Файл: Пні сауат ашу Кні 06. 03. 2020 ж Сынып 1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.12.2023

Просмотров: 38

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Пәні: сауат ашу

Күні: 06.03. 2020 ж


Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты:

Қатысқандар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

ОТ «Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті» Ойын ережесін құра аламын.
Щщ дыбысы мен әрпі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын мақсаттары:

1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Суретте не бейнеленгенін айтады

Көптеген оқушылардың орындай алады:

Сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды

Кейбір оқушылар орындай алады:

Берілген суреттен мәтін құрайды, мағынасын түсіндіреді

Бағалау критерийлері:

Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрайды, айтады

Тілдік мақсат:

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: : ащы – горький – bitter биттә Көл – река – river ривваә

Пәнге қатысты терминология

Щщ қатаң дауыссыз дыбыс, жеке буын бола алмайды.Сөздің ортасында, басында, соңында келеді.




Талқылауға арналған сұрақтар:
1. Дыбыстар нешеге бөлінеді?

2.Дыбысты не істейміз? (естиміз, айтамыз)

3.Әріпті не істейміз? (көреміз, жазамыз)

4.Әріптерден не құралады? (буын)

5.Буыннан не құралады (сөз)

6.Сөзден не құралады? (сөйлем)

7. Сөйлемдерден не құралады? (мәтін)
8. Сөйлем қандай әріппен жазылады? (бас әріппен)


9. Щщ дыбысы қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?

10. Щщ қандай дыбыс деп ойлайсың?

11. Балқаш көлін қандай көл деп айтамыз?

Ишара

Жасыл-түсіндім; сары-сыныптасымның көмегімен түсіндім;
қызыл– көмек қажет түсінбедім.

Алдынғы оқу

Ұлттық ойын туралы не білемін. Щщ дыбысы мен әрпі

Жоспар




Жоспарланған жаттығу түрлері:

Ресурстар:

Сабақтың басы:

Психологиялық ахуал туғызу мақсатында
«Қайырлы таң» өлеңін (үштілде) айтқызамын.

-Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш

Топқа бөлу
Балалар житондар арқылы үш топқа бөлінеді.

Шаттық шеңбері


Сары, қызыл, жасыл житондар

Сабақтың ортасы:

Сабақтың соңы:


Қызығушылықты ояту: ҰЖ

Жұмбақ шешу

Киімнің болса шаңы бар,
Тазалап оны арылтар.
Қажет заттың аты не?
Басында қандай әріп бар? (Щетка)
Тіс кірлесе тазартар
Киімнің кірін азайтар
Бәтеңкені жаңартар.
Бұл не? (Щетка)
Щетка сөзі қандай дыбыстан басталады.
Щ дыбысы қандай дыбысқа ұқсастығы бар?

Дескриптор:
1.Жұмбақты мұқият тыңдайды, шешуін табады.
2. Щ әрпібар сөздер айтады.
3.Щ және Ш дыбысының ұқсатығы мен айырмашылығын айтады.
Кері байланыс:«житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

1-тапсырма:ЖЖ

Оқы.
ащы тұщы плащ

Балхаш-Қазақстандағы ең үлкен көл. Оның суы екі түрлі. Балхаштың шығыс жағындағы суы ащы. Батыс жағындағы суы тұщы.

Ащы, тұщы сөздеріне сұрақ қой. Бұлар қандай сөздер?
Дескриптор:
1. Сөздерді тізбектей оқиды, дыбыстық талдау жасады.

2. Балқаш көлінің ерекшелігін айтты, мазмұнын түсінеді.

3. Қарама – қарсы сөздерді табады.

Кері байланыс:«житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»
2-тапсырма: ЖЖ
Мақалдың мазмұнын қалай түсінесің?
Ащы мен тұщыны татқан білер.
Дескриптор:
1. Мақалды қатесіз оқиды, мағынасын ашады.
2. Қарама – қарсы сөздерді табады.

