ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 22.11.2023
Просмотров: 18
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйымының атауы | №184 ЖББМ КММ | |||||||||||||||||||||||
Пәні: | Физика | |||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Еркінбек Шекер | |||||||||||||||||||||||
Күні: | 19.05.2021ж | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «А» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Оптикалық аспаптар | |||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.16 – қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, Обскура камерасы) құрастыру | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Оптикалық аспаптар туралы түсінікті қалыптастырады. Көптеген оқушылар істей алады: Оптикалық аспаптармен танысу барысында құралдар арасындағы ұқсастық, айырмашылық, ерекшеліктерін анықтай білу, талдай білу, жүйелеу қабілеттерін дамытады Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Оқушылардың үй тапсырмасын қалай меңгергендерін тексеру. 1. Линза дегенді қалай түсінесіндер? 2. Линзаның қандай түрлерін білесіндер? 3. Шашыратқыш линзаны жинағыш линзадан қалай ажыратады? 4. Линзаның оптикалық центрі, фокус дегеніміз не? 5. Жинағыш линзаның фокусы қандай? Шашыратұыш линзанікі ше? Жаңа сабақ Топтық жұмыс Оптикалық аспаптар Проекциялық оптикалық аспаптар. Проекциялық аспаптарға нәрсенің шын, үлкейтілген кескінің беретін оптикалық аспаптар жатады. Проекциялық аспаптарға диаскоп эпископ эпидисакоп Фотоаппарат. Фотоаппарат дегеніміз – линзалар жүйесінің көмегімен жарық сезгіш қабыршақта сақталатын нәрсенің кескіні алынатын, оптикалық қоңдырғы болып табылады. Лупа. Нәрсенің ұсақ белгілерін ажырату үшін көру бұрышы үлкен болуы керек. Нәрсенің оптикалық аспап арқылы бақылаған кездегі көру бұрышының құралсыз көзбен қараған кездегі көру бұрышына қатынасына аспаптың бұрыштық ұлғайтуы деп аталады. Лупаның бұрыштық ұлғайтуын табайық: r = Микроскоп. Өте ұсақ денелерді көру үшін микроскопты пайдаланылады. Қарапайым микроскоп екі линзаның комбинациясы болып табылады. Телескоп дегеніміз – аспан денелерін бақылауға арналған аспап
1-конверт. 1. Жақыннан көргіш адам аралға тап болды. Ол көзілдірігінің линзаларын қолдану арқылы от жаға ала ма? 2. Көздің бұзылуы, ауру түрлері. 2-конверт. 1. Дәрігер апама оптикалық күші +2,5 дптр болатын көзілдірік тағуға кеңес берді. Апамда көздің қандай кемшілігі байқалады? 2. Орманда адасып қалған бала, сіріңкесіз Күн сәулесі мен өз көзілдірігін пайдалану арқылы от жаға алды. Бұл балада көздің қандай кемшілігі байқалады? Кім шапшаң» ойынын пайдалану арқылы сұрақ жауап сәтін өткізу 1. Оптикалық аспаптардың негізгі бөліктері --------------------- тұрады 2. Оптикалық аспаптардың жұмыс істеу әрекеті ---------------- заңдарына негізделген 3. Диаскоп -------------- денелерді проекциялайды 4. Эпископ --------------- денелерді проекциялайды 5. Эпидиаскоп ------------- денелерді проекциялайды 6. Микроскоп - дененің ----------------------- кескінін береді 7. Телескоп — рефлектордың телескоп — рефрактордан артықшылығы Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма §42 оптикалық аспаптар | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Сәйкестендіруді орындайды 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |