ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.12.2023

Просмотров: 898

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


334



Сабақтың тақы- рыбы

Жалқы есім және жалпы есім

Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары

2.4.2.4 зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау;

2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаты

Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажыратып, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды.

Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және

таза жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың ке- зеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Жаңылыспа» ойын-жаттығуы. Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім адам аттарын атағанда қол шапалақтайды да, жалпы заттың атын білдіретін сөздерді атағанда жай тұрады. Дұрыс орындаған балаларды «Бас бар- мақ» әдісі арқылы бағалайды.

Психологиялық ахуалға беріл- ген тапсырманы бірге орын- дайды.







Ортасы

(35 мин)

«Сөздерді топқа бөлу» ойыны ұйым- дастырылады.

Бас әріппен жазылған сөздерді тақтаға алдын ала жүйесіз іліп қояды. (Еламан,Алматы, Тараз, Әлішер, Ақтөбе, Ерна-зар,Ақтөбе,Ерасыл)

Осы сөздердің ішінен кісінің аты-жөнін бірінші жолға, жер-су атауын екінші жолға орналастыру тапсырылады.

(1-топқа кісінің аты-жөні, 2-топқа жер-

су аттары.)














Бұл сөздер қандай әріппен жазылған? Оларға қандай сұрақтар қойылады?

Оқушылар ережені еске түсіреді.

27-жаттығуда оқушылардың назарын оқулықта берілген суреттерге аударып, олардың астындағы жазуларды оқиды.

«Суреттергеқатыстысөздердіңбірікішіәріппен,екіншісіүлкенәріппенжа-зылусебебінедедепойлайсың?»сұрағы- на жауап алынады. Содан соң өз қоры- тындыларын жасатып, оны оқулықта берілген жаңа ақпаратпен салыс-

тыру арқылы кері байланыс жасатылады. 29-жаттығу. Өлеңдегі негізгі ойды анықтап, зат есімдерді табу білігін баға- лайды.Өлеңді оқушылардың дұрыс әрі түсініп оқуына басшылық жасалады.

  • Өлеңдегі негізгі ойды анықта.

  • Жалқы есімдерді тап.

Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажыратып, жалқы есімнің жазылу емлесін естеріне сақтайды.

Ережені оқып, өз сөздерімен қайталап айтып береді.


Өлеңдегі негізгі ойды анықтай- ды. Өлеңнен жалқы есімдерді тауып, оларға сұрақ қояды. (Қанат,Марат,Таңат,Та-лап,Самат,Сағат,Жанат,Манат)

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.




Дескриптор:

  • өлеңді түсініп оқиды;

  • өлеңдегі негізгі ойды анықтайды;

  • зат есімдерді табады;

  • зат есімдердің жалқы, жалпы есімдер екеніне талдау жасайды.


Сергіту сәті. Нейрогимнастикалық жат- тығу жасалады.





ҚБ. Жұл-

дыздар арқылы бір-бірін бағалау.




Дәптермен жұмыс

30-жаттығуда берілген сөздердің бірін алып тастап, жаңа сөз жасату.

Берілген сөздердің бірін алып тастап, жаңа сөз жасайды.

Бата ата; қаша аша.





Түсіндірме сөздік



335




336






31-жаттығу. Оқулықта берілген жағ- даяттық тапсырманы оқиды. Оқушы- лар топтарға бірігеді. Олар жағдаяттың мазмұнын түсініп, берілген сұраққа жауап берулеріне басшылық жасалады. Оқушылардың сынып бұрышындағы алдын ала дайындалған материалдармен жұмыс жасауына бағыт беріледі.

«Галереяны шарлау» әдісі бойынша рефлексия жасау.

Басқа топтардың жұмыстарымен таны- сады.

Әсел сел; Ажар жар. Емен мен; Асан сан. Ішіндегі жалқы есімдерді тауып айтады. Орындалған жұмысты өзара бағалайды. Бір-бірінің қатесін тауып, тү- зету жұмыстарын жүргізеді.
Өз өлкесінің табиғатында кездесетін табиғат ғажайып- тары туралы топта талқылап, талдап, флипчартқа түсіреді. Жұмыстарын топта жариялап, іледі. Басқа топтың постер- лерін оқиды. Стикерлерге өз көзқарастарын жазып, постер- лерге желімдейді.






Флипчарт, құралдар

Соңы

(5 мин)

Бекіту
Үй тапсырмасы. 28-жаттығу. Оқулықтағы ережелерді қайталап, жат- тау тапсырылады.




Өзін-өзі бағалайды.

Түрлі түсті қарындаштар

Рефлексия. «Пойыз» әдісі

Вагонда жазылған сөздерге сәйкес тиісті смайликті жапсырады.

Сабақтан алған әсерлерін сти- керге жазып, суретке жапсы- рады.

«Пойыз» әдісі

Кері байла- ныс тақтай- шасы



337

22–6937
92-сабақ




Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жалқы есім және жалпы есім

Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру;

2.4.2.4 зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау;

2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен айыр- машылығын (жанры/мәтін түрі) табу

Сабақтың мақсаты

Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеп, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажыратып, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. Мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын (жанры/мәтін түрі) табады.

Сабақтың барысы

Сабақтың ке- зеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Қағып ал!» ойыны

Балалар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім ойынның ережесін түсіндіреді. Допты лақтырады да, «қыз» деп айтады. Қағып алған оқушы қыздың атын айту керек. Мұғалім допты тағы лақтырады да, «ұл» деп айтады. Қағып алған оқушы ұлдың атын айтады. Мұғалім допты тағы

Психологиялық ахуалға беріл- ген ширату жаттығуларын орындау арқылы өткен са- бақты пысықтап, еске түсіреді.




Доп