ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 303
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәнаралық байланыс | Математикалық амалдар, ағылшын, орыс тілінде сөздер қолданылады. | |||
Тірек білім, білік, дағдылар | Деректер базасын сұрыптау. | |||
Жоспар | ||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | ||
Басталуы 3 мин 7мин | Ой сергіту «Сиқырлы қобдиша» жаттығуы. Қатысушылар шеңбер құрып отырады. Ортада сиқырлы қобдиша тұрады. Сыйлықтар – қағазға жазылған адамгершілік қасиеттер. Қобдишадан әр қатысушы кезекпен бір сыйлықты таңдап алып, ішінде жазылған сөзді лайықты деп санаған адамға сыйлайды. Сыйлықтар үлестірілгеннен кейін, шеңбер бойынша өзінің сыйлығын айтады.
топта, ұжымда). «Өкіл» әдісі Оқушылар басқа топтан келген өкілдерге өткен сабақта берілген өз мектептері туралы құрған мәліметтерқорын түсіндіріпбереді. Оқушылар бірін-бірі бағалайды. | Компьютер | ||
Негізгі бөлім 3 мин 5мин 7мин | Ой қозғау сұрақтары: (жеке, ұжымда)
Оқулықпен жұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалім жаңа материалды түсіндіреді. Практикалықжұмыс 1-тапсырма. Төменде «Әлемдегі ең биік ғимараттар мен құрылыстар» реляциялық дерекқорының бір бөлігі берілген (7-сурет). Осы деректер бойынша:
| Оқулық Bilimland.kz Компьютер |
7 мин | Дескриптор Реляциялық деректер қорында мәліметтерді сұрыптайды. 2-тапсырма. А-дан Я-ға және Я-дан А-ға дейін сұрыптау әдісімен деректер базасын реттеу
Дескриптор Алфавит әдісі бойынша дерекқорын сұрыптайды. Оқушылардың жұмыстарын бағдаршам арқылы бағалау. Бағдаршам суреті салынған плакат, стикерлер. | Плакат, маркер, стикер |
Аяқталуы 7 мин Рефлексия |
«Сенім ағашы» әдісі. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып ағашқа жапсырады. | Жұмыс дәптері |
Үйге тапсырма 1 мин |
Тобыл, Есіл, Жайық, Сырдария, Іле,Шусияқты 7 өзеннің ұзындығы 1000 км-ден асады. (Укипедия). Төмендегікесте.
1.2 тапсырма. Өзендердің арасында Қазақстан аумағынан ағып өту ұзындығы бойынша ең қысқасынан ең ұзынына қарай сұрыпта. 1.2. Өзендерді ұзындығының артуы бойынша сұрыпта. | Оқушының жұмыс дәптері |
| Өзен Ұзындығы Қазақстанда Тобыл 1 591 км 800 км Есіл 2 450 км 1 400 км | |
| Ертіс 4 248 км 1 700 км Шу 1 186 км 800 км | |
| Сырдария 2 219 км 1 400 км Жайық 2 428 км 1 082 км Іле 1 439 км 815 км | |
Оқушылар:
12-сабақ
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
§3.5. Деректерді сүзгілеу
-
Ехсel кестелік процессорында деректерді сүзгілеу арқылы іздеуде жылдам және нақты жүзегеасыру.
