Файл: за мерзімді жоспар блімі x асыр xііі асырды басындаы азастан Мектеп Аын Сара атындаы орта мектеп кмм.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.11.2023

Просмотров: 17

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы

Қазақстан

Мектеп: «Ақын Сара атындағы орта мектеп» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Байжуманов Нурлан скенович

Сынып: 6 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Әбу Насыр әл-Фараби - әлемнің ұлы ойшылы.

Зерттеу сұрағы: Әл-Фараби не үшін «Екінші ұстаз» атанды?

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Әбунасыр Әл-Фараби өмірбаянын шығармасына негіздей отырып талдау арқылы оның қайталанбас тұлға екенін таныту;


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Әл-Фараби өмірі,еңбек жолы туралы түсінік беререді, ғұламаның жан-жақты ерекше тұлға болғандығын анықтау мақсатында ізденіс жүргізеді.

Көптеген оқушылар: Мәтіннен үзінді келтіре отырып,

мән-мағанасын ашуға, негізгі ойды өз сөздерімен жеткізе білуге жетелейді
Кейбір оқушылар: : Әл-Фараби өмірі,еңбек жолы туралы түсінік беререді, ғұламаның жан-жақты ерекше тұлға болғандығын анықтау мақсатында ізденіс жүргізеді. Шығармашылықтан үзінді келтіре отырып, мән-мағанасын ашуға, негізгі ойды өз сөздерімен жеткізе білуге жетелейді.

Бағалау критерийлері

Әл-Фараби өмірі,еңбек жолы туралы түсінік беререді, ғұламаның жан-жақты ерекше тұлға болғандығын анықтау мақсатында ізденіс жүргізеді.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Энциклопедист, зерттеуші, ғалым, трактат, ойшыл,т.б.

Сабақта қамтылатын құндылықтар

Өмір бойы оқу: білуге құштарлық, шығармашылық және оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу

Пәнаралық байланыс

география

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып,бейнеролик көреді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Ерте ортағасырлық сәулет ескерткіштері

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал орнату-«Жеңімпаздар» әдісі.

Мұғалім оқушылaрға суреттер тізбесін көрсетеді.Оқушылар суретке қарап не байқағандарын айтады. Мұғалім оқушылардың ойын тыңдап,толықтырады.Адам жеңіске,жетістіке жеткенде,қуанғанда қолдарын жоғары көтереді екен.Қолды жоғары көтерудің адам денсаулығына тигізер пайдасы көп диді ғалымдар.Көңіл күйің жабырқаған кезде де,қолды жоғары көтеріп қуана біл.Қолды жоғары көтеру табысты адамдардың іс-әрекеті.Сондықтан бүгінгі сабақта барлығың қолдарыңды жоғары көтеріп,білімді игеріп жеңімпаз болуларыңа тілектеспін.



Қызығушылықты ояту

ЖЖ.

Инфографиканы пайдалана отырып, тақырыпты болжаңыз.



870-950

Ж.Ж.



Дескриптор

Білім алушы

  • инфографиканы пайдаланады;

  • кейіпкерді сипаттайды.

  • Суреттер арқылы 4 топқа бірігеді


Оқушыларды оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру;

https://www.youtube.com/watch?v=zhD96QM4Nz8

Сабақтың ортасы

10 минут

5 минут

7 минут

8 минут





Оқушыларға Әл-Фарабидің нақыл сөздерінен үзінді оқып видиоролик көрсету. Әл -Фараби  өмірі мен шығармашылығы.

ТЖ.

Оқушылар бейнеролик көргеннен кейін кесте толтырады.


Қандай елдерде болған

Еңбектері

Қандай ғылым салаларын меңгерді

Қандай өнерді меңгерген

Қанша тіл білген
















Дескриптор

Білім алушы

  • Қандай елдерде болғанын анықтап жазады;

  • Қанша іргелі еңбектер жазғанын анықтап жазады;

  • Қандай ғылым салаларын меңгергендігін анықтап жазады;

  • Қандай өнер түрлерін меңгергендігін анықтап жазады;

  • Қанша тіл білетінін аныұтап жазады.

ТЖ.

Тұжырымдамалық кесте

Әр топта флипчартқа арналған қағаз бен маркер беріледі. Оқушылар Әбу Насыр әл-Фараби туралы не білетінін шамалап көрсету үшін тұжырымдамалық карта жасайды. Тұжырымдамалық карталар жасалып болған соң, әр топтың мүшесі өздерінің жұмысын таныстырады.








Әбу Насыр

әл-Фараби









Дескриптор Білім алушы

-Мәтіндердің мазмұнымен танысады, идеясын анықтайды.

-Мәтін мазмұны бойынша тұжырымдамалық кесте жасайды.

-Әл-Фараби шығармаларындағы әлеуметтік-қоғамдық мәселені танытатын туындыларын талдайды.
ТЖ.

Картамен жұмыс

Дескриптор Білім алушы

  • Әл-Фараби сапар шегіп,білім алған елдерді картадан тауып көрсетеді.


Кері байланыс
ЖЖ. «Әл-Фараби-әлемнің екінші ұстазы» сөзіне 50 сөзді эссе жаз
Дескриптор Білім алушы


  • Неліктен Әл-Фараби әлемнің екінші ұстазы атанған анықтап жазу




Флипчарт, маркер,карта
https://yandex.kz/video/

preview?filmId=

1264185763748416197&text=

әл%20фараби&from=

tabbar&parent-reqid=1574266308184309-102207027077178120170012


Сабақтың соңы
5 минут

«Рефлексиялық гимнастика» әдісі




Оқушылар тұрып сабақты қаншалықты түсінгенін гимнастикалық жаттығу арқылы көрсетеді.Сабақ қызықты болса,жақсы түсінсе екі қолын жоғары көтереді.Сабақты түсініп бірақ қиындықтар болса қолдарын иық тұсына дейән көтереді.Сабақ түсініксіз болды десе қолдарын көтермейді.Рефлексия барысында оқушылардан коментари аламын.
Үйге тапсырма беру: Әл-Фараби шығармашылығымен танысып келу.




Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


Оқушыларға қолдау көрсету үшін оқушылардың қабілеттерін ескере отырып, жұптық тапсырмалар беремін. Қолдауды қажет ететін оқушыларға үнемі бағыт-бағдар беріп отырамын. Оқылым мәтіні бойынша оқушылардың қабілеттерін ескеріп, сараланған мәтіндер мен тапсырмалар беремін.


Оқушылардың оқу мақсатына қол жеткізгеніне көз жеткізу үшін бағалау критерийлері мен дескрипторларды қолданамын. Оқушыларға тиімді кері байланыс беріп отырамын.

Қауіпсіздік ережелері әрдайым сақталады: оқушылардың түзу отыруына, тақтаға дұрыс қарауына, жалпы, СӨС ережелері сақталады.

Сабақта интербелсенді тақтаны қолдану арқылы оқушылардың АКТ дағдылары дамиды. Топта, жұпта жұмыс жасау арқылы бір-біріне құрметпен қарауға үйренеді.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?