ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.12.2023
Просмотров: 126
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары 2-бөлім Менің мектебім 3-сабақ
Тақырыбы: Оқу құралдары | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі | ||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.1.1Сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және оған сәйкес дұрыс әрекет ету (қимыл, ым-ишараны қолдану, іс-әрекет жасау) 1.2.3.1 Сұхбаттасын түсіну және түрлі тәсілмен әрекет жасау, этика нормаларын сақтап жауап беру | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Не? деген сұраққа дұрыс жауап бере алады. Сабақта үйренген оқу құралдарын атай алады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: Оқу құралдарын өзара сөйлесу кезінде еркін қолдана алады. Бір-бірінен өзіне қажет құралдарды сұрап ала алады. | |||||
Кейбір оқушылар: Басқада оқу құралдары атауларын біледі, оларды өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады. | |||||
Бағалау критерийі |
| Дескриптор -суреттерді ажыратады -берілген түстерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | |||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск 2.1.1 2.1.3 2.1.4 Оқулық А4 форматты ақ қағаздар Қарындаштар Карточкалар №1 жұмыс дәптері | |||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | 1-тапсырма (МК, Ұ) Берілген сөздер мен сөйлемдерді аударады. Осы үлгілер арқылы оқушылар заттарды атай алуға үйренеді, мысалы, Мынау – кітап. Содан кейін оқушылар осы үлгі негізінде кітап сөзінің орнына қалам, қарындаш, сызғыш, өшіргіш, қайшы, дәптер сөздерін қолдануға жаттығады. Оқушылармен суреттерге қарап, сөздерді тыңдау, қайталау жұмыстары жүргізіледі. (Ж) Оқушылар үйренген сөйлем үлгісін жұптық жұмыста бекіте түседі. Ол үшін мұғалім осы заттарды (кітап, қалам, қарындаш...) үстелдің үстіне қояды. Бірінші оқушы бір затты көрсетіп, сұрақ қояды (Бұл не?) , екінші оқушы жауап береді. 2-тапсырма (МК, Ұ) Суретке қарап толықтырып айтуға үйретеді, берші/беріңізші сөздерін қайталап, еске түсіреді. Оқушылардың жауаптары: маған кітап (қалам, қарындаш, сызғыш, ...) берші/беріңізші. Оқушылар міне ал жауабын еске түсіріп оны да қолданады. Сыныптағы оқушылар бір-біріне қандай а бір затты сұрай алуды үйренеді. (МК, Ұ) 3-тапсырмада Оқушылар сұраққа жауап беруге жаттығады. Мұғалім: -Балалар, суретте не бар?-деп сұрайды, оқушылар суретке қарапжауап береді. Мысалы Суретте қайшы (өшіргіш, сызғыш...) бар. (МК, Ұ) 4-тапсырма Жаңа тақырып бойынша сөйлесу үлгісін бір диалог ішінде қайталайды. Оқушылар мынандай дағдыларды игеруі тиіс: мұғалімнің (Сенде қарындаш бар ма? Сенде неше қарындаш бар?) сұрақтарына жауап бере алу. Өзі сұрақ қоя алу. Сонымен бірге бір диалог арқылы оқушылар өзіне қажетті затты сұрай алу, рахмет айта алу дағдыларын жетілдіре түседі. (МК, Ұ) 5-тапсырма арқылы оқушылар көптік жалғаумен танысады.и оқушылар сурет бойынша кітап,қарындаш сөздерінің көпше түрін үйренеді. Кітап-кітаптар, қарындаш-қарындаштар. (МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі (Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. Сондай –ақ АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады. | ||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қоыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағ сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | ||||
Қрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
Сабақ жоспары 2-бөлім Менің мектебім 4-сабақ
Тақырыбы: Мен жеті жастамын | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі | ||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.1.1Сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және оған сәйкес дұрыс әрекет ету (қимыл, ым-ишараны қолдану, іс-әрекет жасау) 1.2.3.1 Сұхбаттасын түсіну және түрлі тәсілмен әрекет жасау, этика нормаларын сақтап жауап беру 1.2.5.1 Мұғалімнің көмегімен жіктік жалғауын ауызша тілде қолдану | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Оқушылар сандарды атайды. Мұғалімнің көмегімен өзінің неше жаста екенін айта алады., жіктік жалғауының І жағын қолдана алады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: Берілген сандар бойынша неше жаста екенін айтады. Сөйлеу барысынад танысу үлгілерін еркін қолдана алады жіктік жалғауынның қолданысын ажырата алады | |||||
