ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 88
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәні: қазақ әдебиеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ұрпақ тәрбиесі Күні: Сынып: 7 | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Сапиева А Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | М.Шаханов «Нарын құм зауалы» поэмасы. Әке үкімі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетіноқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Б/С 1.Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру А/И4. Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жаза алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көбісі: Жырдағы кейіпкерлердің іс-әрекетін салыстырып, өз ойларын еркін жеткізе алады. Өзіндік пікір қалыптастыруда тыңнан ой құрастыра біледі. Түрлі салыстыруларды түрлендіріп, өзгерте алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Шығармның тәлім тәрбиелік мәнін терең ұғып, өзіндік көзқарастарын айқындай алады. Өзге шығармалармен салыстырып, өткеннен сабақ алудың мәнін терең түсінеді. Ұлттық құндылықтарымызды дәріптеп насихаттай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | 1. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырады. 2. Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. 3. Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Зорлық көрдім, қоштасу сәт, маң- маң басу, сұр ішік, зор қасірет, соңғы шың, дала заңы, баба заңы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоғары дәрежелі сұрақтар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарының 6- қағидаты бойынша Қазақстанның тірегі, ұлттың ұйытқысы – ұлттық құндылықтарды жоғары ұстайтын елін сүйетін іскер, креативті ұрпақ қалыптастыру; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | «Мәңгілік ел» идеясының бастау бұлағы болып табылатын Орхон ескерткіштерінің тарихын 7-сынып орта ғасырлар тарихы кітабындағы мәліметтермен салыстыруды үйрету. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | М Шахановтың «Нарынқұм зауалы» балладасының сюжеттік мазмұнын талдау, жатқа айту. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен) | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы Басталуы 5 минут |
3) «Эмоция кестесі» бойынша берілген мәтіндегі эмоциялық өзгеріс графиктік диаграмма түрінде көрсетіледі. (Диаграмманың төменгі жағына оқиға желісі бойынша қысқаша тезистер жазылып, әр оқиға кезеңіндегі эмоциялық өзгеріс диаграммада көрсетіледі.) | Интербелсенді тақта,қима қағаздар, A3 форматты қағаздар, түрлі-түсті қалам, қарындаштар, стикерлер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 минут Қолдану 5 мин Ж. «ПОПС» формуласы әдісі. Талдау «Түйін кестесі» 4 минут Жинақтау 7 минут «Ойлан, жұптас, бөліс» тәсілі 4 минут 5 минут | Қолдану Ж. «ПОПС» формуласы әдісі. «Эмоция кестесі» нәтижесінде өздерін қатты тебіреніске түсірген оқиға желісі негізінде «ПОПС» формуласына салып, 4 сөйлем жазу: 1. Өз пікіріңді жаз; 2. Пікіріңді дәлелде; 3. Өмірмен байланыстыр; 4. Қорытынды жаз. 1) Осы сөйлемдерді тереңдетіп, жатқа өлең шумақтарын кірістіріп, ауызша әңгіме айту. 2) мәтін негізінде диалог жатқа айту және өзге оқушылар сыни көзқарастарын білдіру. Критерий Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады. Дескриптор Түйінді ойын 4 cөйлеммен дұрыс құрастырып жеткізе алады. Бейнелі көркем тілді қолдана алады. Талдау «Түйін кестесі» Біздің ойымша... Себебін былай түсіндіреміз... Мына фактімен дәлелдей аламыз... Былай қорытамыз... Поэмадағы көзқарастар мен ұстанымдардың қайшылығына назар аударып, автордың, Махамбеттің, әкесінің, ұлының көзқарастарын айқындау.. Дескриптор:Оқушы автор берген портреттік мінездемелерді кейіпкердің іс-әрекетімен салыстырады. Жинақтау «Ойлан, жұптас, бөліс» тәсілі Әр топ класстер қорғау Әдебиет, тарих, музыка пәндері және поэма мазмұны бойынша Махамбет туралы бар білетін ақпараттарды жинақтау. І топ Иығымнан ұшқан басым бара жатты атамекен Ақжайықты жағалап; ІІ топ Мен сенемін күні ертең пенделіктен тазарар деп ұлы өлкем; ІІІ топ Енді сенің кесіріңнен маған да туған жердің топырағы бұйырмас; ІҮ топ Кім аяққа басса заңын даланың- Ұмытқаны қатал тарих сабағын. Өзіңіз оқыған көркем шығармалардағы ұрпақ тәрбиесіне ерекше мән берген авторлардың еңбегіндегі әке мен бала арасындағы қарым- қатынасқа баға беріңіз.
Бағалау Шығармашылық эссе
| Керімбекова Б., Қуанышбаева Ә. Қазақ әдебиеті.Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Мектеп, 2017. – 162 б., сур. Өлең жолдарын қолданып, оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыз. Дереккөз: http://kitap.kz/reader/bota_narinkumz Шығармадағы әке мен бала образын талдаңыз. Жасалу тәсілдерін анықтаңыз. Дереккөз: http://kitap.kz/reader/bota_narinkumz Шығарма үзінділерін оқи отырып, кейіпкердің іс-әрекетіне талдау жасаңыз. Ойыңызды «Түйін» кестесін толтыру арқылы тұжырымдаңыз. Дереккөз: http://kitap.kz/reader/bota_narinkumz | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 7 минут Кері байланыс | | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ежелгі дәуір әдебиетінің құнды мұрасы, тасқа қашалып жазылған Орхон-Енисей ескерткіштерінің көркемдік құндылығын зерделеп, түсіне алатындай ахуал туғызамын. Көркем шығармадағы кейіпкерлер іс-әрекетін ауыз әдебиетіндегі ертегі- жырлармен салыстыруға арналған тапсырмалармен жұмыс істетемін. Сыни көзқарастары деңгейінде түрлі шолулар жасап, әдеби эссе жазуға баулимын. | «Екі жұлдыз, бір тілек» қалыптастырушы бағалау негізінде оқушыларға тілек, ұсынысымды жеткізіп отырдым. | Ширату жаттығулары арқылы сыныпта жағымды ахуал туғызу АКТ- мен жұмыс жасауда қауіпсіздік шараларын ескеру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|