s:=s+i; if s>=10 then write ('10-нан кем емес')else write ('10-нан кем'); write(s); end. | Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. Нәтижеге бағытталған білім алады. Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. | ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптараралық бағалау ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар аралық бағалау ҚБ: «Шапалақ » ҚБ: «Ауызша мадақтама» ҚБ: Топаралық бағалу | | ||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау. Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді. | Сабаққа кері байланыс береді | | |
Сабақ №8-9
Бөлім: | While циклі | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сабақ | 8-9 | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | While цикл операторын пайдалану | |||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | While циклінің жұмысын анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | While циклін программада қолданудың маңыздылығын тұжырымдау | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің оқу іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | Оқушылар сабаққа дайындалады Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі. | ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер, графопроектор | ||
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1. Сұрақ- жауап
Тапсырма №2. Әзіл викториналық сұрақтар
Тапсырма №3. Егер арифметикалық прогрессияның a1=7, d=4, n=13 болса, онда n-ші мүшесін және алғашқы n мүшесінің қосындысын табыңдар. Тапсырма №4. Арифметикалық прогрессияны тізбек түрінде жаз. 7, 11, 15, …, 55 тізбегінің қосындысын есептеу үшін әзір циклін пайдаланып алгоритмдік тілде кескінде. | Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. Нәтижеге бағытталған білім алады. Берілген тапсырманы орындайды. | ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптараралық бағалау ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар аралық бағалау ҚБ: «Шапалақ » ҚБ: «Ауызша мадақтама» | | ||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау. Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді. | Сабаққа кері байланыс береді | | |
Сабақ №10-11
Бөлім: | While циклі | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сабақ | 10-11 | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Кірістірілген циклдерді ұйымдастыру | |||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | For цикл операторын пайдалану | |||||
Сабақтың мақсаты | Кірістірілген циклдердің орындалуын талдау, қолдану | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің оқу іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | Оқушылар сабаққа дайындалады Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі. | ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер, графопроектор | ||
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1. Кіріктірілген циклдердің көмегімен деректерді n=5 жағдайы үшін тіктөртбұрыш түрінде экранға шығар. Тапсырманы орындауға ұсыныс: шарт тексеру операторымен циклдарды кірістіріп пайдаланған тиімді. i=j=0 for i in range(1,6): for j in range(1,6): print(i*j,end="\t") print() Тапсырма №2. 1 ден 15 ке дейінгі барлық бүтін сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар . program esep; var i,x,s:integer; begin s:=0; for i:=1 to 15 do begin x:=sqr(i); s:=s+x; end; write(s); end. Тапсырма № 3. Натурал сан берілген. Ол сандардың қосындысы оннан кем емес екені рас па? program esep; var i,a,j,s:integer; begin s:=0; read (j); for i:=1 to j do s:=s+i; if s>=10 then write ('10-нан кем емес')else write ('10-нан кем'); write(s); end. Тапсырма №4. Натурал сан берілген. Оның цифр санының тақ екендігі рас па? program esep; var a,i:integer; begin read(a); for i:=1 to a do if a mod 2 = 1 then writeln('тақ') else writeln('тақ емес'); end | Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. Нәтижеге бағытталған білім алады. Берілген тапсырманы орындайды. | ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптараралық бағалау ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар аралық бағалау ҚБ: «Шапалақ » ҚБ: «Ауызша мадақтама» | | ||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау. Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді. | Сабаққа кері байланыс береді | | |
Сабақ №12-13
Бөлім: | While циклі | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сабақ | 12-13 | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Continue циклін басқару | |||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | Цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else) | |||||