Кері байланыс:«житондар»

ҚБ «жұлдызшалар»
Сергіту сәті

3-тапсырма: ТЖ
Кел, ойнайық.
Ойынның аты-«Ойлан, тап».
Ойын тәртібі (ережесі): оқушылар екі топқа бөлініп, ащы, тұщы сөздеріне қатысты сөздерді табады. Тапқан сөздерін кестеге орналастырып жазады.



Ащы

Тұщы

Бұрыш

.......

Су

........

Қай топ дұрыс әрі тез орындаса, сол топ жеңімпаз атанады.

Дескриптор:
1. Ойын шартын түсінеді, дұрыс орындайды.
2. Ащы, тұщы сөзінің мағынасына байланысты сөздерді дұрыс тауып жазады.

Кері байланыс:«житондар»

ҚБ «жұлдызшалар»

4-тапсырма: ТЖ
Мұғалімнің көмегімен «Күн мен түн» ойынының ережесін құрастырып көр.

Тапсырма. Әр суретке мұқият қараңыз. Сөздерді оқыңыз және оған қарама-қарсы мағыналы сөздер тауып жазыңыз.

сол жақ - ... үлкен - ... ауыр - ... жылдам - ... ыстық - ... ашық - ..
Дескриптор:
1. Ойын шартын түсінеді.
2. Ойын ережесін сақтап топпен ойнайды.

Кері байланыс:«житондар»

ҚБ «жұлдызшалар»
Жазылым. Ө.Ж.
Дәптермен жұмыс

Щщ әрпін жазып үйренейік, балалар қаламды қолға алып, Щщ әрпін ауада жазайық.
- Щщ дыбысының бас, кіші әріптерін тақтаға жазып көрсету велосипед, трамвай, автобус сөздерін жаздыру.
- Щщ әрпі мен кездесетін сөздерді қатесіз, әрі көркем жазу.
Енді дәптерге жазыңдар.
Дескриптор:
-Әріп элеметтерін дұрыс салады.
-Жазу жолын сақтайды.
-Сөзді сауатты көркем жазады.

Кері байланыс: «житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

Сабақты қорыту
-Не үйрендік? Не білдік?
-Қандай дыбыспен,әріппен таныстыңдар?
- Щщ дыбысы қандай дыбыс?
- щщ дыбысы кездесетін сөздер айтыңдар.




Тыңдалым, айтылым.

Жазылым

Оқулықпен жұмыс

оқулықпен жұмыс

Сюжетті сурет

Оқылым

іс-қимылмен көрсетеді.

Жазу үлгісі

Дәптерлер


Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті Оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау парағы,
«жұлдызшалар» арқылы жеке және жұптық жұмыста бағалаймын.

Пәнаралық байланыс-денсаулық және қауіпсіздік, АКТ мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) дүниетану Ауызбіршілікке, достыққа, ұқыптылыққа дұрыс тамақтануға, денсаулықты күтуге, бір-бірінің пікірін құрметтеуге тәрбиелеу.



Барлық оқушылар орындай алады:

Берілген сурет бойынша мәтін құрастыра алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжайды,талқылайды.

Рефлексия

Кері байланыс:



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді? –

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Оқу ісінің меңгерушісі: 6.03.2020ж.


Пәні: Сауат ашу

Күні: 07.03. 2018 ж


Сынып: 1 «А»

Мектеп: Гродеково орта мектебі


Мұғалімнің аты:Қ.С.Алимбаева

Қатысқандар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

ОТ «Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті» Ойын ережесін құра аламын. Чч дыбысы мен әрпі


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын мақсаттары:

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестенді-ру.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен).

1.3.11.1

Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Жаңа білімді меңгереді. Әріпті таниды, жазады, дыбыстап, буындап, тұтас оқиды.

Көптеген оқушылардың орындай алады:

Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап бере алады.

Пәнге қатысты терминология

Чч қатаң дауыссыз дыбыс, жеке буын бола алмайды. Сөздің ортасында, басында, соңында келеді.

Бағалау критерийлері:

-Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

-Әріпті танып, ажыратып, дыбыспен сәйкестендіреді.
- Оқудың түрлерін орындайды.
- Қойылған сұраққа жауап береді.

- Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді.

- Әріп элементін талаптарға сай жазады.

