Файл: Деректер типтерімен танысу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.11.2023

Просмотров: 25

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Мәліметтер типтері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Деректердің типтерін жіктеу

Сабақтың мақсаты

Барлығы: : Деректер типтерімен танысу.

Деректердің типтерін жіктеуді білу.

Көпшілігі: Деректер типін жіктеу арқылы әр айнымалының

атауы бар екендігін білу.

Кейбірі: Деректер типінде қолданылатын мәліметтердің стандартты

типтерін,айнымалы операторларын білу және

жазу..(Integer, Real, Shortint, Boolean,Char,Lazarus

Бағалау критерийі

Деректер типтерін жіктеуді біледі ;

Деректер типін жіктеуді және әр айнымалының аттарын біледі;.

Деректерді жіктей отырып, айнымалылардың,

операторлардың аттарын жазуды біледі.

Ойлау дағдылары

Білу,түсіну,қолдану,талдау.

Тілдік мақсаттар


Диалогтeр мeн жазу үшін қолданылатын тіркeстeр:

Integer.Shortint,Real,Boolean,Char,String.

Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады.

Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік

мақсаттарды анықтаймыз.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

Құндылықтарға баулу


Жауапкершілікке, шығармашылыққа және сыни тұрғыдан ойлауға,

оқу бағдарламасында көрсетілген құндылықтарды, осы сабақ арқылы баулуға, оқушыларды тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Математика,ағылшын тілі,геометрия.

Алдыңғы білім

Программалау тілі және жүйелері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут

4 минут


Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы сыныпта ынтымақтастық ауаны қалыптастыру.


Оқушылар үш бұрыш және төртбұрыш геометриялық фигуралар таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді.

. Топ басшылары сайланады.
«Ұшақ ұшыру » әдісі. Оқушылар өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды.
І - топ 6 сұрақ.

Программа кодын жазу үшін нені білу керек?


ІІ- топ 6 сұрақ
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалаймын.



А4 парақшасы, түрлі- түсті қағаз, сурет қиындылары


Сабақтың ортасы

14 минут

17 минут

Оқулықпен жұмыс

«Постер қорғау» әдісі арқылы жаңа сабақтыңтақырыбымен таныстырамын.

Lazarus бағдарламасы

Берілгендер типтерін қалай сәйкестендіреміз? Айнымалыны меншіктеу үшін қандай символдар қолданамыз және оған сипаттама келтіру?

Жаңа сабақты

Тақырыптар жинағы. Кітаптан 2 топқа бір бір тақырып бөліп беріледі. Мәліметтер типі тақырыбын оқу арқылы білімін бекітеді.

Алған білімдерін постер арқылы қорғайды. Мадақтау,мақтау арқылы оқушыларды ынталандырамын.


Дескриптор
Lazarus бағдарламасының алфавитін біледі; Айнымалылар типтері мен деректер типтерін біледі ; Типтердің қызметтерін анықтайды; Типтердің қабылдайтын мәнде аралығы мен, жадыдан алатын орнын біледі ;

1-тапсырма:

Көлік мінездемесінен берілгендер типін анықтаңыз.Дұрыс жауапты дөңгелекшемен белгілеңіз: Мысалы: Кузовтың типі –седан; нақты,қатар,логикалық.



Мінездеме

Берілгендер типі

1

Көлік атауы –KIA Rio (комплектация –Luxe)

Бүтін/қатар/логика

2

Двигатель көлемі, күші (л) -1,6

логикалық/нақты/бүтін

3

Кондиционер -

нақты/қатар/логикалық

4

Шығарылған жылы -2015

символдық/бүтін/нақты

5

Күштілігі (л.с) -123

бүтін/логикалық/символдық

Дескриптор:

  • Сипатына сәйкес берілгендер типін таңдайды


2- тапсырма:

Дархан бағдарламалауды бірінші жылы үйреніп жатыр.Дарханға келесі есептерге бағдарлама құратын болса,шығарылатын берілгендерге қандай берілгендер типін таңдау керек,ұсыныс беріңіз:

1.Үшбұрыштың қабырғалары 3см,4см,5см,периметрін табу

2.Үш санның арифметикалық ортасы _________________________________

3.Өлшемдерін енгізген кезде бағдарлама енгңзген санның 5-тен үлкен немесе жоқ екенін анықтайды.


Мысалы: ввод х

У=х.>5 вывод у _____________

Дескриптор:

  • берілгендер типінің айырмашылығын

  • түсінеді.

  • есептегі шығарылатын берілгендер

  • үшін дұрыс типті ұсынады.

Сергіту сәті: Көз жаттығлары.

Плакат,

түрлі -түсті қалам.

АКТ,

Дөңгелекше таңбалар,

түрлі -түсті қалам

АКТ,

Дөңгелекше таңбалар,

түрлі -түсті қағаз



Сабақтың соңы

3 минут

2 минут

Сабақты қорытындылауда « Бағдаршам» әдісін қолданамын.

Қорытындылау бойынша сұрақтар қоямын

Үйге тапсырма: Айнымалының типін программада не үшін анықтау қажет.Айнымалының сипаттамаларын жаттап келу

Бағалау кестесі бойынша кері байланыс

орнатамын



Түрлі -түсті қағаздар, түрлі –түсті қаламдар.

«БББ»




ӘБ жетекшісі: Толендиева Г.С.__________