Сабақтың мақсаты | Continue ұғымы мен қызметін анықтау | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің оқу іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | Оқушылар сабаққа дайындалады Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі. | ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер, графопроектор | ||
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1. Сұрақ- жауап
Тапсырма №2. Тест тапсырмасын орындаңыз
A. Кен Томпсон; Денис Ритчи B. Ада Лавлейс C. Ритчи мен Керниган D. Бьёрн Строуструп пен Денис Ритчи E. Керниган мен Строуструп
A. C++ B. Pascal C. Би D. Delphi E. Basic
A. 70 жж B. 80 жж C. 90 жж D. 50 жж E. 60 жж
A. MS-DOS B. Windows 98 C. Unix D. MacOS E. OS/2
A. Кен Томпсон; Денис Ритчи B. Ада Лавлейс C. Ритчи мен Керниган D. Бьёрн Строуструп пен Денис Ритчи E. Керниган мен Строуструп 6. С тілінде комментарийлердің жазылуы A. { } B. # C. // D. [ ] E. /* 7. C++ тілі қай жылдары шықты? A. 1960 жылдары B. 1970 жылдары C. 1980 жылдары D. 1990 жылдары E. 2000 жылдары 8. С++ тілін жасаған бағдарламалаушы A. Кен Томпсон B. Денис Ритчи C. Керниган D. Бьёрн Строуструп E. Ада Лавлейс 9. # симолының атауы A. процент B. амперсант C. тильда D. нөмір E. тор 10. & симолының атауы A. процент B. амперсант C. тильда D. нөмір E. тор 11. ^ симолының атауы A. процент B. амперсант C. тильда D. нөмір E. логикалық жоқ 12. симолының атауы A. процент B. амперсант C. тильда D. нөмір E. логикалық жоқ 13. \xddd басқарушы тізбегінің қызметі A. Каретканы қайтару B. Форматтың ауысуы C. Кері бөлшек сызық D. Сегіздік көріністегі ДЭЕМ-ның кодтарының жиынтығының символы E. Оналтылық көріністегі ДЭЕМ-ның кодтарының жиынтығының символы 14. \n басқарушы тізбегінің қызметі А. Қоңырау B. Бір қадамға қайтару C. Көлденең табуляция D. Жаңа жолға көшу E. Тік табуляция 15. \’ басқарушы тізбегінің қызметі A. Каретканы қайтару B. Форматтың ауысуы C. Тырнақшалар D. Апостроф E. Нөл символы Тапсырма №3. N натурал саны берілген. Сол санда кездесетін барлық Р цифрын өшіріп таста, санды кері ретпен экранға шығаратын программа кодын құрастыр. N,M=map(int,input().split()) while N < M: N=N+1 print(N) if N== 16: quit() if N % 2==0: continue print(N,end=' ') Тапсырма №4. Ағылшынныңкішіәріптерінентұратын S жолберілген. Осыжолдандауыстыәріптердіөшіріп, дауыссыздарынэкранғашығаратынпрограммакодынқұрастыр. Ағылшын тілінде «a», «e», «i», «o», «u» және «y» алты дауысты дыбыс бар. S=input('S=') for i in S: if i==’A’ or i==’a’: continue print(i,end='') | Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. Нәтижеге бағытталған білім алады. Берілген тапсырманы орындайды. . | ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптараралық бағалау ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар аралық бағалау ҚБ: «Шапалақ » ҚБ: «Ауызша мадақтама» | | ||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау. Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді. | Сабаққа кері байланыс береді | | |
Сабақ №14-15
Бөлім: | While циклі | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сабақ | 14-15 | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Break циклін басқару | |||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | Цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else) | |||||
Сабақтың мақсаты | Break ұғымы мен қызметін анықтау | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің оқу іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | Оқушылар сабаққа дайындалады Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі. | ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер, графопроектор | ||
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1. 1 ден 10-ға дейінгі сандар берілген. Тізбекте өсу ретімен 5 саны кездескенде программаның орындалуы аяқталатын төмендегі программа кодын енгіз. n=0 for n in range (10): n=n+1 if n ==5: break print ('san'+str(n)) print('sikldan shygy') Тапсырма №2. Берілгенсандартізбегіндекемуретімен 5 саныкездескендеаяқталатынтөмендегіпрограммакодыненгіз k=10 while k>0: print ('ainymaly mani:', k) k=k-1 if k==5: break print ('sau bol') Тапсырма №3. Санныңцифрларыныңқұрамында 5-тенкішіцифрболмаса, ондамұндайсанды «мықтысан» депатайды. Хнатуралсаныберілген. Осысан «мықтысан» болса, онда «Ia», әйтпесе «Joq» жауаптарынэкранғашығаратынпрограммақұрастыр. Тапсырма №4. N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып, «Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құр. | Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. Нәтижеге бағытталған білім алады. Берілген тапсырманы орындайды. | ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптараралық бағалау ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар аралық бағалау ҚБ: «Шапалақ » ҚБ: «Ауызша мадақтама» | | ||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау. Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді. | Сабаққа кері байланыс береді | | |