Файл: КМ02 Жеке графикалы интерфейс элементтерін ру.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.11.2023

Просмотров: 138

Скачиваний: 6

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

АҚТӨБЕ ЖОҒАРЫ ПОЛИТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ


«Бекітемін»

Директордың ОӘЖЖ орынбасары

____________ Утеулиев Е.Б.

КМ02 «Жеке графикалық интерфейс элементтерін құру»

ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАУЫ
Мамандық: 06130100–Бағдарламалық қамтамасыз ету

Тобы: 203ПО

Оқытушы: Нурина Жазира Калимухановна

«Ақпараттық жүйелер және бағдарламамен

қамтамасыздандыру» ЦӘБ отырысында қаралды

Хаттама № __ _____ 2022 ж.

ЦӘБ төрайымы: _______ Кобдабаева Ш.А.

ОӘЖБ колледж әдіскері _______ Ескалиева С.Б.

ОӘЖБ колледж әдіскері _______ Молдабаева М.Н.


Курс

Курс

2

Топтар

Группы

203ПО

Сабақ номері

Номер занятия

№ 82

Сабақтың типі

Тип занятия

Дәріс

Мамандық

Специальность

06130100–Бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)

Біліктілік

Квалификация

3W06130102 Web дизайнер

4S06130103Бағдарламалық қамтамасыздандыруды құрастырушысы

4S06130105 «Ақпараттық жүйелер технигі»

Оқыту нәтижесі

Результат обучения

ОН 3. Веб-ресурстың дизайны мен макеттерін дайындау

Сабақтың тақырыбы

Тема занятия

3DMaxStudio программасының интерфейсі

Сабақтың мақсаты, міндеттері

Цели, задачи занятия

Оқушыларды 3DMaxStudio программасының интерфейсімен таныстыру. Білім – білік дағдыларын жетілдіру.

Бағалау критерийі

Критерии оценки

Дизайн тұжырымдамаларын беру үшін эскиздер, диаграммалар, иллюстрациялар және түпнұсқа макеттер дайындайды

Оқу процесінде білім алушылар меңгеретін кәсіби дағдылар

Профессиональные умения, которыми овладеют обучающиеся в процессе учебного занятия

  • Ізденімпаздық.

  • Креативті ойлау.

  • Білім алушылардың болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту.

  • Топта жұмыс істеу, бір-бірімен тиімді қарым-қатынас жасау.




Оқытудың әдіс-тәсілдері, педагогикалық технологиялар

Методы-приемы обучения, педагогические технологии

Логикалық ойлау, сыни ойлау.

Оқу-әдістемелік жабдықталуы, анықтамалық әдебиеттер

Учебно-методическое оснащение, справочная литература


ЖОБ, интерактивті тақта, сабақ жоспары.

Техникалық жабдықталуы, материалдар

Техническое оснащение, материалы


  1. Мультимедиялық проектор, экран

  2. Оқу бейнематериалдары, презентация



САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ

СТРУКТУРА ЗАНЯТИЯ


Сабақтың барысы/

Ход занятия

Уақыты

Время

(минут)

Жоспарланған іс-әрекеттер

Запланированные действия




Ресурстар

Ресурсы

1

2

3




4

1.Ұйымдастырушы, ынталандырушы кезең

Организационный, стимулирующийэтап

7

Сәлемдесу.

Білім алушыларды түгендеу.

Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.



Презентация, мультимедиялық экран, https://interacty.me/projects/82379368d803383f

2. Сабақтың негізгі этапы

Основной этап занятия



20
30

20


  • Үй тапсырмасын тексеру.

Өткен тақырып бойынша тапсырмалар орындау.

Сұрақ-жауаптар

Learnis платформасы арқылы квест ойынын ойнап отырып сұрақтарға жауап беру.



  • Жаңа тақырып түсіндіру.


Топты classroomscreen сервисі арқылы 4 топқа бөлу.

Топтық жұмыс бойынша тақырыпты ашу.

Білімді өзектендіру:

  1. Топтық тапсырма

3DmaxStudio танымалдығына төмендегі көрсетілген түрткі жайттардың қайсысы көбірек әсер етеді деп ойлайсыздар?

1) Дизайны жоғары;

​2) Жоспарлануы;

​3) Ақпараттық құндылығы;

​Жұптық жұмыс. «Анаграмма» әдісі арқылы шашылған әріптерден термин сөздерді жылдам құрау.

  1. Жеке тапсырма. https://quizizz.com платформасында тест тапсырмасын орындау.

Презентация, мультимедиялық проектор, экран, презентация



3. Сабақ бойынша рефлексия

Рефлексия по занятию

10

Білім алушыларды бағалау.

Сабақ бойынша рефлексия.

«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы топ оқушылары сабақ бойынша кері байланыс береді. Мұғалімге ұсыныс немесе тілек білдіреді.

Әрбір білім алушы өз ойларын қағазға жазып, оқиды.






  1. Үйге тапсырма

Домашнее занятие

3

3DmaxStudioсын қолдана отырып, әртүрлі фигураларды салып келу.

