Файл: Программалау Педагогты атыжні Крім м кні 14. 02. 2023ж.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 22.11.2023

Просмотров: 30

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Python тілінде алгоритмдерді программалау


Педагогтың аты-жөні

Кәрім М

Күні

14.02.2023ж

Сынып 8б

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Else циклін басқару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else);

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Else ұғымы мен қызметін анықтау;


Көптеген оқушылар:

Else нұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану;

Кейбір оқушылар:

Else нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау.


Сабақтың барысы:



Топқа біріктіру/2мин

Қызығушылық ты ояту

Өткен сабақты пысықтау /5мин



«Алтын саха» ойыны.

Оқушылар «жұлдыз», «ай», «күн» суреттерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді.

Оқушылар қоржыннан нөмірленген сахаларды алып сұрақтарға жауап береді.

  1. Вreak нұсқаулығы цикл жұмысына қалай әсер етеді?

    1. for i in range(1,10): if i ==4 :breakциклі неше рет жұмыс істейді?

    2. Вreak-ті циклде шартсыз қолдансақ, қандай нәтиже аламыз?

    3. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір.

    4. Вreak пен сontinue цикл басқару нұсқаулықтарын программа жазуда қолдана білу қаншалықты маңызды?

    5. Шарт тексеру операторының

else командасы қандай қызмет атқарады? Есіңе түсір.



Смайликтер арқылы ҚБ

Сурет қиындыла ры

Оқытуды ң белсенді әдістері NIS.

Астана,

2013

Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс\5мин

Саралау тапсырмалары
Жеке жұмыс

Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды. Слайд материалы арқылы таныстырылым жасайды.
1-тапсырма жалпы тапсырма.

Мұғалім көмектеседі.

Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.

Мақсаты: аудиал мен визуал оқушыларды біліммен қамтамасыз ету.

1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.

1)

N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып

«Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құрастыр. x=int(input('N='))

k=s=0 while x!=0:

k=x%10 x//=10 s=s+k

if k == 7: print('Error')


6 балл

Оқулық, жұмыс дәптері.

Компьют ер, оқулық.


Топтық жұмыс


2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма.

break

else:

print(s)

Дескрипторлар:

  • Программада циклдің орындалуын анықтайды;

  • Else циклінің жазылу кодын анықтайды;

  • Программа кодын тексереді.

2)

Латын әріптерінен құралған L жол берілген. Осы жолда «k» әрпі кездесе ме? Анықтаңдар. Егер іздеген әріп кездессе, онда «bar», ал кездеспесе

«joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр.

Программа коды: x=int(input('x=')) k=s=0

while x!=0: k=x%10 x//=10

if k < 5:

print('Joq') break

else:

print('Ia')

Дескрипторлар:

  • Программада циклдің орындалуын анықтайды;

  • Else циклінің жазылу кодын анықтайды;

  • Программа кодын тексереді.

3)

Ұзындығы N(1≤N≤20) бүтін сандар мен бір ғана бөлшек саннан тұратын тізбек берілген. Бөлшек сан кей жағдайларда тізбекте кездеспеуі де мүмкін. Осы тізбекте бөлшек болса, онда санның орнын, әйтпесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр. Программада деректер тігінен енгізіледі.

Дескриптор:

  • Программада циклдің орындалуын анықтайды;

  • Else циклінің жазылу кодын анықтайды;

  • Программа кодын тексереді.


4 балл







Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды.

2-тапсырманы мұғалімнің нұсқауымен өз бетінше орындайды.

1, 2-практикалық тапсырмалардың

программа кодын талдаңдар (1, 3- суреттер). Екі программадағы еlse блогының қызметіне түсініктеме беріңдер.

Дескриптор

- Else операторының қызметін анықтайды.







Сабақтың соңы Ой толғаныс Жаңа білімді бекіту/5мин


Кері байланыс

/2мин

«Венн диаграммасы»
«БББ кестесі» әдісі.

Оқушылар топтық жұмыс жасайды Вreak сontinue, еlseцикл нұсқаулықтарының негізгі ұқсастық пен айырмашылықтарын салыстыра отырып, бағала. Бұл нұсқаулықтардың программа құрудағы маңызы қандай?

Программа құруды қаншалықты жеңілдетеді? Ойыңды ортаға сал.

Оқушылар сабақ туралы бұрыннан не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады.

Бірін-бірі бағалау.

А4

парағы

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеттірек оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаул ық және қауіпсізді к техникас ын

сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс, жұптық жұмыс арқылы сабақты меңгерту. «Маған досымның

...ұнайды» әдісін қолдану арқылы сыныпта көңілді ахуал орнату,

«Аспан денелері» арқылы топқа біріктіру. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру, Мағынаны тану бөлімінде оқып жатқан тақырыптың қажетін түсінуге топтық жұмыс пен деңгейлік тапсырмалар беру, ой толғаныс бөлімінде «Венн диаграммасы», шағын тест, кері байланыс жасату: «БББ кестесі».

Смайликтер арқылы, ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру.

Компьют ер-мен жұмыс кезіндегі қауіпсізді к ережелері н еске түсіру.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе қайсы? (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)