Кейбір оқушылар: Сен неше жастасың сұрағына жауап беріп , өз жасын айтады. Берілген сөйлеу үлгілерін түрлендіріп қолдана алады, өзі туралы толық ақпарат бере алады. | |||||
Бағалау критерийі |
| Дескриптор -суреттерді ажыратады -берілген түстерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | |||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск Оқулық А4 форматты ақ қағаздар Қарындаштар Карточкалар №1 жұмыс дәптері | |||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | (МК, Ұ) Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы 1-тапсырмада берілген суретке және сөйлесу үлгісіне аударады. Тыңдау арқылы оқушылар Сен неше жастасың? деген сұрақ және жауап беру үлгісімен(Мен алты жастамын.) танысады. Оқушылармен диалогті тыңдау, қайталау жұмыстары жүргізіледі. Содан кейін оқушылар осы диалог негізінде өзінің жасы нешеде екенін айтуға жаттығады. (Ж) (МК, Ұ) 2-тапсырмада оқушылар толықтырып айтуға жаттығады. Берілген үлгі бойынша жастарын айтады. Мысалы: Мен алты (жеті,сегіз, тоғыз, он) жастамын. Яғни, біріншіден, оқушылар сандарды айтады, екіншіден, берілген сандар бойынша неше жаста екенін айтады, үшіншіден, Сен неше жастасың? сұрағына толық жауап беріп, өз жасын айтады. (МК, Ұ) Осыдан кейін мұғалім оқушылардың назарын «Есте сақта!» айдарына аударады. Яғни үш жақта жасын қалай айту керек екенін үйретеді.Мысалы: Мен жеті жастамын. Сен жеті жастасың. Ол жеті жаста. (МК, Ұ )3-тапсырмада мұғалім оқушыларды жаңа сұрақ үлгісімен таныстырады: Ол неше жаста? Осы сұраққа сурет арқылы жауап беруге дағдыланады. Оқушылардың жауаптары: Ол төрт жаста. Ол бес жаста. Ол екі жаста.Мұғалім оқушылардың назарын ол сөзіне аударады, оқушылар бұл сөздің қызға да, ұлға да байланысты қолданылатынын меңгереді. (Ж) 4-тапсырма арқылы оқушылар жаңа тақырып бойынша сөйлесу үлгісінбір диалог ішінде қайталайды. Оқушылар мынадай дағдыларды үйренуі тиіс: мұғалімнің (Сенің атың кім? Сен неше жастасың?) сұрақтарына жауап бере алу, өзі сұрақ қоя алу.Содан кейін бір-бірінен атын, жасын сұрайды Үлгі: -Сәлем! -Сәлем! -Сенің атың кім? -Менің атым - ... . Сенің атың кім? -Менің атым - ... . -Сен неше жастасың? -Мен ... жастамын. Сен неше жастасың? -Мен жеті жастамын. (МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө).Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі. Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады | ||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қоыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағ сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | ||||
Қрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
Сабақ жоспары 2-бөлім Менің мектебім 7-сабақ
Тақырыбы: Мен қаламмен жаздым | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі | ||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.1.1 Сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және оған сәйкес дұрыс әрекет ету (қимыл, ым-ишараны қолдану, іс-әрекет жасау) 1.2.3.1 Сұхбаттасын түсіну және түрлі тәсілмен әрекет жасау, этика нормаларын сақтап жауап беру 1.5.1.2 Мұғалімнің көмегімен жіктік септік жалғауларын ауызша тілде қолдану | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Оқу құралдарын дұрыс атай алады. Оқу құралдарын қалай пайдалана алатынын айта алады | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: Немен? Сұрағына дұрыс жауап бере алады. Оқу құралдарын көмектес септігі жалғауымен орынды қолдана алады | |||||
Кейбір оқушылар: Оқу құралдарын қалай пайдаланатыны туралы қосымша ақпарат бере алады | |||||
Бағалау критерийі |
| Дескриптор -суреттерді ажыратады -берілген түстерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | |||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқлы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск Оқулық А4 форматты ақ қағаздар Қарындаштар Карточкалар №1 жұмыс дәптері | |||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | 1-тапсырма (МК, Ұ) (Ж) Оқулықтағы 1-тапсырма бойынша мұғалім оқушыларға оқу құралдарын қалай пайдаланатындарымен таныстырады.Берілген тапсырма бойынша оқушылар қаламмен жазамын,сызғышпен сызамын, өшіргішпен өшіремін,қайшымен қиямын тіркестерін айтуға жаттығады,мағынасын түсінеді.Ол үшін мұғалім суреттерді көрсетеді,сонымен қатар жаңа сөздерді іс-әрекетпен көрсетуі керек.Мысалы, қайшыны көрсетеді ,өшіргішпен өшіреді т.с.с. (МК )Мұғалім “Есте сақта “ айдары бойынша оқушыларға жаз,сыз,өшір,қи,сурет сал сөздерінің мағынасын түсіндіреді.Оқушыларға мұның етістіктің бұйрық райы екенін атап көрсетудің қажеті жоқ. Оқушылар оны тек құрылым ретінде есте сақтаулар қажет. 2-тапсырма (МК, Ұ) Мұғалім 2-тапсырмада берілген сұрақты түсіндіреді. Оқушылар “Сен не істейсің? “деген сұраққа дұрыс жауап бере алуды үйренеді. (МК, Ұ) 3-тапсырмада 3-тапсырмада оқушылар берілген суреттерге қарап,толықтырып айтуға жаттығады.Сондай-ақ оқу құралдарын қайталайды,сөйлемдегі сөздердің орын тәртібіне назар аударып,сұрақ қойып,сұраққа жауап беруге дағдыланады. (МК, Ұ)4-тапсырма 4-тапсырмада оқушылар алдымен диалогті тыңдайды,сонан соң жұппен жұмыс істейді.Берілген үлгі бойынша суреттегі заттардың не екенін,оны қалай пайдаланатынын айтады.Әсіресе мұғалім Сен қаламмен (қарындашпен,қайшымен,өшіргішпен,сызғышпен ) не істейсің? Сұрағын дұрыс қоя білуге жаттықтырады.Үлгі; -Бұл не? -Бұл-қалам. -Сен қаламмен не істейсің? -Мен қаламмен жазамын. (МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө).Қосымша тапсырмалар арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі.Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. | ||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қоыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағы сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | ||||
Қoрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
Сабақ жоспары 2-бөлім Менің мектебім 8-сабақ
Тақырыбы: Кел, қайталайық! | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі | ||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.2.3.1 Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және тілдік нормаларды сақтай отырып, түрлі тәсілдермен жауап беру 1.1.2.1 Күнделікті өмірде қолданатын таныс сөздердің мағынасын түсіну | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: 2-бөлімде өткен тақырыптарды қандай деңгейде меңгергенін көрсете алады. Мұғалімдердің сұрақтарына жауап бере алады., басқа оқушыларға сұрақ қоя алады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: 2-бөлімде өткен тақырыптар бойынша өзара тілдесе алады. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс сақтап қолдана алады | |||||
Кейбір оқушылар: 2-бөлім бойынша өткен материалдарды өмірлік жағдаяттарды еркін қолдана алады | |||||
Бағалау критерийі |
| Дескриптор -суреттерді ажыратады -берілген түстерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | |||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқылы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск Оқулық А4 форматты ақ қағаздар Қарындаштар Карточкалар №1 жұмыс дәптері | |||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | 1-тапсырма (МК, Ұ) (Ж) Оқулықтағы 1-тапсырма бойынша мұғалім оқушыларға оқу құралдарын қалай пайдаланатындарымен таныстырады.Берілген тапсырма бойынша оқушылар қаламмен жазамын,сызғышпен сызамын, өшіргішпен өшіремін,қайшымен қиямын тіркестерін айтуға жаттығады,мағынасын түсінеді.Ол үшін мұғалім суреттерді көрсетеді,сонымен қатар жаңа сөздерді іс-әрекетпен көрсетуі керек.Мысалы, қайшыны көрсетеді ,өшіргішпен өшіреді т.с.с. (МК )Мұғалім “Есте сақта “ айдары бойынша оқушыларға жаз,сыз,өшір,қи,сурет сал сөздерінің мағынасын түсіндіреді.Оқушыларға мұның етістіктің бұйрық райы екенін атап көрсетудің қажеті жоқ. Оқушылар оны тек құрылым ретінде есте сақтаулар қажет. 2-тапсырма (МК, Ұ) Мұғалім 2-тапсырмада берілген сұрақты түсіндіреді. Оқушылар “Сен не істейсің? “деген сұраққа дұрыс жауап бере алуды үйренеді. (МК, Ұ) 3-тапсырмада 3-тапсырмада оқушылар берілген суреттерге қарап,толықтырып айтуға жаттығады.