Презентация



Сабақтың тақырыбы: 3DMaxStudio программасының интерфейсі

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды 3DMaxStudio программасының интерфейсімен таныстыру. Білім – білік дағдыларын жетілдіру.

Ұйымдастырушы, ынталандырушы кезең.

Білім алушыларды тізім бойынша тексеру.

Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

  1. Сабақтың негізгі этапы

  1. Өткен тақырып бойынша тапсырмалар орындау.

1-тапсырма. Сұрақ-жауаптар

Learnis платформасы арқылы квест ойынын ойнап отырып сұрақтарға жауап беру.




  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Сабақтың тақырыбы:
3ds Max бағдарламасы кез - келген керекті объектінің моделін және слайдтық моделін құруды, натюрморттарды визуалдау арқылы түс беруді, берілген объектіні хромдауды және олардың көлеңкесін шығаруды, лазерлік сәуле түсіруді, фрагменттер мен кадрларды қозғалту арқылы анимациялауды, динамикалық эффектілер көмегімен судың толқыны мен желдің бағыттарын жасауды, адамның келбеті мен шаштарын «Hair and Fur» эффектісімен жүзеге асыруды және тағы да басқа да көптеген мысалдарды құруға мүмкіндік береді. Міне, сол себепті мен де өзімнің диссертациялық жұмысымда осы 3ds Max бағдарламасының күрделі тарауының бірі «Геометриялық сахна моделдерін құру» және «Үш өлшемді кеңістікті бейнелеу» бөлімдерін жоғары математикалық пәнімен байланыстыру мүмкіншілігі қарастырылған. Геометриялық фигураларды үшөлшемді түрде құрып олардың кескіндерін қалай етіп шығуын көруге болады.

3D MAX интерфейсіне сипаттама:
Проекция терезесі. Мах көрінісінің барлық объектісі аумақты (World) координаталар жүйесінде орналасқан. Шартты түрде бұл жүйенің Z өсі тік жоғары, Х өсі оң жаққа, У өсі бақылауыштан шығатын бағытқа бағытталған деп есептеуге болады. Мах 2. 5 проекциясының ортографикалық терезелері – аумақты координаталар жүйесінің қатысына байланысты Тор (төбесінен қарағандағы түрі), Front (алдынан қарағандағы түрі), Left (сол жағынан қарағандағы түрі) т. б деп аталған. Мах жүктелгеннен кейін проекция терезелерінде көрінетін координаталар – бұл аумақты координаталар жүйесіне сәйкес келетін жазықтықтың торы.

Аумақты жүйенің координаталық жазықтықтары бастапқы координаталық тордың (home grids) атымен аталады. Мах аумақты координаталар жүйенің жазықтығынан қандай да болсын бұрышпен орналаса алатын қосымша объект - тор (Grid Objects) жасауға мүмкіндік береді. Мұнда Мах объект торлардың координатты жазықтығына параллель болатын, жазықтықтағы объектілер көрінісінің ортографикалық проекциясын құруға мүмкіндік береді.


Мах 5 проекция терезелерінің келесі типін қолдайды:

- Тор (төбесінен қарағандағы түрі), Front (алдынан қарағандағы түрі), Left (сол жағынан қарағандағы түрі), Back (артынан қарағандағы түрі), Right (оң жағынан қарағандағы түрі), Button (астынан қарағандағы түрі) - сәйкес аумақты координаталар жүйесінің жазықтығының параллель болатын, жазықтықтағы объектілердің ортографикалық проекциясының 6 терезесі.

- Perspective - (Перспектива) - орналысуын қолданушы өзгерте алатын нүктеден қарағанда көріністің түрін сипаттайтын, орталық проекция терезесі.

- Белгі қоятын съемкалық камера сызығына параллель болатын, жазықтықтағы көріністің орталық терезесі. Мұндай терезелер көріністі камераның орналасу нүктесінен көруге мүмкіндік береді және камераның атымен сәйкес аталады, яғни үнсіздік бойынша Camera # (камера #) мұнда # - камераның реттік нөмері (01, 02 т. с. с).

- Жарықтың көзінің сәулесінің осіне перпендикуляр болатын жазықтықтағы көріністің орталық проекциясының терезесі. Мұндай терезелер көріністің әр бағытталған жарықтың көзі орналасқан нүктеден көріністі көруге мүмкіндік береді және жарықтың көзіне сәйкес атпен аталады, яғни үнсіздік бойынша Spot # (Прожектор #) немесе Direct # (Бағытталған #) мұнда #- жарықтың көзінің реттік нөмері (01, 02, т. с. с).

- User (арнайы түр) – көріністі қолданушы өзгерте алатын бұрышпен көрсететін, аксонометриялық проекция терезесі.

