Файл: Кні 23. 05. 23ж Малімні аты жні Досмаханова Г. К.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 35

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Күні: 23.05.23ж

Мұғалімнің аты – жөні: Досмаханова Г.К.

Сабақтың тақырыбы

§77. Айға сапар

Сынып: 4

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

5.2.1.1 – мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау;

5.4.5.5 – төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру;

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтайды;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдырады.

Оқушылардың кейбірі орындай алады: анықтаған ақпараттарды шығармашылық жұмыстарына еркін қолдана алады.

Жетістік критерийлері

Ақпараттарды іріктейді, ішінара ізденушілік жұмыстарын жүргізеді

Тілдік мақсат

Оқушылар өз беттерімен жаңа тақырыпты талдай алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Ай, ғарыш, зымыран

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: менің ойымша, қарсылық білдіремін, мен бұл пікірді қабылдамаймын.

Алдыңғы. оқу

Үркерге байланысты наным –сенімдерді түсіндіреді, сұрақтарға жауап береді.

  1. Бұдан өзге қандай жұлдыздарды білесіңдер?

  2. Жаңа жұлдыздар қалай пайда болады екен?

  3. Жұлдыздар туралы қандай әндерді жатқа білесіңдер?

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі 2 минут

Оқушыларды «Қима қағаздар» арқылы 4 топқа бөлемін.

1-топ: «Ай».

2-топ: «Жұлдыз».

3-топ: «Ғарыш».

4 топ: «Зымыран»

Суреттер арқылы топқа бөлінеді де сурет артындағы сұрақтарға жауап береді.

1. Аспанның солтүстік жартышарында қай шоқжұлдыз орналасқан?

2.Жетіқарақшыға ұқсас тағы бір «шөміш» деп қай жұлдызды атайды?

3. Темірқазыққа байланған жылқылар қалай аталады?

4. Күн көрінісімен жоқ болатын жұлдыз қалай аталады?

5. «Керуен жұлдызы» деп қай жұлдыз аталған?

6. Таң алдында туатын жұлдыз қалай аталады?

7. Жұлдыздарды зерттеу үшін қолданылатын құрылғының атауы қандай?

8. Аспанға, жұлдызға қарап ауа райын болжаушылардың аты қандай?

ОӘК материалдары
Қима қағаздар, «Миға шабуыл» әдісі.

Ортасы

1-тапсырма: Топпен жұмыс

«ДЖИГСО» әдісі бойынша мәтінді оқып, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Сұрақтарға жауап береді.

  1. Сендердің аспан әлеміне ұшқыларың келе ме?

  2. Ол үшін қандай қадамдар жасау керек деп ойлайсыңдар?

  3. Айда ғылыми – зерттеу бекеті салынуы мүмкін бе?


Дескриптор:_1.Төл_сөз_бен_автор_сөзіне_мысалдар_жазады.2._Төл_сөздерді_төлеу_сөзге_айналдырады.ҚБ:_марапат_сөздер,_түрлі-түсті_қағаздар'>Дескриптор:_1._Мәтінді_түсініп_оқиды.2._Сөздердің_мағынасын_түсіндіреді.3._Негізгі_ойды_анықтайды.ҚБ:_марапат_сөздер,_түрлі-түсті_қағаздар.'>Дескриптор:

1. Мәтінді түсініп оқиды.

2. Сөздердің мағынасын түсіндіреді.

3. Негізгі ойды анықтайды.

ҚБ: марапат сөздер, түрлі-түсті қағаздар.
2-тапсырма. Топпен жұмыс. Мәтіннен бір зат есім болатын сөзді тауып, «Синквейн» әдісі арқылы бес жолды өлең құрастырыңдар.

Дескриптор:

    1. Мәтіннен зат есімді табады.

    2. «Синквейн» әдісі арқылы бес жолды өлең құрастырады.

ҚБ: марапат сөздер, түрлі-түсті қағаздар.
3-тапсырма: Жеке жұмыс.

Айды игеру туралы пікірлерді түрлендіріп, төл сөз бен автор сөзіне мысалдар жазыңдар. Құрастырған сөйлемдеріңді төлеу сөзге айналдырыңдар.
Дескриптор:

1.Төл сөз бен автор сөзіне мысалдар жазады.

2. Төл сөздерді төлеу сөзге айналдырады.

ҚБ: марапат сөздер, түрлі-түсті қағаздар
Сергіту сәті: «Аспан әлеміне саяхат»

4-тапсырма. Жеке жұмыс

«Менің арманым – ғарышкер болу» тақырыбында шығармашылық жұмыс жазып, комментарий айту арқылы ең үздік жұмысты анықтаңдар.

Дескриптор:

1. Шағын шығарма жазады.

2. Комментарий айту арқылы ең үздік жұмысты анықтайды.

ҚБ: марапат сөздер, түрлі-түсті қағаздар

ОӘК материалдары
ДЖИГСО» әдісі

«Синквейн» әдісі




Аяқталуы

Сабақты бекіту

10 минут

Бекіту сұрақтары.

1. Тірек сөздердің орысша және ағылшынша аудармаларын айту.

Дескриптор:

1. Мәтіннен тірек сөздерді табады.

2. Үш тілде айта алады.

Қазақша

орысша

ағылшынша

Күн

солнце

сан [sun]

Ай

луна

мун [moon]

Ғарыш

космос

космос [cosmos]

Аспан

небо

скай [ckу]

Зымыран

ракета

рокет [rocket]





«Сәйкестендіру кестесі» әдісі


Бағалау

2 минут
Кері байланыс

5 минут

Оқушыларды өздері жиған математикалық фигуралар арқылы бағалаймын.



Білемін

Білдім

Білгім келеді










Кері байланыс толтыруға арналған қима қағаздар


Қосымша ақпарат

Саралау

Қосымша критерийлер ар-қылы бағалау

Ай туралы қосымша мәліметтер.

«Менің арманым – ғарышкер болу» тақырыбында шығармашылық жұмыс жазып, комментарий айту арқылы ең үздік жұмыс иесін анықтайды. «Архиватор» әдісі арқылы.

Пәнаралық байланыс: қазақ әдебеті, тарих, жаратылыстану

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Сабақ барысында мен келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін тәсілдер туралы не білдім?

Тапсырмаларды уақыт мөлшеріне қарай таңдау, топтағы қарым-қатынасты бақылау. Жекелеген білім алушыларды топтық жұмыстарға тарту.