Сондай-ақ оқу құралдарын қайталайды,сөйлемдегі сөздердің орын тәртібіне назар аударып,сұрақ қойып,сұраққа жауап беруге дағдыланады. (МК, Ұ)4-тапсырмада оқушылар алдымен диалогті тыңдайды,сонан соң жұппен жұмыс істейді.Берілген үлгі бойынша суреттегі заттардың не екенін,оны қалай пайдаланатынын айтады.Әсіресе мұғалім Сен қаламмен (қарындашпен,қайшымен,өшіргішпен,сызғышпен ) не істейсің? Сұрағын дұрыс қоя білуге жаттықтырады.Үлгі; -Бұл не? -Бұл-қалам. -Сен қаламмен не істейсің? -Мен қаламмен жазамын. (МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө).Қосымша тапсырмалар арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі.Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. | ||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қорыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағы сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | ||||
Қрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
Сабақ жоспары 3-бөлім Менің отбасым және достарым 1-сабақ
Тақырыбы: Бұл кім? | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі | ||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.2.1 Күнделікті өмірде қолданатын таныс сөздердің мағынасын түсіну 1.2.3.1 Сұхбаттасын түсіну және түрлі тәсілмен әрекет жасау, этика нормаларын сақтап жауап беру 1.3.2.1 Мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Отбасы мүшелерін атай алады.Отбасындағы адамдардың атын айта алады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: Отбасы суреті бойынша өзінің отбасындағы адамдар туралы ақпарат бере алады .Қарындас\сіңілі сөздерінің айырмашылығын түсінеді. | |||||
Кейбір оқушылар: Кез келген отбасы суреті бойынша отбасы мүшелерін еркін атай алады ,өз отбасы туралы қосымша ақпарат бере алады. | |||||
Бағалау критерийі |
| Дескриптор -суреттерді ажыратады -берілген түстерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | |||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқылы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск Оқулық А4 форматты ақ қағаздар Қарындаштар Карточкалар №1 жұмыс дәптері | |||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | 1-тапсырма (МК, Ұ) Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы 1-тапсырмада берілген сөйлесу үлгісіне аударады.Осы диалог арқылы оқушылар отбасы мүшелері атаулармен танысады ( ата , әже,әке ,ана ,аға ,әпке ,іні қарындас / сіңлі ).Сондай-ақ мұғалім оқушыларға карындас және сіңілі сөздерінің кімге қатысты қолданылатыны туралы түсіндіреді.Яғни ұл балалар өздерінен кіші қыз бала туралы қарындас сөзің,ал қыз балалар сіңлі сөзің қолданатыны туралы айтылады.Оқушыларға түсінікті болу үшін сыныпта қарындасы\сіңлі бар ұл бала мен қыз баланы ортаға шығарып,сол балалардың тәжірибесінде қарындас /сінлі сөздерінің мағынасын түсіндіруге болады (МК) Есте сақта!» айдары бойынша мұғалім оқушыларға отбасы мүшелері атауларын тәуелдік жалғауыныі І жағында қолданылуымен таныстырылады. Менің деген сөзбен ата сөзінің атам болатынынін түсіндіру 2-тапсырма (МК, Ұ) Берілген үлгі бойынша толықтырып айту арқылы тәуелдік жалғауының қолданысы бекітіле түседі (ата-менің атам) (МК, Ұ) 3-тапсырмада Оқушылар өз отбасы мүшелерінің атын айта алуды үйренеді (Бұл -менің анам. Оның аты-.....) (Ж)4-тапсырма Оқушылар жұппен жұмыс істейді. Берілген үлгі бойынша оқушылар отбасы мүшелері жайлы сөйлеседі. Бұл тапсырманы орындау үшін оқушылар өздерінің отбасы суреттерін өолдана алады. Бірінші бала екінші баладан суреттегі кім екенін сұрайды. (МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө).Қосымша тапсырмалар арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі.Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. Сондай ақ | ||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қорытындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағы сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | ||||
Қoрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |