ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.11.2023

Просмотров: 27

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітемін:


Бөлім:

7.3А Қысым

Педагогтің аты-жөні:




Күні:

09.02.2023

Сынып: 7а

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.9 – атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Паскаль заңын түсіне отырып, қысымның барлық бағытта таралуын,соның салдарынан Жер бетіне және ондағы барлық денелерге атмосфералық қысымның қалай түсетінін біледі.

Көптеген оқушылар істей алады: Атмосфералық қысымды өлшейтін құралмен танысып, оның түрлерін атап,жұмыс жасау принципін түсінеді.

Кейбір оқушылар істей алады: Атмосфералық қысымның әрекетін түсіну үшін, тәжірибелер орындап, оның маңызын түсіне алады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Сабақтың басы

10 минут


Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут

Бекіту
15 минут

Кері байланыс

Сабақтың соңы.
10минут
Рефлекц

Бағалау


Үй тапсырмасы


Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

«Kahoot» ойын оқыту платформасы арқылы үй тапсырмасын сұрау:

1.Гидравликалық машиналар құрылысында қандай заң пайдаланылады?

а)сақталу заңы

ә)Паскаль заңы

б)қозғалыс заңы

в)үйкеліс заңы

2.Гидравликалық машина:

а)күштен ұтады,орын ауыстырудан ұтылады.

ә)күштен ұтады арақашықтықтан ұтады

б)күштен ұтылады, орын ауыстырудан ұтады

в)екеуі де емес

3.Қарапайым гидравликалық машиналар неше цилиндрден тұрады?

а)3

ә)1

б)4

в)2

4.Қазіргі қуатты гидравликалық престер қанша ньютонға дейін күш өндіруге мүмкіндік береді.

а) 500 000меганьютон

ә) 600 килоньютон

б) 7 000килоньютон

в) 700 000 килоньютон

5.Қысымның өлшем бірлігі

а)Н

ә)Па

б)кг

в)м

6.Қандай ыдыстарда сұйық деңгейі бірдей.

а) Үлкен ыдыстарда

ә) Кіші ыдыстарда

б) Қатынас ыдыстарда

в) Ешқандай ыдыста бірдей болмайды

7. Жұмыс істеу әрекеті қатынас ыдыстардағы сұйық қысымның таралу заңдарына негізделіп жасалған қондырғылар қалай аталады?

а)Гидравликалық машиналар

ә)Қатынас ыдыстар

б)Цилиндрлер

в)Дұрыс жауабы жоқ

8. Күштен қанша есе ұтсақ,

а)арақашықтықтан сонша есе ұтыламыз

ә)арақашықтықтан сонша есе ұтамыз

б)жұмыстан сонша есе ұтамыз

в)қуаттан онша есе ұтыламыз
«Миға шабуыл»

Тақырыпты ашу сұрақтары:

  1. Барлық жанауарлар, өсімдіктер, адамдар немен тыныстайды? (Ауа, оттегі)

  2. Ауаны біз көреміз бе? (жоқ)

  3. Неге көрмейміз? (ауа түссіз)

  4. Ауа кеңістік пе әлде зат па? (зат)

  5. Ол зат болса оның құрамы қандай? (азот, оттегі, басқа газдар)

  6. Жер шарын бір тұтас не қоршап жатыр? (ауа қабаты)

  7. Ауа қабатын не деп атаймыз? (Атмосфера)

  8. Ауа қабаты жердегі заттарға қысым түсіреді ма? (ия)

Олай болса оқушылар бүгін біз осы ауа қабатының жер бетіндегі заттарға түсіретін қысымы туралы яғни басқаша Атмосфералық қысым туралы әңгімелесетін боламыз.

Атмосфера дегеніміз не?

Атмосфералық қысым туралы бейнероликке назар аударамыз. Атмосфера – газ, сондықтан ол Паскаль заңы бойынша өзіне түскен қысымды барлық бағытта таратады. Атмосфералық қысымды сынап бағанының биіктігімен есептейді. Оның өлшем бірлігі 1 мм сын. бағ.

1 мм сын. бағ. = 133, 3 Па.

Атмосфера бізге және барлық денелерге қысым түсіреді. Қалыпты атмосфералық қысым

760 мм. сын. бағ. * 133, 3 Па = 101325 Па р ≈ 10 5 Па
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады

-Атмосфералық қысымды тануда Э. Торричеллидің маңызы қандай?
Тапсырмаларды орындау
1-Тапсырма

Тәжірибелік тапсырма - 5 минут беріледі.

