Файл: Саба жоспары 10 Кніайы Топ Курс Мамандыы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 23.11.2023

Просмотров: 25

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Сабақ жоспары №10
Күні-айы:___________ Топ: Курс:

Мамандығы: 1504000 - фермер шаруашылығы.

Біліктілігі: 1504092 – Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер.

Бөлімнің тақырыбы: Электрлік монтаждау жұмыстары негіздері

Сабақтың тақырыбы: Кернеуі 1000 вольтқа дейінгі күштік кабельдердің сұлбасын құру және монтаждау.

Сабақтың мақсаттары:

  • білімділік: Студенттерге күштік кабельдер туралы түсінік беру, күштік кабельдердің тартылу тәсілдерін үйрету және олардың сипаттамаларымен монтаждалу тәсілдерін үйрету.

  • дамытушылық: Студенттерге терең және берік білім алуға, еңбекке деген жоғары кәсіптік шеберлік шығармашылығын дамыту.

  • тәрбиелік: Студенттерді дербес ой жүгіртуге, өз мамандықтарына қатысты дүниелерді зерттеп, зерделей білуді үйрету.

Сабақтың типі: Еңбек тәсілдері мен әдістерін үйрету сабағы.

Сабақтың әдістері: Ауызша түсіндіру (әңгімелесу, түсіндіру, дәріс оқу, оқулықпен жұмыс жасау), көрнекілік әдістер (бақылау тәжірбиелерді көрсету), еңбек әдістері мен тәсілдерін көрсету, тәжірбиелік әдістер (жаттығулар орындау, тәжірбиелік және өндірістік жұмыстарды орындау).

Материалды-техникалық жабдықтар мен дидактикалық материалдар: істікшелі оқшаулағыштар, істікше, полиэтиленді қалпақша, алюминий сымдар және байлайтын сымдар, сызба құралдары және қағаз, инструктивті технологиялық нұсқау картасы.

Өткізілетін орны: №6 ауылшаруашылығын электрмен жабдықтау зертханасы.
Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі: (3 мин)

1.1. Сәлемдесу;

1.2. Студенттерді түгендеу;

1.3. Студенттердің оқу құрал-жабдықтарын тексеру.

2. Кіріспе нұсқау: (42 мин)

2.1. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру;

2.2. Студенттердің теориялық сабақтарда алған және өндірістік оқыту сабақтарында алған білімін тексеру:

  1. Монтаждау жұмыстарын шартты түрде дайындау қанша кезеңге бөлінеді?

  2. Дайындау жұмыстарына не жатады?

  3. Жарықтандырғыштарды қайда орналастырады?

  4. Электр тартылымдары қайда бекітеді?

  5. Ашық тартылымдар жұмыстарын орындау кезінде жарықтандыру бұйымдарды немен бекітеді?

2.3. Студенттерге сабақта жасалатын жұмыстарды орындаудың әдіс-тәсілдерін көрсету және түсіндіру, сонымен қатар орындалған жұмыстың сапасын бақылау әдістерін үйрету.


Жаңа тақырыпты түсіндіру

Күштік кабельдер бір – бірінен және жерден оқшауланған бір немесе бірнеше ток өткізетін талсымдардан тұрады. Оқшауламаның сыртынан оны ылғалдан, қышқылдардан және механикалық зақымдардан сақтау үшін қорғаныс қабығын және қорғаныс қабаттары бар болат таспадан жасалған құрсауды салады. Ток өткізетін талсымдар, әдетте, алюминийден бірсымды және (қимасы 16 мм2-қа дейін) көпсымды болып жасалынады.

Электр энергиясын сымдар бойымен тарататын әр түрлі тірек құралымдарында ашық ауада орнатылған құрлығы электрлі әуе желілері 1000В-қа дейінгі кернеулі және 1000В кернеуден жоғары (3, 6, 10 кВ және стандартты кернеу шкаласынан жоғары) болып бөлінеді.1000В-қа дейінгі әуе желілері үшін көбінесе алюмини-болатты және болат сымдар қолданылады. Әуе желі сымдарын монтаждау жинағына арнада әуе желілерін тарқатумен сымдарды қосу, сымдардың салбыраған бөліктерін көтеру, түзеу, оқшаулағыштарға сымдарды бекіту жұмыстары жатады.

Желі бойымен тартылған сымдарды ағаш таяқтармен көтеріп, тіректердің ілмешектеріне іледі. Сымдар шиеленіспеу үшін алдымен ең жоғары сымдарды, содан кейін қалғандарын кезегімен көтеру керек.

