Файл: Пн Жаратылыстану за мерзімді жоспар блімі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 32

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Пән: Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5-бөлім: Табиғат физикасы. Жарық. Дыбыс. Жылу. Электрлік. Магниттілік

Күні:

Сынып: 3

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Магниттік қасиеттер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.5.6.1 - магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу,қасиетін зерттей алады;

Көптеген оқушылар:магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеп,мысал келтіреді;

Кейбір оқушылар:магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін ззерттеп,мысал келтіріп,өмірмен байланыстырады;

Бағалау критерийлері

  • Магниттің көмегімен түрлі магниттердің магниттелу қасиетін анықтайды,зерттейді;

  • Тәжірибе жасайды;

Ойлау деңгейі дағдылары

Білу,түсіну,қолдану,талдау.

Тілдік мақсаттар

Магнит,тарту,тебу;

Құндылықтарды дарыту


Ынтымақтастық,бір-бірін қолдау,сыйластық,шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек

Магнит-магнит-magmet

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта,слайд,видеоролик

Бастапқы білім


Магнит туралы түсінік қалыптасқан,магнитке тартылатын және тартылмайтын,өткізетін және өткізбейтін қасиеттерін біледі;



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Ширату

«Аялдама әдісі»

Оқушылар 1,2 деп жұпқа бөлінеді.1-лер ішкі шеңберде,2-лер сыртқы шеңберде бір-біріне қарама – қарсы қарап тұрады.

-Оқушылар магнит дегеніміз не?

-ия,ендісол магнит секілді бір-бірімізге тартылып тұрайықшы.

Алдыңғы білімді еске түсіріп,жинақтау үшінсұрақтар қою:

-электр дегеніміз не?

-қандай элекрт құралдары ток көзіне жалғанбай жұмыс істей алады?

-электр не үшін қажет?

Ынталандыру. Дұрыс жауапқа қол шапалақтау
«Сиқырлы қолғап» әдісі

Бөлінген топтарға сиқырлы қолғап арқылы сұрақтар қою.

-Балалар! Менің қолымдағы не?

Бұл жәй қолғап емес «сиқырлы қолғап».

(Қолғапты киіп әр топтағы таңдалынып алынған үстел үстіндегі заттарды қозғау.)

-Не байқадыңдар?

(жауаптар тыңдалынады)

Оқушылардан жауап алынғаннан кейін бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылып,мақсатпен танытырылады.






Сабақтың

ортасы


Сабақтың соңы


Белсенді оқу ортасы.

«Кинометафра» әдісі

Ашық сұрақтар қою арқылы,видеороликтен көргендерін түйіндейді,магниттің күнделікті қандай мақсатта қолданысын әңгімелейді.

К Б: «Фейрверк» әдісі

Бірлескен оқу тәсілі

Топтық жұмыс.

1-топ «Кел зерттейік» әдісі

Заттар магниттік қасиетке ие болу үшін не істеу керек? Монетаны,мыс сымның бөлігін,алюминий қасықты немесе күміс әшекейді магниттеп көр.Қандай металдарда осындай қасиет бар?

Дескриптор:

-заттардың магниттік қасиетін анықтайды;

-магниттік қасиетке ие болатын заттарды табады;

-магниттік қасиет қай металдарда көп болатынын анықтайды;

-тәжірибе жасап көз жеткізеді;

КБ: «Бағдаршам» әдісі


ІІ-топ: «Эксперимент» әдісі

Бұрағыштар мен қысқыштар не үшін магниттейді?

Дескриптор:

- заттардың магниттік қасиетін анықтайды;

- тәжірибе жасап көз жеткізеді;

КБ: «Бас бармақ» әдісі



ІІІ-топ: «Құпиясын тап» әдісі

«Сен білесің бе?» тапсырмасын оқып, жер шарының магниттік полюстерін түсіндіру.

Дескриптор:

-тапсырманы оқып,танысады;

-жер шарының магниттік полюс екенін түсінеді;

-сыныптастарына жер шарының магниттік қасиеті күшті екенін түсіндіреді.

КБ: «Бес саусақ» әдісі


Жеке жұмыс. «Сәйкесін анықта» әдісі

Дәптермен жұмыс

«S» және «N» әріптерімен доға тәрізді магниттің полюстерін белгіле.

Дескриптор:

-Оңтүстік полюсті «N» анықтайды.

-Солтүстік полюсті «S» анықтайды.

-түстерін анықтап бояйды;

КБ: «Жұлдызшалар» әдісі



Саралау тапсырмалары:

Қажеттілігіне қарай мұғалімнің көмегін көп қажет ететін оқушы.

«Конверт» әдісі

Бос орындарды толтыру.

1.Магниттер өзіне заттарды тарта алады.Мысалы:

2.Магниттің екі полюсі бар:_________________

3.Егер екі магнитті бір-біріне оң полюстерімен жақындатса,олар__________________________.

4.Егер магнитті _______ ол өзінің магниттік қасиетін жоғалтуы мүмкін.

5.Құрамына ___________кіретін заттар жақсы магниттеледі.

Көмекші сөздер: темір,қыздырса,шеге,ұрса,оңтүстік,солтүстік,тебіледі,

қыстырғыш.

Дескриптор:

-бос орындарды көмекші сөздермен толтырады;

-магниттердің қасиеттерін анықтайды;

КБ: «Плюс-минус-қызықты» әдісі.


Қызығушылығына қарай мұғалімнің көмегін аз қажет ететін оқушы.

«Ойлан,зертте,сал» әдісі.

Заттардың суретін сал және олардың жасалғанын жаз

.

Магнитке тартылады

Магнитке

тартылмайды

Магниттеледі

Магниттелмейді











...жасалған

...жасалған

...жасалған

...жасалған


Дескриптор:

-магниттің қасиетіне сай суретті тауып,салады;

-ол заттардың құрамын неден жасалғанын жазады;

КБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі.



Жинақтау.

«Сөздер банкасы» әдісі

Келтірілген сөздер магниттік қасиеті бар заттарға жатса қызыл түсті банкаға салу,магниттік қасиеті жоқ сөздердің атауын көк түсті банкаға салу.

К Б: «Бес қадам» әдісі

-бүгінгі сабақта не үйрендім?

-не ұнады?

-не түсініксіз болды?

-бүгінгі сабақта саған кім көмектесті?