№1-Тәжірибе

Су құйылған стакан, қағаз беріледі. «Төңкерілген стақан» Стақанға жартылай су құйып оның бетіне қағаз жауып төңкереміз. Су төгілмейді. Неліктен? Себебі суды ауа қысымы ұстап тұр. Ауаның қысымы Паскаль заңы бойынша барлық жаққа бірдей таралады. Олай болса, қағаз тек судың бетінің тегіс тұруына көмегін тигізеді.

№2- Тәжірибе

Стаканды суға батырып оны судың ішінде төңкеріңдер, одан соң жайлап шығарыңдар. Сонда стаканның жиегі судың ішінде тұрғанда неге оның ішіндегі су төгілмейді?

2-Тапсырма
Сәйкестендіру
.

Қысым




1608-1647

Күш




760 мм сын бағ

Торречилли




1 Па

1 мм сын бағанасы




Барометр

Қалыпты атмосфералық қысым





13600 кг/м3

Атмосфералық құралды өлшей құрал






Сынап




133 Па

Сабақты бекіту(әр оқушы өзі белгілейді,көршісі тексереді,тақтадан)

Тест жұмысы.

1. Ауаның жер бетіне түсірген салмағы не деп аталады.

а) атмосфералық қысым

ә) ауа температурасы

б) сынап барометрі

2. Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал.

а) термометр ә) барометр б) сынап барометрі

3. Барометрдің неше түрі бар?

а) 2 ә) 3 б) 5

4. Бір дене екінші дене бетіне әсер еткенде п. б қалыпты күшті не деп атайды

А) қысым ә) атмосфералық қысым б) ауа қысымы

5. Қай жылы Э. Торричелли қай жылы атмосфералық қысымды өлшеген

а) 1608 - 1647 ә) 1519 - 1520 б) 1710 - 1711

6. Бірінші рет атмосфералық қысымды өлшеген ғалым

а) Х. Колумб ә) Э. Торричелли б ) Ф. Магеллан

7. Топ сеуренге, туристік жорықтарға шыққанда қандай ауа қысымы қолайлы

а) анероид барометр

ә) сынап барометр

б) барометр

8. Егер атмосфералық қысым жаз айларында жоғарласа ауа райы қандай болады

а) жылы ә) суық б) жауын - шашын

9. Сынап бағынасын 760мм биіктігіне тең осы қысымды не деп атайды

а) атмосфералық қысым

ә) қалыпты атмосфералық қысым

б)қысым

10. Атмосфера қандай қабат

а) ауа ә) су б) тас қабаты

Рефлексия (кері байланыс)

Оқушылар өз пікірлерін кетіп бара жатқан жолы арқылы түсіндіріп кетеді



қызықтым

Сұрақтарым

бар

түсінбедім

үйрендім

үйренбедім

ризамын

риза емеспін


Эксперименттік тапсырма

Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында мұғалімнің берген тапсырмасын, арнайы дайындалған параққа белгілейді.

.

Оқушылар жеке өздері теорияда алған білімдерін, тәжірибелермен бекітеді.



Бағалау  дескрипторға сәйкес кері байланыс беріледі. «Жарайсың, өте тамаша» деген қолдау сөздері айтылады.

Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл


Сиқырлы қорапша, бейне жазба, бағалау фишкалары, топ

Бейне жазба

Оқулық

ДК экран


Стикер

Тест тапсырмасы бар парақтар

Оқушыларға парақ беріледі, олар сонда өз алақандарын салып, сонда кері байланыс жасалады.

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

  • Мен оқушыларға мадақтау тәсілі арқылы көбірек қолдау көрсетемін.

  • Оқушылардың білім деңгейлеріне сай тапсырмалар беремін.

  • Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша күрделі тапсырмалар беріп отырам оқушылар үшін .




  • Жеке, топтық әр тапсырмалардан кейін қалыптастырушы бағамен бағалаймын.

  • Әр бір тапсырмада топ мүшелері критерий бойынша «бас бармақ», «бағдаршам түстері» арқылы бірін-бірі бағалап отырады.



  • Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау

  • Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау

  • АКТ-ны уақытылы қолдану