ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.11.2023
Просмотров: 27
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«Ақпаратты ұсыну » | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 05.06 | Мұғалімнің аты-жөні | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ақпарат ұсыну | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.1.1. әртүрлі формада ақпаратты атап шығу және көрсету | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Әртүрлі ақпаратты анықтайды. Ақпараттарды ажырата алады. Ақпарат түрлерін практикада қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология: ақпарат-информатика –information. Түрлі формада ұсынылған ақпаратқа мысал келтіре алады.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | 2. Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Жауапкершілігі мол, белсенді азаматтық ұстанымы бар, топта бейбітшілік пен келісімде жұмыс жасай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика –тапсырмаларда, орыс тілі – информатика, ағылшын тілі - information , Музыка – сергіту сәті. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Үйге берілген жоба жұмысын тексеру. (Слайдтан көрсету) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе 1 мин Психологиялық дайындық 2 мин Топтастыру 1 мин |
«Мен кіммін» серпімділік ойыны Оқушылар бір-біріне доп лақтырысу арқылы «Мен кіммін» деген сұраққа жауап береді. Өзін-өзі сипаттауда мінезі, бет пішіні, мақсаты мен сезімдері қолданылады. Әрбір сөйлем «Мен»: «Мен қызбын», «Мен көңілдімін», «Мен музыканы жақсы көремін» және т.б. деген сөздермен басталуы қажет. Сурет қиындыларын құрастыру арқылы оқушыларды топқа бөлу 1 топ Принтер 2 топ Компьютер Оқушылар ұжыммен ребусты шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашады. Ақыл ,, ,, ,,, «АҚПАРАТ» | Суреттер Сөзжұмбақ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу 6 мин Түсіну 8 мин Қолдану 10 мин | Информатика – ақпараттық үдерістерді зерттейтін, ақпаратты алу, түрлендіру, жинақтау, сақтау, жөнелту және пайдалану тәсілдері туралы ғылым. Ақпарат түрлері Сан Бейне Мәтін Графика Дыбыс Ақпарат-информатика – information Ақпарат сөзі (латын тілінен information) түсіндіру, баяндау, мәлімет деген ұғымды білдіреді. Мәтіндік ақпарат Графикалық ақпарат Сандық ақпарат Интернет желісінде жұмыс жасаған кезде қауіпсіздікті үнемі естен шығармау. 9-4+2=7 8-3+3=8 7-2+4=9 6-1+5=10 Ақпарат қасиеттілігі Өзектілік Мысал: Ертен сағ:10.00 мәдениет үйінде шағын концерт өтеді. Толықтық Мысал: Ертен сағ:10.00 мәдениет үйінде 8 наурыз мерекесіне байланыс-ты концерт өтеді. Бағалылық Мысал: Ертең сағ:10.00 мәдениет үйінде қайырым-дылық қорына көмек беру үшін өз үлестеріңіз-ді қосуларыңызды сұраймын. Түсініктілік Мысал: Ертен сағ:10.00 мәдениет үйінде 8 наурыз мерекесіне байланыс-ты концерт өтеді. Билет құны 500 теңге Топ жұмыс №1 Тапсырмадағы суреттерді сәйкестендір. (Оқушылар суреттерді сәйкестендіреді).
Саралау «Тапсырма» тәсілі Оқушыларға тапсырма беру арқылы білім деңгейлерін саралау. ҚБ: «Бағалау ағашы». Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:
Бағалау парағы
Топтық жұмыс №2 тапсырма. Көрсетілген ақпарат түрлерін анықта? (берілген суреттерге қарай ақпарат түрлерін анықтайды сипаттама береді)
Оқушыларға жетелеу тапсырмалары беріледі.
Саралау «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі М ұғалім екі топқа сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетіп, оқушылар диалог құрады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бірін-бірі бағалайды. (Жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған екі зат, соңғысы жақсартуға болатын нәрсе) Бағалау парағы Бағалау парағына екі топ бірін – бірі бағалайды.
Жұппен жұмыс №3 тапсырма: Суреттерге қарап ақпарат көздері, ақпарат қабылдаушылар туралы мәтін құрастырыңдар. Мәтінге атау қойып, компьютерде теріңдер және сақтаңдар.
Саралау «Тапсырма» тәсілі М ұғалім интербелсенді тақтада ақпаратқа байланысты суреттер көрсетеді, екі топ өздері компьютерде тапсырманы орындайды. ҚБ: Мұғалім тарапынан, оқушыларды ынталандыру мақсатында жұлдызшалар беру арқылы бағалау. Бағалау парағы.
| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша тапсырма | Жеке жұмыс «Мюнстерберг» әдісі бойынша ақпараттың түрлерін анықтайды. АПРНБЕЙНЕЕГВСМӘТІНУКШПОЕОГРАФИКААПРОЛҚАТҚЫЛДИСКЛЕИДДЖСАНДЖЖЙЦДЫБЫСБНГШЩЖЕЛІЛІККАРТАФЫВАМОНИТОРНГШШПЕРНЕТАҚТАПРВЫПРИНТЕРЛДЖАКГЛОДШИКВНПШРЩВК 4-5 сөз 2-3 сөз 2-ден аз
Саралау «Қарқын» тәсілі Оқушыларға тапсырма беріледі, тапсырмадан ақпараттың түрлерін анықтап, астын сызады. Бағалау: Өзіндік бағалау смайликтер арқылы жүргізіледі. | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті 4 мин | Оқушыларға бірдей екі сурет таратылады. Оқушылар екі суреттің бір-бірінен 10 айырмашылығын табулары керек. «Көзге жаттығу» | Суреттер Слайд 1-6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды 5 мин Үйге тапсырма: 3 мин | Кері байланыс «Желпуіш» әдісі. Екі топқа екі парақ беріледі, оқушылар желтуіш сияқты өздерінің сұрақтарын немесе пікірлерін жазып бір орап, келесі оқушыға береді, осылай топтың сұрақтары мен пікірлері жазылған парақ жепуіш сияқты болып шығады. Оқушыларға «Информатика» сөзі беріледі, әр әріпке информатика пәніне қатысты сөздерді тауып жазып келу. «И»- информатика, информация, иілгіш диск, интернет, интерфейс. «Н»- ноутбук, номер, надпись. «Ф»- формат, файл, флешка, фигура, формула. «О»- орналастыру, орау. «Р»- реттеу, редактор, рисунок. «М»- меню, монитор, маус, маркер, модем. «А»- ақпарат, архивтеу, антивирус, абзац. «Т»- тақырыптық жол, тізім, термин, түс. «И»- информатика сабағының мұғалімі. «К»- компьютер, көшіру, клавиша, клавиатура. «А»- ақпараттандыру, айналдыру жолағы, адаптер, ашу, алмастыру. | Қима қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау «Тапсырма» тәсілі Саралау «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі Саралау «Қарқын» тәсілі | «Бағалау ағашы» «Екі жұлдыз, бір тілек» «Жұлдызша» «Сәйкестендіру» «Желпуіш» | Ақпараттарды біле отырып техника қауіпсіздік ережесін сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|