- Grid (Top) (Top(төбесінен қарағандағы тор)), Grid (Front) (Top (алдынан қарағандағы түрі)), Grid (Left) (Top(сол жағынан қарағандағы түрі)), Grid Back (Top (артынан қарағандағы түрі)), Grid Right (Top (оң жағынан қарағандағы түрі)), Grid Button (Top (астынан қарағандағы түрі)), Grid (Display Planes) (Top (жазықтықтарды көрсету))- объект - тор координаталар жүйесінің жазықтықтарына параллель болатын жазықтықтағы объектілер проекциясының 6 ортографикалық терезесі және Display бөлімінде таңдалған объект тор қосымша параметрлерінің жиыны болатын, объект тордың конструкциялық жазықтығын бейнелейтін терезе.

- Shape (Пішін)- ерекшелінген екі өлшемді объект пішіндердің жергілікті координаталық жүйесін Х, У жазығына параллель болатын жазықтықтағы ортографикалық проекцияның терезесі.

Проекцияның терезесі ретінде Мах типі қолдайтын терезелердің қандайы болса да болады. Проекцияның кез - келген терезесінде Track View (Терезелерді қөру) терезесі орналасуы мүмкін. Бұл көріністің анимациясын жөндеу кезінде ыңғайлы. Бұл жағдайда Track View (Терезелерді көру) терезесінде бір әрекетті орындау проекцияның белсенді терезесінің ауысуына әкеледі. Проекция терезесіне Track View (Терезелерді көру) терезесін орналастыру кезінде терезенің аты сәйкес келеді, проекция терезесінің менюін шақыру үшін Track View (Терезелерді көру) терезе тақтасының, тақтаның батырмаларына тиіспей, тақтаның бір бөлігіне курсорды апарып тышқанның оң жақ батырмасын шерту керек.


Проекция терезесін басқару құралдары. Олар бағдарлама терезесінің оң жақ төменгі бұрышында орналасқан: масштаб, барлық терезедегі масштаб, толық көрініс, барлық терезедегі толық көрініс, облыс масштабы, жылжыту (айналдыру), Бүктеу/Қалпына келтіру.

Команда тақтасы. МАХ - тың топтарымен жабдықталғандардың алты командалық тақтасы болады: Create (Жасау), Modify (Өзгерту), Hierarchy (Иерархия), Motion (Қозғалыс), Display (Дисплей) және Utility (Сервис). Қажетті командалық панелді жөндеу үшін сәйкес бөлікке басу керек.

Әр командалық тақтаның негізгі бөлігі шиыршық аймағы болып табылады. Шиыршық (rollout) – құрамында байланысқан параметрлер тобы бар және ені шиыршық енімен тең келетін батырма түріндегі тақырыпшасы бар командалық тақтаның бөлігі.

Шиыршықтар тек командалық тақтаның құрамында ғана емес, сонымен қатар Material Editor (Материалдарды түзетуші), Render Scene (Визуализациялау) сияқты сұхбаттық терезелер қатарында қолданылады.

Мах 5 объектілерінің барлық типтеріне, Editable Spline (Түзелетін сплайн), Editable Mesh (Түзелетін тор) объектілерін қоспағанда, параметрлік, яғни жасау кезінде оларға объектінің орналасу координаталар, ұзындығы, биіктігі бойынша өлшемдері деген сияқты мінездемелік параметрлер жиыны беріледі. Бұл параметрлер өзгеруі мүмкін. Сондықтан объектілерді жасау кезінде жоғарғы дәлдікке міндетті түрде ұмытылу қажет емес.
Топтық жұмыс бойынша тақырыпты ашу.

Бөлінген 4 топқа сайт жасаудың кезеңдері тақырыптарын бөлу. Білім алушылар тақырыпты өз беттерінше меңгеріп, тақырыпты толықтырады.

  1. Топтық тапсырма. Топтар бойынша төмендегі сұрақ бойынша пікірталас жасау.

3DmaxStudio танымалдығына төмендегі көрсетілген түрткіжайттардың қайсысы көбірек әсер етеді деп ойлайсыздар?

1) Дизайны жоғары;

2) Жоспарлануы;

3) Ақпараттық құндылығы;

  1. Жұптық жұмыс. «Анаграмма» әдісімен шашылған әріптер арқылы термин сөздерді жылдам құрау.

  2. Жеке тапсырма. https://quizizz.com платформасында тест тапсырмасын орындау.

  1. Сабақ бойынша рефлексия

«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы топ оқушылары сабақ бойынша кері байланыс береді. Мұғалімге ұсыныс немесе тілек білдіреді.

Әрбір білім алушы өз ойларын қағазға жазып, оқиды.

  1. Үй тапсырмасы

3DmaxStudioсын қолдана отырып, әртүрлі фигураларды салып келу.


Қолданылған әдебиеттер тізімі:

  1. «Создание сайта с начала и до конца» - Русаков М. – 2014

  2. interacty.me

  3. https://ru.piliapp.com/random/wheel/

  4. https://wordwall.net/ru/resource/30716538/веб-қосымшаларды-жобалау-және-әзірлеу

  5. https://classroomscreen.com

  6. https://quizizz.com/quiz/creator/62428591520fba001d3b0386/edit?queryId=606d65b708b430001df520f0-1648485211756

  7. polleverywhere.com