ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 31
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтың аты-жөні | Жанабаева Динара | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні | 14.10.2022 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Жасуша ағза құрылысының негізгі бөлшегі. Өсімдік және жануар жасушаларының құрылысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.4.2.1 - «жасуша», «ұлпа», «мүше», «мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсіндіру; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | *«жасуша», «ұлпа», «мүше», «мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсініп, өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын ажыратады; * жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесін ажыратып, суреттермен сипаттайды; * өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын, ұлпаларын, мүшелерін, мүшелер жүйесін жіктеп, өмірмен байланысты мысал келтіреді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерииі | 1. «жасуша», «ұлпа», «мүше», «мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсіндіреді; 2. өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын ажыратады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы | Жағымды психологиялық ахуал тудыру «Жүректен жүрекке» психологиялық тренингі: Әр оқушыға мұғалімнің оқушыларға шын жүректен тілеген тілек сөз айтады. Үй тапсырмасы. «Викториналық сұрақ» әдісі * Тірі ағзалардың жүйелік ортасын анықтау ғалымдарға не үшін қажет? (ағзаның шығу тегін, басқа ағзаларға ұқсастығын, тіршілік үдерісінің ерекшелігін, басқа түрлер эволюциясындағы ролін білу үшін қажет); *Жануарларды омыртқалылар және омыртқасыздар деп екізе бөлген кім?Омыртқасыз жануарлардың омыртқалылардан басты айырмашылығы неде? (Жан Батист Ламарк. Омыртқасыздарда ішкі қаңқа – омыртқа жотасы немесе желі болмайды). *Жүйелеудің негізін қалаған ғалым кім және оның еңбегінің жетістігі неде? (Швед ғалымы, ботанигі Карл Линней. Түрлерді белгілеу үшін қосарынан атауды енгізді); *Тіршіліктің негізгі 5 патшалығын атаңыздар. (покариоттар, протистер, саңырауқұлақтар, өсімдіктер мен жануарлар); *Омыртқасыздардың негізгі типтерін, омыртқалылардың кластарын атаңыздар. (Омыртқасыздардың негізгі типтері: қарапайымдар, губкалар, ішекқуыстылар, жалпақ, жұмыр және буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар. Омыртқалылардың кластары: шеміршекті және сүйекті балықтар, қосмекенділер, жорғалаушылар, құстар, сүтқоректілер). *Прокариоттар мен протистер бір жасушалы ағзалар. Олардың ерекшелігі неде? (прокариоттар жасушасында ядро болмайды, протистер – эукариоттар); *Дихотомиялық кілттерді не үшін пайдаланады? (Зерттеуші зерттеп отырған ағзаның қандай класқа, тұқымдасқа, туысқа, түрге жататынын анықтауы үшін). *Өсімдіктер мен жануарлардың таксондық бірліктерін ретімен атап шығыңыздар. (Өсімдіктерде: патшалық, бөлім, класс, қатар, тұқымдас, туыс, түр. Жануарларда: патшалық, тип, класс, отряд, тұқымдас, туыс, түр). *Дихотомиялық кілттердің құрылысы қандай? (Кілттер екі сатыдан тұрады. Біреуі теза – бекіту (қабылдау). Ол реттік номермен белгіленеді. Екіншісі антитеза – шығару (терістеу). Ол «+», «-» не 0 деп белгіленеді. Бағалау:«Қошеметтеу» әдісі | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | дидактикалық материалдар. Интерактивті тақ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы | Суреттермен сырласайық Дескрипторлар:
Жаңа сабақ. Жеке жұмыс(10 мин) Ітоп семантикалық карта (оң, теріс белгісін қою)
ІІ топ «Сәйкестендіру тесті»
Дұрыс-бұрыс» әдісі
Дескрипторлар:
Мәтінмен жұмыс: 1 қатар Жасушаның құрылысын оқы 2 қатар Ұлпаның маңызы 3 қатар Жасушадан мүшеге Әр қатар өзіне берілген тапсырма бойынша постер қорғайды Кестемен жұмыс
| Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Әдіс бойынша бір- біріне жаңа тақырып көлемінде интервью арқылы сұрақ- жауап жүргізу Ол үшін әр топтан ортаға оқушы шығып интервью сәтін жүргізеді Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам | http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj « | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы | Білімді бекіту: «Серпілген сауал» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне доп лақтыра отырып сұрақтар қояды. . | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Доп |