Файл: 8 3 температураны лшеуді жылулы лаю негізінде сипаттау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 22

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:




Педагогтің аты-жөні:

Далабаева А.М

Күні:




Сыныбы:8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.1.3 – температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау;

8.3.1.2 – температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: температураны өлшеу шкалаларын біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: температураны өлшеп, бір өлшеу шкаласынан басқасына ауыстыра алады;

Кейбір оқушылар істей алады: термометрдің түрлеріне мысалдар келтіре алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

ЕБҚ

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин.

«Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Ұйымдастыру бөлімі.

Практикалық тапсырманың қорытындысын қорғайды.



5 сұрақ әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру.

1.Қандай қозғалыс жылулық қозғалыс деп аталады?

2. Броундық қозғалыс деп қандай қозғалысты атайды?

3. Диффузия дегеніміз не?

4. Заттың агрегаттық күйіне байланысты диффузия құбылысын сипаттаңыз.

5.Броундық қозғалысты тоқтату мүмкін бе?




Оқушылар алдыңғы тақырыпты еске түсіреді .

Суреттер бойынша жаңа тақырыпты ашып сабақты конспект етіп жазу.

Дескриптор:

-диффузия құбылысын біледі.

-жылулық қозғалысты сипаттай алады;
Жалпы балл -2


Оқулық 8– сынып


Сабақтың ортасы

«Миға шабуыл» әдісі
5 мин



Білім дағдысы: Білу (D)

Мұғалім «Миға шабуыл» әдісі арқылы

талқылауға арналған сұрақтар

Оқушыларға термометр үлестіріп өз температураларын өлшеуге және өлшеу нәтижесін алып,адамның қалыпты температурасымен салыстыра отырып ТЕМПЕРАТУРА дегеніміз не деген сұраққа жауап беріп тақырыпты ашады.

1-тапсырма (W)

Температура деген не? Осы физикалық шамаға қандай анықтама берер едіңдер? Температура жайлы не білесіңдер? Қандай температуралық шкалаларды білесіңдер?

Мұғалім кері байланыс жасай отырып температура макроскопиялық жүйенің термодинамикалық тепе-теңдік күйін сипаттайтын физикалық шама екенін және температуралық шкалаларды түсіндіреді.


Оқушылар берілген сұрақтарға өз ойларын айтады.

Термометрмен танысып ,өз температурасын өлшеу.Температура ережесін өз нұсқасында жазып ұсыну

Дескриптор:
-Дененің жылулық күйін сипаттай алады.
Жалпы балл - 1


ДЭ

Презентация

Оқулық 8-сынып.


Жұптық жұмыс
15 мин


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

2-тапсырма

Эксперименттік тапсырма «Салқындап бара жатқан судың температурасының уақытқа тәуелділігін зерттеу»

1.Мензуркаға 200 мл ыстық су құйыңдар және оның бастапқы температурасын өлшеңдер.

2.Температураны әрбір 2 минут сайын өлшеңдер.

3.Мәндерді кестеге толтырыңдар:

t/ 0С
















t/ мин
















4.Салқындап бара жатқан судың температурасының уақытқа тәуелділік графигін тұрғызыңдар.
Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу тапсырмасын орындау.



Оқушылар берілген құрал –жабдықтар арқылы тапсырманы орындайды.

Кестемен жұмыс.

Дескриптор:

- Өлшеу нәтижелері кестеге дұрыс жазылған.

-Осьтегі физикалық шамалар өлшем бірліктерімен жазылған.

-Масштаб сақталған.

-Тәуелділік графигі дұрыс сызылған.
Жалпы балл -4


ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Термометр, ыстық су, мензурка, уақыт өлшегіш құрал

Жеке жұмыс

«Кім алғыр» әдісі

12 мин

Білім дағдысы: Қолдану (І)

3-тапсырма

«Кім алғыр» әдісі арқылы берілген суреттегі термометр күйін жазады.

Суретте екі түрлі термометрлер бейнеленген.



- Цельсий шкаласы мен Кельвин шкаласы арасындағы байланыс формуласын жазыңыз._______________________

-Берілген суретті пайдалана отырып, белгісіз термометр көрсеткішін анықтаңыз.

-Сұйықтық термометрде температураны өлшеу үшін температураның қандай шамаға тәуелділігі және қандай қасиеті пайдаланылады?








-Дескриптор:

-Цельсий шкаласы мен Кельвин шкаласы арасындағы байланыс формуласын біледі

Жалпы балл- 3

ДЭ,

8-сынып оқулық

Сабақтың соңы.

Рефлексия

3 мин


«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз.

Үйге тапсырма: "Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары"тақырыбын оқу.

Эссе жазу.



Оқушылар бағдаршам түстерін таңдайды.












Қосымша 1

1-тапсырма (W)

Температура деген не? Осы физикалық шамаға қандай анықтама берер едіңдер? Температура жайлы не білесіңдер? Қандай температуралық шкалаларды білесіңдер?
Қосымша 2

2-тапсырма

Эксперименттік тапсырма «Салқындап бара жатқан судың температурасының уақытқа тәуелділігін зерттеу»

1.Мензуркаға 200 мл ыстық су құйыңдар және оның бастапқы температурасын өлшеңдер.

2.Температураны әрбір 2 минут сайын өлшеңдер.

3.Мәндерді кестеге толтырыңдар:

t/ 0С
















t/ мин
















4.Салқындап бара жатқан судың температурасының уақытқа тәуелділік графигін тұрғызыңдар.

Қосымша 3

3-тапсырма

«Кім алғыр» әдісі арқылы берілген суреттегі термометр күйін жазады.

Суретте екі түрлі термометрлер бейнеленген.



- Цельсий шкаласы мен Кельвин шкаласы арасындағы байланыс формуласын жазыңыз._______________________

-Берілген суретті пайдалана отырып, белгісіз термометр көрсеткішін анықтаңыз.