Тақырыбы: Деректерді сүзгілеу | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Сынып: |
Оқу мақсаттары | 9.2.2.3- деректерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Деректерді сүзгілеу ұғымымен танысу. | |
Көптеген оқушылар үшін: Кестелік процессорда деректерді сүзгілеудің түрлерін анықтау. | ||
Кейбір оқушылар үшін: Деректерді сүзгілеуді қолданудың маңыздылығын сипаттау. | ||
Бағалау критерийі |
|
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Кестелік процессорда деректерді сүзгілеудің түрлерін. Пәндік лексика және терминология: Сүзгі, автосүзгі, кеңейтілген сүзгі, сандық сүзгі. | |||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
| ||||
Жазу: Microsoft Excel-де сүзгілеудің түрлерін жазыңдар. | ||||
Пәнаралық байланыс | Математикалық амалдар, ағылшын, орыс тілінде сөздер қолданылады. | |||
Тірек білім, білік, дағдылар | Деректер базасында деректерді сүзгілеу. | |||
Жоспар | ||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | ||
Басталуы 2мин 7мин | Ой сергіту жаттығуы Оқушыларға көгөністер мен жемістердің суреті бар карточкалар таратылады. Бірақ көгөніс суреті бар карточканың артына жемістің аты жазылған. Оқушылар жазылған жеміс немесе көгөністі өзіне алу үшін қажет мәлімет бар оқушыға мақтау айтады. Бір топ көгөністерді, екінші топ жемістерді жинайды. Үй тапсырмасын пысықтау «Галереяны шарлау». Қабырғаға дайындалған постер ілінеді. «Галереяға саяхат» – топтар кабинет ішінде қозғалысқа түседі, қабырға газеттерін қарайды, сараптайды, талдайды және жапсырма қағазға пікірін немесе сұрағын жабыстырып кетеді. Галереяға саяхат аяқталған соң, топтар жұмыстарға шолу жасап, өз қабырға газеттеріне жазылған сыныптастарының пікірін сараптайды, талқылайды, сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды. Ауызша мадақтау, ынталандыру | Карточкалар Плакат, стикер | ||
Негізгі бөлім 3 мин | Миға шабуыл сұрақтары
| Оқулық |
6мин 6мин |
Оқулықпен жұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалімнің түсіндірмесі Презентация жасау программасында слайдқа макет таңдау жолын таныстырады Компьютерменжұмыс Атақты дүкендер желісінің еліміздің облыс орталықтарында орналасқан дүкендерінің жылдың алғашқы 2 тоқсанындағы табыстарының көлемі ұлттық валютамен есептегенде төмендегі кестеде берілген. Тапсырмалар:
Дескриптор Кестеде мәліметтер қорының құнын есептейді. Дерекқорын сүзгіден өткізеді. | Оқулық Bilimland.kz Компьютер |
№ | Қалалар | Қаң- тар | Ақ- пан | Нау- рыз | Сәуір | Ма- мыр | Мау- сым |
1 | Нұр- Сұлтан | 11500 00 | 12500 00 | 13500 00 | 1450000 | 1550000 | 1650000 |
2 | Алматы | 10000 00 | 11000 00 | 12000 0 | 1300000 | 1400000 | 1500000 |
3 | Шымкент | 12000 00 | 13000 00 | 14000 00 | 15000 0 | 1600000 | 1700000 |
| Қарағанды | 10900 00 | 9 00 00 | 71000 0 | 520000 | 330000 | 740000 |
5 | Ақтөбе | 89000 0 | 90000 0 | 91000 0 | 920000 | 930000 | 940000 |
6 | Ақтау | 78000 0 | 98000 0 | 11800 00 | 1380000 | 1580000 | 1780000 |
7 | Атырау | 95262 5 | 75262 0 | 55261 5 | 352610 | 1 2605 | 447400 |
8 | Павлодар | 74855 8 | 648 58 | 54855 8 | 448558 | 34 558 | 248558 |
9 | Тараз | 411 00 | 54110 0 | 34110 0 | 241100 | 158900 | 258900 |
1 0 | Өскемен | 40000 0 | 70000 0 | 10000 00 | 900000 | 800000 | 700000 |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| Топтықжұмыс: Физика, химия, биология пәндерінің біріне қатысты дерекқорды өздерің құрастырыңдар. Құрастырған деректеріңдегі сүзгілейтін ақпараттарыңа қойылатын шарттарды топта жоспарлаңдар. Жеке жұмыс: Құрастырған дерекқорларыңды Microsoft Excel программасына енгіз. Дерекқорға қойылған шарттар бойынша қарапайым сүзгілеуді жүзеге асырып, сақта. Дескриптор Өз бетінше дерекқорлар жасайды. Дерекқорға қойылған шарттар бойынша сүзгіден өткізеді. Оқушылардың жұмыстарын медальдар арқылы бағалау. Әр тапсырмаға медальдар беріп отыру. | А4 парағы Компьютер Медальдар |
Аяқталуы 7 мин Рефлексия |
| Оқушының жұмыс дәптері |
Үй тапсыр- масы 1мин | Деректерді сұрыптау тақырыбында ғаламтордан қосымша мағлұматтар іздеу. | |