-Қойылған сұраққа жауап береді.

-Чч қандай дыбыс деп ойлайсың?

-Қазақстан чемпиондары туралы не білесің?

Тілдік мақсат:

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: : чемпион - champion




Талқылауға арналған сұрақтар:
1. Дыбыстар нешеге бөлінеді?

2.Дыбысты не істейміз? (естиміз, айтамыз)

3.Әріпті не істейміз? (көреміз, жазамыз)

4.Әріптерден не құралады? (буын)

5.Буыннан не құралады (сөз)

6.Сөзден не құралады? (сөйлем)

7. Сөйлемдерден не құралады? (мәтін)
8. Сөйлем қандай әріппен жазылады? (бас әріппен)


9. Щщ дыбысы қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?

Ишара

Жасыл-түсіндім; сары-сыныптасымның көмегімен түсіндім;
қызыл– көмек қажет түсінбедім.

Алдынғы оқу

Ұлттық ойын туралы не білемін. Щщ дыбысы мен әрпі

Жоспар




Жоспарланған жаттығу түрлері:

Ресурстар:

Сабақтың басы:

Психологиялық ахуал туғызу мақсатында
«Қайырлы таң» өлеңін (үштілде) айтқызамын.

-Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш

Топқа бөлу
Балалар житондар арқылы үш топқа бөлінеді.

Шаттық шеңбері


Сары, қызыл, жасыл житондар

Сабақтың ортасы:

Сабақтың соңы:


Суретпен жұмыс ҰЖ



Дескриптор:
1.Кестедегі түсіп қалған әріпті табады.
2. Суретке қарап әңгіме құрастырып айтады.

Кері байланыс:«житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

1-тапсырма:ТЖ

Оқы.
чек чемпион чемодан
Дескриптор:
1. Сөздерді тізбектей оқиды, дыбыстық және буындық талдау жасады, мағынасын ашты.

2. Сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды.

Кері байланыс:«житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

2-тапсырма: ЖЖ
Ертегіні рөлге бөліп оқыңдар.


Чемпионды анықтаңдар.
Шаян шынымен чемпион ба?

Ойыңмен бөліс. Сеніңше, қайсысы чемпион?


Дескриптор:
1. Ертегіні рөлге бөліп оқиды.
2. Бір- біріне сұрақ қоя отырып , ертегінің мазмұнын топта талқылайды.
3.Чемпионды анықтайды.

4. Түлкі мен шаянға мінездеме береді.

Кері байланыс:«житондар»

ҚБ «жұлдызшалар»
Сергіту сәті
Топтық жұмыс.

Чемпион туралы мәліметтер жасайды.

Шаян шынымен де чемпион ба?

Кестені толтырыңдар. Чч, Щщ дыбысынан келетін сөздерді жаз.

Ч дыбысы

Щ дыбысы
































Жазылым. Ө.Ж.
Дәптермен жұмыс

Щщ әрпін жазып үйренейік, балалар қаламды қолға алып, Щщ әрпін ауада жазайық.
- Щщ дыбысының бас, кіші әріптерін тақтаға жазып көрсету велосипед, трамвай, автобус сөздерін жаздыру.
- Щщ әрпі мен кездесетін сөздерді қатесіз, әрі көркем жазу.
Енді дәптерге жазыңдар.

Дескриптор:
-Әріп элеметтерін дұрыс салады.
-Жазу жолын сақтайды.
-Сөзді сауатты көркем жазады.

Кері байланыс: «житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

Сабақты қорыту
-Не үйрендік? Не білдік?
-Қандай дыбыспен,әріппен таныстыңдар?
- Щщ дыбысы қандай дыбыс?
- щщ дыбысы кездесетін сөздер айтыңдар.




Тыңдалым, айтылым.

Жазылым

Оқулықпен жұмыс

оқулықпен жұмыс

Сюжетті сурет

Оқылым

іс-қимылмен көрсетеді.

Жазу үлгісі

Дәптерлер


Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті Оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау парағы,
«жұлдызшалар» арқылы жеке және жұптық жұмыста бағалаймын.

