ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.12.2023
Просмотров: 19
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Күні:27.04.2023ж | Мұғалімнің аты-жөні: Ержигитова А.С. | ||||||||||||||
Сынып: 7 | Оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі | ||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 7.Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау. | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Сабақта оқушылар Төлен Әбдіковтің «Қонақтар» әңгімесіндегі кейіпкерлерге мінездеме береді. Сонымен қатар кейіпкерлердің типтік ерекшелігін анықтайды. Бaрлық оқушылар орындaй aлaды:Шығарманың мазмұнын түсінеді және талдайды. Оқушылaрдың көпшілігі орындaй aлaды:Әңгіме бөлімдерін байланыстырып, құрастырады. Кейіпкерлерге мінездеме береді. Кейбір оқушылaр орындaй aлaды: Әрбір тaпсырмaға бaйланысты өз көзқарастарын білдіре отырып, ойын дәйектей алады | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: Алагеуім, апақ – сапақ, жолай, шақша, ноқта, сағағы,көлегейлеп, қынжылу, қитар Теңеу: Ерекең жаңа қаз тұрған балаша тәлтіректей көтерілді. Аяқ — қолы шидей. Жаулықтай үлкен ақ орамалының шетімен көзін сүртті. Сапабек балаларды өзіне қаратқан мұғалімдей жастар жағын көзімен шолып өтті. Тұрақты тіркестер: Міз бақпады – беті шімірікпеді, бедірейіп тырп етпеді. Ләм — мим демей – үндемеу (жұмған аузын ашпау) Басым сынып – ауырып Шаш етектен — пайдасы мол Қолыңның қаруы бар ғой – күшті, әлді Мызғып — аз ғана ұйықтап алу (көз шырымын алу) Көз ілінді — ұйықтап кету Шыбын шіркей боп жүреді – барынша күтеді Дисфемизм: алжыған, оттаған, қаңғыбас, омалып Мақал — мәтел: қара арғымақ арыса, қарға адым жер мұң болар | ||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Дереккөздер | |||||||||||||
Сабақтың басы | І.Ұйымдастыру кезеңі · Оқушылар назарын сабаққа аудару · Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру ІІ. Жағымды ахуал орнату ІІІ. Үй жұмысын тексеру. Кейіпкерлерге талдау жасау
Дескриптор · Шығарма мазмұнын түсінеді. · Кейіпкерлерге мінездеме береді. | | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 5 минут | Тапсырма №1 Ж/Ж. Кейіпкер портреті 1-топқа Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді. Ерғабыл –ірі денелі, иықты қапсағай сары қарт адам Сапабек. Ат жақты, қапсағай сары жігіт. Тома. Омырау, жеңдері ашық шұбар көйлек киген, шашын қидырған, топ — толық ақ сары, ажарлы келіншек. Жеңіс. Аяқ — қолы шидей, көзі қитар, алтылар шамасындағы ұл бала.Ерғабыл қарт .Мейірімді, арманшыл, төзімді, қажырлы, еңбекқор, баласын жақсы көреді, ақылды Сапабек. Қуыс кеуде, саяз ойлы, мақтаншақ, өркөкірек, парызын түсінбейді, салт-дәстүрді білмейді, қатігез Тапсырма №2 ВЕНН диаграммасы Ерғабыл мен Сапабектің айырмашылығы Айырмашылығы: Ерғабыл – ауыл тұрғыны, қарт, оқымаған, көп сөйлемейтін, қарапайым жан Айырмашылығы: Сапабек – қала тұрғыны, жас, оқыған, өзімшіл, көп сөйлегіш Ұқсастығы: Әкелі – балалы туыстар, ер адам, айтқанынан қайтпайтын бірбеткей Дескриптор · Екі кейіпкерге мінездеме береді; · Ұқсастығын табады; Тапсырма №3 «Кімніңсөзі»
«Аллея» әдісі Сынып оқушылары екіге бөлініп тұрады. Сапабектің ауылда ата-анасының қасында қалуы керектігіне көзін жеткізу керек 1- жақ «Дұрыс» 2-жақ «Дұрыс емес» Дескрипторы -Оқушылар Сапабекке дұрыс таңдау жасауына көмектеседі; — Ата — анасының борышын ақтауға бағыт береді; | http://bilimland.kz/kk/content/lesson/7979-7_tolen_abdikov_qonaqtar_anggimesi (Т.Әбдіков «Қонақтар» шығармасының аудио жазбасы) | |||||||||||||
Сабақты бекіту 5 минут | Ой толғаныс .Жаңа білімді меңгерту моделі бойынша пікір-сұхбат (3 топқа ортақ сұрақтар) 1.Баласын тағатсыздана күткен әке-шешенің ой-толғаныстары? 2.Баласының әңгімесі Ерекеңе неліктен ұнамады? 3.Сапабек өзінің әке –шешесіне деген перзенттік сағынышын, махаббатын таныта алды ма? 4.Ерекеңнің түнімен мазасызданып шығуының себебі неде? 5.Жазушы ақсақалдың көңіл-күйін қалай берген? (Кітаптан тауып оқып жіберу) 6. Ерекең баласынан қандай үміт күтіп еді, үміті ақталды ма, әлде ақталмады ма? 7. Баланың ата-ана алдындағы азаматтық парызы дегенді қалай түсінесіңдер? 8..Сапабектің өз үйіне қонақ сияқты болуына кім кінәлі? | | |||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Кері байланыс. «Жұлдызыма жеттім бе?» | | |||||||||||||
Үй тапсырмасы | — Сонымен,оқушылар,бүгінгі сабақта біз қалада тұратын Сапабектің қарт әке-шешесіне салқын,жасанды қарым-қатынасын таныдық.Әлпештеп өсірген ата-ана алдындағы баланың мәңгілік перзенттік парызы туралы ұғындық.Қалаға асығатын Сапабектің ұлтымыздың дәстүр-салтынан қол үзіп қалған,перзенттік борыш-парызды жеңіл түсінетін,ата-анасына деген мейрімділігі жоқ екенін байқадық. V Үй тапсырмасы «Қарт адам-қазына» шағын ойтолғау жазып келу. VІ Бағалау Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланады. VІІ Қорытындылау | |