Тас қабырғалы ғимаратқа бірнеше сымды енгізу үшін бір ортақ саңлау, ал ағаш қабырғаларға әр сымға арнап бөлек саңлау бұрғылап теседі. Панажайларға сымдарды енгізу оқшауланған сымдармен орындалады, сол себепті әр сымды бөлек резиңкелі, полинилхлоридті немесе басқа оқшауланған түтікпен жүргізеді. Сымдарды енгізу үшін ғимараттың сыртына фарфор варонкаларды, ал ішіне фарфор төлкелерді қондырады. Воронка мен төлке саңлауға кірген олрнын битуммен тығыздап бітейді.Шатыр арқылы ғимаратқа сымдарды кіргізу үшін болат бағаналармен құбырлырғы орнатады, құбырға су кірмес үшін саңлауды 1800төмен қарай майыстырады. Қажет болған жағдайда бағаналарды кергішке бекітеді. Оқшауламадан шатырга дейінгі қашықтық 2,5м-ден кем болмау керек.

Еліміздегі әуе желілерінің мынадай ерекшеліктері бар:

  • Әуе желілерін құру кезіндегі көлемді жер жұмыстарының қажеттілігі;

  • Әуе желілерін пайдалану және жөндеудің қарапайымдылығы.

  • Кернеуі 1000В-қа дейінгі әуе желілері тректерінің радиоторап, телефонмен байланыс, сыртқы жарықтандыру, телебасқару және белгі беруге арналған сымдарды ілуге, керуге пайдалану.

Желінің қалыпты кернеуіне және оған қосылған электр тұтынушылардың категориясына қарай әуе желілері I, II, III класқа бөлінеді.



Техника қауіпсіздігі

Полиэтиленді қалпақшаларды істікшелерге ілу барысында жарақат алудан, биік жерлерге шыққанда құлап қалудан сақтану. Өндірістік оқу шеберінің басшылығымен күштік кабельдің ғимаратқа кіретін орындарын қарап шыққанда басшылыққа бағыну, тәртіп сақтау. Техника қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтау.

2.4. Студенттердің өндірістік оқу шебері көрсеткен еңбек тәсілдерін орындап көруі;

2.5. Көбінше жіберілетін қателіктерді талдау және оларды болдырмаудың жолдарын анықтау;

2.6. Кіріспе нұсқаулық материалдарын бекіту және білім алушылардың жаңа тақырып бойынша білім деңгейлерін тексеру;

  1. Күштік кабельдер деп қандай кабельдерді айтамыз?

  2. Күштік кабельдер қолданылу мақсатына қарай қалай классификацияланады?

  3. Кернеуі 1000 В қа дейінгі желілер неше класқа бөлінеді?

  4. Әуе желілерін құру кезінде нелерге көңіл бөлу керек?

  5. Әуе желілерінің түрлерін атаңыз?

2.7. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздік ережелерін қарастыру немесе қайталау;

2.8. Студенттерге тапсырма беру және оларды жұмыс орындарына орналастыру;

3. Студенттердің оқу-өндірістік жұмыстарына ағымдағы нұсқау жүргізу (180 минут).

3.1. Студенттердің өзіндік оқу-өндірістік жұмыстары:

  • Полиэтиленді қалпақшаларды суға салып, 70, 80 0C қа дейін жылытады және ағаш балға арқылы істіктерге ілеміз;

  • Оқшаулатқыштағы істікшеге орап керісінше ¼ айналымға бұрап қалпақшаны істікшеге бекітеді;

  • Сымдардың ғимаратқа кіретін орындарын өндірістік оқу шеберінің басшылық етуімен қарап шығады;

  • Соңғы оқшаулағыштың орналасу және кіргізу саңлауларының тесу орнын қағазға белгілеп, берілген нормаға сәйкес оқшаулатқыштан жерге дейінгі ара-қашықтықтың сәйкестігін анықтайды;

  • Сымдардың ғимаратқа кіру жобасын жасап, ондағы қажетті өлшемдерді көрсетеді;

3.2. Ағымдағы нұсқау:

  1. Жұмыс орнын дайындауды бақылау.

  2. Полиэтиленді қалпақшаларды істікшеге ілу барысын қадағалау.

  3. Балғамен соққылау кезінде жарақат алып қалмауын бақылау.

  4. Еңбек тәсілдерін, орындау дұрыстығын және техника қауіпсіздік ережелерінің сақталуын тексеру.

  5. Жұмыс ретінің сақталуын қадағалау.

4. Қорытынды нұсқау (45 мин):

4.1. Сабақты қорытындылау.

4.2. Жіберілген қателерді талдау.


4.3. Студенттердің жұмысын бағалау және оны түсіндіру.

4.4. Үй тапсырмасы: Кернеуі 1000 вольтқа дейінгі күштік кабельдерді монтаждау кезіндегі технхника қауіпсіздік ережесін оқып үйрену.

5. Жұмыс орнын жинастыру.