Файл: М. уезов Кксерек гімесі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.10.2023

Просмотров: 31

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Сабақтың тақырыбы

М. Әуезов «Көксерек» әңгімесі

Күні: 7.02.2018жыл

Мұғалімнің аты –жөні: Джуманбаева Аида Калменовна

Сынып:7 «Ә»

Қатысқандар:                      Қатыспағандар:

Оқу мақсаты:

Әңгіменің мазмұнын ашу, іс-әрекетін зерделеу.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

 - Әңгімемен танысып, құрылымын баяндайды;

Көптеген оқушылар:

 - Әңгіменің бөлшектерін бір-бірінен ажыратады;

Кейбір оқушылар:

 - Әңгіменің бөлшектерін талдайды, сюжеттік желісі бойынша ұтымды ой айтады;


Бағалау критерийлері

Шығарманың сюжеттік желісіне қарай талдап, зерделнп дамуы бойынша баяндайды.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Дала тағысы, жыртқыш, қатігез, табиғат перзенті, тақырып, идея, сюжет, Ыстықкөл, итаяқ, арлан.


Пәнаралық байланыс

Тарих, жаратылыстану, өнер, әдебиет.

Топқа бөлу

Оқушылар топқа бөлінеді ,топ басшысын сайлаймыз.

Қайырлы күн, құрметті теле-көрермендер! Эфирде-7 «Ә» сыныбы арнасы. Бүгін күн – сәрсенбі , ақпанның 7-і. Студияда мен – Жалалова Жасмин «Құрмаш» тобының топ басшысы .

Топты таныстыру:

1-топ басшысы Жалалова Жасмин сөзімді Елбасының сөзі Н.Н.Әбішұлының «Болашаққа бағдар : Рухани жаңғыру» мақаласында айтып кеткендей

«Табысты болудың ең іргелі басты факторы -білім » деген ұстанымымен бастағым келеді.

/топ мүшелерін таныстырып өтеді/

2-топ басшысы: Төрехан Ақмарал

Біліміміздің салтанат құруы үшін- біз жастар - болашақ ұрпақтың кепілі, көкірегі ояу, көзі ашық, өзгенің жақсы қасиеттерін бойымызға сіңіре білетін жақсы азамат болып өсу біздің басты мақсатымыз.

/топ мүшелерін таныстырып өтеді/

2 топтың ұраны ( оқушылар бірге)

«Бәріміз біріміз үшін,біріміз бәріміз үшін »

2 –топ басшысы Ақмарал.

Назар аударыңыздар бүгінгі күннің басты жаңалықтарымен таныс болыңыздар.

Мұғалім сөзі: 

Жаз жайлаған жапырақтардың ірісің,

Күз жайлаған топырақтардың ірісің,

Қазағымның маңдайына біткен сен

Ұлылардың, ұлылардың бірісің?-деп ақын ағаларымыз жырлағандай, жазушылық, суреткерлік шеберлігімен әлемдік әдебиеттен ойып тұрып орын алған заманымыздың заңғар биігі, қазақ үшін екінші Абай атанған, халқымыздың біртуар перзенті жазушы М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесін оқып аяқтадық.




















Алдыңғы оқу

«Көксерек» әңгімесі бойынша қайталау , қорытынды сабағы.
«Стоп – кадр әдісі « бойынша интербелсенді тақтадан шығармаларына байланысты суреттерді көрсету арқылы   М.Әуезов туралы білетіндерін еске түсіреді.














Сабақ барысы

Үй тапсырмасын сұрау






Үйге қандай тапсырма берілді

Үйге Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» әңгімесі оқу, мазмұндау.

  1. Әңгімені оқиға желісіне қарай бөліктерге бөліп ат қою.


1. Кішкене Көксерек

2. Көксеректің адамдар қатарына қосылуы.

3. Ауыл адамдарының наразылығы 

4. Ауыл иттерінің бөтенсуі

5. Ұрлық

6. Ашқарақ Көксерек
1-оқушыға әңгімелету

1. Көксеректі суретте.

Жотасы күдірейген, құйрығы шолақ бойы тау басында тайдай көрінеді, нағыз көкжал, сұсты, көзі жап-жасыл.
2. Салыстыр.

Ауыл иттерінен Көксеректің ерекшелігі қандай?

Көксерек- айлакер, ашқарақ, дыбыс шығармайды, сұсты, жасымайды.

Ит- қолдан тамақтанады, өз иесіне бауыр басады, еркелейді, тілін алады, иесіне қызмет етеді.
3. Қолданыңыз.

          Көксерек туралы ел не дейді?

          Кәпір, қырыс, тағы емес пе? Кеудесін бермейді жасымайды. Ұры    

         асырасаңда мал болмайды, тұқымы жау емес пе?

       








Талқылауға арналған сұрақтар: - Мәтін желісіне қарай сұрақтар

- Жазушы әңгімені неге «Көксерек» деп атаған? Жазушы ойын қалай түсіндірер едің?

- Қалай ойлайсың, әңгіме негізіндегі басты ойды ашатын ең негізгі оқиғалар қайсы?

1. Әңгімедегі басты кейіпкер кім деп ойлайсың?

2. Көксерек ұрлық пен адал астың айырмасы не екенін ұға алмады дегенді қалай түсінесің?

3. М.Әуезов кім?







«Интерпритатциялау»

Көрініс : Оқушылар шағын көрініс көрсетеді.

Топтастыру «Қасқыр » сөзіне топтастыру жасайды ,қорғайды.




Сюжеттік талдау

Оқиғаның басталуы: Сайдағы қасқырлар апаны. Екі аяқтылардың індегі бөлтіріктерге қиянаты.

Оқиғаның байланысуы:

Көксеректің ауыл тұрғыны болуы,оның ауылда өсуі,мінез-құлқындағы қасқырға тән ерекшеліктері.Көксеректің өз тұқымын тануы,Бірнеше рет жоғалып кетуі,қасқыр үйіріне қосылуы,Ақ қасқырмен жұп құруы.

Шиеленісуі: Көксеректің Ақ қасқырмен қосылып төңіректі шулатуы.Қорадағы қойларды жаралауы.

Шарықтау шегі: Көксеректің Құрмашты өлтіруі.

Шығарманың шешімі: Аққасқаның Көксерекпен айқасы.Көксеректің өлімі.Құрмаштың әкесі жоқтауы.

Топтық жұмыс:

Шығарма мазмұны бойынша пікірлеріңді «ПОПС формуласы » арқылы білдіріңдер.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,......»

Екінші сөйлем:«Себебі мен оны былай түсіндіремін,....»

Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламы.....,»

Тортінші сөйлем: «Не себепті.. деп ойлайсыз?

Көксеректі жауыздыққа, соншама өшпенділікке баулыған нәрсе не? Әлде табиғаттың қатан заңы ма, қасқырлар әлемінің тіршілік заңы солай ма?»

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»





 

Шығармашылық жұмыс:


 

1.Қасқырға байланысты мақал-мәтелдер айту.

2.Қасқыр туралы қысқаша мәлімет.





Әдеби шеңбер «Сізден сұрақ-бізден жауап» әдісі

1.Талқы себептері: «Көксерек» шығармасының мазмұны,сюжеті,авторы бойынша сұрақтар қою.

2.Белгілеуші: Шығарманың қай бөлімі маңызды екенін дәлелдеу.

3.Байланыстырушы: Шығармадағы ақпараттың өмірмен байланысын табыңыз.

4.Қорытындылаушы: «Көксерек » шығармасында көтерілген мәселені қорытындылаңыз.





 Қорытынды:

7.Ұтымды жауап (Тест әдісі)

1. “Көзін ауылға келгесін екі күннен соң ашты”, -деп басталатын сөйлем қай бөлім-

де айтылады? а) Үшінші б) Екінші

ә) Бірінші в) Төртінші

2. Қасқырдың неше күшігі өлтірілді?

а) 4 ә) 5 б) 2 в) 3

3. “Көксерек” әңгімесінің авторы?

а) А.Байтұрсынұлы б) Ж.Аймауытұлы

ә) Ж.Жабаев в) М.Әуезов

4. Өте қабаған, сіркесі су көтермейтін долы, ызалы төбет?

а) Көксерек б) Ақ қасқыр

ә) Аққасқа в) Көк шолақ

5. Құрмаш Көксерекпен ең соңғы рет қай жерде кездеседі?

а) Ауылда б) Қой бағып жүргенде

ә) Серуендеп жүргенде в) Әдейі іздеп шығады

Дискриптор:

1.Шығарманың мазмұны желісінде сұрақ құрастырады.

2.Қиын және дәрежесі жоғары сұрақтарға жауап бере алады.

3.Шығармадағы ақпараттың өмірмен байланысын ашып көрсетеді.

4.Шығармадағы қай бөлімнің маңызды екенін атап айта алады.

5.Шығарманы өз сөзімен әңгімелейді.

6.Оқушылар диалогқа түсіп,сұрақтарға тура жауап қайтармай, ой елегінен өткізіп,сыни пікір айтады.

Кері байланыс:

1.Сабақта қандай сұрақтар қиындықтар туғызды?

2.Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды?

3.Сабақтан кейінгі әсерлерің қандай болды,ұтымды жақтары болды ма?

Сабақта не сәтті өтті?


Не сәтсіз өтті?

Нені үйрендім?

Қандай табысқа жеттім?

«Жетістік баспалдағы » әдісі

Оқушыларға сұрақтар беріліп, сұрақтарға жауап алынады.Сабақтың мақсаты айқындалады.

Сұрақтар:

1.М.Әуезов туралы не білдіңдер?

2. «Көксерек» әңгімесі қай жағымен қызықты.

3. Көксерек қандай болып өсті.

4.Көксеректен ауылдағылар қандай зардап шекті.

5.Аққасқырмен Көксеректің байланысы.

6.Көксеректің соңғы әрекеттері.

Бағалау: Оқушыларды топ басшысы бағалау критерилері арқылы бағалайды.

Жалпылама бағалу: топты жеке оқушыларды бағалау.

Үй жұмысы: «Менің сүйікті жануарым» ой толғау жазып келу.

 

 

 

 

 




Біздің кешегі тарихымыз бұлтартпас бір ақи­қатқа. Сондықтан, әлемдегі оқиғаларды ой елегінен өткізіп, қорытынды жасау – қоғамның да, білім беру жүйе­сінің де ауқымды дүниетанымдық, рухани жұ­мысының бір бөлігі. Қысқаша айтқанда,Туған жерге деген сүйіспеншілік Туған елге – Қазақстанға деген патриоттық сезімге ұласады. Жаңа жағдайда жаңғыруға деген ішкі ұмтылыс – біздің дамуымыздың ең басты қағидасы. Өмір сүру үшін өзгере білу керек. Оған көнбегендер тарих­тың шаңына көміліп қала береді.

Тілші:

Тіршілік иесіміз бәріміз де,
Өмір сүруге құқылымыз әлі біз де,
Сақтайықшы табиғат заңдылығын 
Сабақ болсын Көксерек тағы бізге!

Жер-Ана-бәріміздің ортақ үйіміз. Ол барлық тіршілік атаулыға жетеді. Сыйласып, сыйысып, тату өмір сүрейік ағайын! Эфирде келесі кездескенше, сау болыңыздар!