Файл: Оу сабаыны жоспары (теориялы немесе ндірістік оыту).docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.11.2023
Просмотров: 21
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
МКҚК «Алматы мемлекеттік бизнес колледжі»
Оқу сабағының жоспары
(теориялық немесе өндірістік оқыту)
Жарық дисперсиясы.
(сабақ тақырыбы)
Пән атауы__Физика__________________________________________
Дайындаған педагог (цикл атауы)_ Қожабекова А.Н.______________________
Курс,,топ _1-курс,. 1 марк А, 1 мен В тобы ______________
Сабақ типі: Жаңа сабақ
2. Мақсаты, міндеттері:
Білімділік: шыны призма арқылы өткен ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру;
Дамытушылық: білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
Тәрбиелік: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу
3. Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі
-
Ньютон тәжірибесінің мәні неде екенін түсінеді -
Ақ жарықтың призма арқылы өткенде түрлі түсті шоқтарға жіктелуін біледі. -
Толықтауыш және алғашқы түстер қандай түстер екенін ажырата алады;
4. Сабақты жабдықтау:
4.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер
1.Б. Кронгарт, В.Кем, Н. Қойшыбаев .Алматы: Мектеп,2019ж. Физика 11-сынып,
2.Д.М.Қазақбаева,Б.А.Кронгарт,У.Қ.Тоқбергенова.Физика.Оқулық. Мектеп. 2019ж.
3. https://www.okulyk.kz/fizika/503/?amp
4.2 Техникалық құралдар, материалдар
Компьютер, Power Point бағдарламасы арқылы презентациялау,
5. Сабақтың барысы
5.1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқытушы мен білім алушылардың өзара сәлемдесуі (алдымен барлық білім алушылардың сабаққа қатысуына интернет желісі кедергі келтірмейтінін сұрап білу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру)54.2. Білім алушылардың біліктілігі мен дағдысын тексеру
Жаңбырдан соң пйда болған кемпірқосақты көрген боларсыздар.Бұл құбылыс қалай пайда болады?
5.3 Жаңа тақырыптың мазмұны мен жүйесі:
Жарықтың дисперсиясы дегеніміз не?
Ақ жарық шыны призма арқылы өткен кезде ол түрлі-түсті жеті түске жіктеледі (күлгін, көк, көгілдір,жасыл, сары, қызғылт сары және қызыл түстермен)
Шыны призмадан жарық қалай шағылады?
Жарық бір ортадан екінші ортаға өткенде, оның таралу жылдамдығы өзгереді, нәтижесінде ол «сынады. Енді жарық призмадан өткенде, ол үшбұрыштың негізіне қарай ыдырайды.
• Жарық спектріндегі әртүрлі түстердің толқын ұзындығы әртүрлі. Сондықтан, олардың жылдамдығы осы толқын ұзындығына байланысты өзгереді, мұнда күлгін ең көп сынады оның толқын ұзындығы ең қысқа және ең ұзын толқын ұзындығына ие қызыл түс, ол аз сынады
• Осыған байланысты ақ жарықтың жіктелуі призмадан сынған кезде жүреді.
Жарықтың жеті түске жіктелуінің таралуының мәні неде?
Ньютон бірінші болып тәжірибені жарық призма арқылы өткізді. Ол күн сәулесі призмадан өткенде экранның басқа жағындағы ақ жарықты көремін деп күтті, бірақ оның орнына ол шашырағаннан кейін жарық спектрін көрді.
• Ол призмадан жарықтың бір түсін ғана (сондықтан жарықтың бір толқын ұзындығына) өткізді. Әлбетте, жарық сәулесі сынды және одан әрі таралмады.
• Сондықтан, ол жарық спектрінің әртүрлі түстерінің әр түрлі болатындығын, өйткені олар толқын ұзындығы әртүрлі болатындығын түсінді.
Талқылаудан кейін тақырыпты жақсы түсіну үшін
слайд көрсету.
5.4. Жаңа материалды бекіту, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру:
Жұптық жұмыс.Тапсырма
5.5.Сабақтың қорытындысы : (Сөйлемді толықтыр)
1.Жарық көзінен шығып призма арқылы өткенде пайда болған........................спектр деп атады
2.Күн жарығының құрама бөліктерге жіктелу құбылысы ..............
3.Бір-біріне қосқанда ақ жарық беретін түстерді Ньютон....................... деп атады.
4.Қызыл, жасыл және көгілдір түстерді Томас Юнг ...................деп атады
6. Сабақ бойынша рефлексия
«Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі бойынша
7.Бағалау:
Марапаттау .
Жетістік критеррийлері бойынша бағалау .
8. Үй тапсырмасы: . (http://portal.ambk.kz/
1.§ 35 оқу. Конспект жазу.
2. Жарық дисперсиясы туралы қосымша мәліметтер жинақтау.
3.Интернет ресурстардан тақырыпқа байланысты материалдарды оқу.