Пәнаралық байланыс-денсаулық және қауіпсіздік, АКТ мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) дүниетану Ауызбіршілікке, достыққа, ұқыптылыққа дұрыс тамақтануға, денсаулықты күтуге, бір-бірінің пікірін құрметтеуге тәрбиелеу.



Барлық оқушылар орындай алады:

Берілген сурет бойынша мәтін құрастыра алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжайды,талқылайды.

Рефлексия

Кері байланыс:



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді? –

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Оқу ісінің меңгерушісі: 10.03.2020ж.

Бастауыш сынып бойынша оқу ісінің меңгерушісі: -------------

Пәні: Сауат ашу

Күні: 0
9.03. 2018 ж

Сынып: 1 «А»

Мектеп: Гродеково орта мектебі


Мұғалімнің аты:Қ.С.Алимбаева

Қатысқандар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

ОТ «Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті» Ойын ережесін құра аламын. ъ таңбасы


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын мақсаттары:

1.2.9.1

Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестенді-ру.

1.2.1.2

Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану

1.3.6.1 мұғалімнің көмегімен әртүрлі жанр бойынша (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) шағын мәтін/жай сөйлемдер құрап жазу.

1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау

1.3.11.1

Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Әріпті таниды, жазады, дыбыстап, буындап, тұтас оқиды.

Көптеген оқушылардың орындай алады:

Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап бере алады.

Пәнге қатысты терминология

Ъ айыру белгісі, таңба, жеке буын бола алмайды. Сөздің ортасында, соңында келеді.

Бағалау критерийлері:

-Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

-Әріпті танып, ажыратып, дыбыспен сәйкестендіреді.
- Оқудың түрлерін орындайды.
- Қойылған сұраққа жауап береді.

- Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді.

- Әріп элементін талаптарға сай жазады.

-Қойылған сұраққа жауап береді.

Тілдік мақсат:

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: : разъезд




Талқылауға арналған сұрақтар:
1. Дыбыстар нешеге бөлінеді?

2.Дыбысты не істейміз? (естиміз, айтамыз)

3.Әріпті не істейміз? (көреміз, жазамыз)

4.Әріптерден не құралады? (буын)

5.Буыннан не құралады (сөз)

6.Сөзден не құралады? (сөйлем)

7. Сөйлемдерден не құралады? (мәтін)
8. Сөйлем қандай әріппен жазылады? (бас әріппен)


9. Ъ қандай белгі деп ойлайсың?

10. Разъезд туралы не білесің?

Ишара

Жасыл-түсіндім; сары-сыныптасымның көмегімен түсіндім;
қызыл– көмек қажет түсінбедім.

Алдынғы оқу

Ойын ережесін құра аламын. ь таңбасы

Жоспар




Жоспарланған жаттығу түрлері:

Ресурстар:

Сабақтың басы:

Психологиялық ахуал туғызу мақсатында
«Қайырлы таң» өлеңін (үштілде) айтқызамын.

-Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш

Топқа бөлу
Балалар житондар арқылы үш топқа бөлінеді.

Шаттық шеңбері


Сары, қызыл, жасыл житондар

Сабақтың ортасы:

Сабақтың соңы:


Суретпен жұмыс ҰЖ



Дескриптор:
1.Кестедегі түсіп қалған әріпті табады.
2. Сурет бойынша әңгіме құрастырады.

Кері байланыс:«житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

1-тапсырма:ТЖ

Оқы.
съезд разъезд

Сәлем хат
Самат разъезде тұратын атасы мен әжесін қатты сағынды. Сол сағынышын тілі жеткенше айтып хат жазбақ болды. Ақ қағаздың басына «Сәлем хат» деп үлкен әріппен жазып қойды.
Ата, әже, халдеріңіз қалай? Ауырмай – сырқамай жүрсіздер ме? Көкем не істеп жатыр? Біз де аман-саумыз....
Өтепберген Ақыпбекұлы
Хатты жалғастырып көр.
Разъезд
дегеніміз не? Жауабын дереккөзден тауып оқы.

Дескриптор:
1. Сөздерді тізбектей оқиды, дыбыстық және
буындық талдау жасады.

2. Хатты жалғастырып айтады.



Кері байланыс:«житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

2 -тапсырма: ЖЖ
Кел, ойнайық
Ойынның аты - «Адасқан әріптер».
Ойынның ережесі: адасқан әріптерден ұлттық ойын аттарын құрастыру керек. Кім дұрыс құраса, сол жеңімпаз атанады.
т а ң е б й
е г у л г ә е

Дескриптор:
1. Ойын шартын түсінеді, әріптерден ұлттық ойын атауларын құрап айтады.
2. Ұлттық ойын ережесін құрастыра алады.

Кері байланыс:«житондар»

ҚБ «жұлдызшалар»
Сергіту сәті



3-тапсырма: ТЖ
Тапқан ұлттық ойындарыңның біреуімен ойын ережесін құрастырып көр. Ол үшін дереккөзді басшылыққа ал.
Дескриптор:
1. Ұлттық ойын түрлерін біледі.
2. «Бәйге» ойынының ережесін құрастырып айтады.

Кері байланыс:«житондар»

ҚБ «жұлдызшалар»
Жазылым. Ө.Ж.
Дәптермен жұмыс

-Ъъ әрпін жазып үйренейік, балалар қаламды қолға алып, -Ъъ әрпін ауада жазайық.
- Ъъ дыбысының бас, кіші әріптерін тақтаға жазып көрсету велосипед, трамвай, автобус сөздерін жаздыру.
- Ъъ әрпі мен кездесетін сөздерді қатесіз, әрі көркем жазу.
Енді дәптерге жазыңдар.

Дескриптор:
-Әріп элеметтерін дұрыс салады.
-Жазу жолын сақтайды.
-Сөзді сауатты көркем жазады.

Кері байланыс: «житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

Сабақты қорыту
-Не үйрендік? Не білдік?
-Қандай дыбыспен,әріппен таныстыңдар?
- Ъъ дыбысы қандай дыбыс?
- Ъъ дыбысы кездесетін сөздер айтыңдар.




Тыңдалым, айтылым.

Жазылым

Оқулықпен жұмыс

оқулықпен жұмыс

Сюжетті сурет

Оқылым



іс-қимылмен көрсетеді.

Жазу үлгісі

Дәптерлер


Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті Оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау парағы,
«жұлдызшалар» арқылы жеке және жұптық жұмыста бағалаймын.

Пәнаралық байланыс-денсаулық және қауіпсіздік, АКТ мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) дүниетану Ауызбіршілікке, достыққа, ұқыптылыққа дұрыс тамақтануға, денсаулықты күтуге, бір-бірінің пікірін құрметтеуге тәрбиелеу.



Барлық оқушылар орындай алады:

Берілген сурет бойынша мәтін құрастыра алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжайды,талқылайды.

Рефлексия

Кері байланыс:



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді? –

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Оқу ісінің меңгерушісі: 6.03.2020ж.

Бастауыш сынып бойынша оқу ісінің меңгерушісі: -------------

Пәні: Сауат ашу

Күні:
12.03. 2018 ж

Сынып: 1 «А»

Мектеп: Гродеково орта мектебі


Мұғалімнің аты:Қ.С.Алимбаева

Қатысқандар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

ОТ «Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті» Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім?
«Өзім туралы» тақырыбы бойынша ЖБ бағалау №2

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын мақсаттары:

1.1.7.1

Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлем-мен білдіру (ұнайды/ұнамайды).

1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен

1.2.1.2

Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану

1.1.6.1 сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті қолдану)

1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу

1.3.5.1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу

1.3.11.1

Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Оқудың түрлерін орындайды. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тыныс белгісін қояды.

Көптеген оқушылардың орындай алады:

Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын білдіріп, сұрақтар қояды, қойылған сұраққа жауап береді.

Бағалау критерийлері:

- Оқудың түрлерін орындайды. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тыныс белгісін қояды.

-Әріпті танып, ажыратып, дыбыспен сәйкестендіреді.
- Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

- Қойылған сұраққа жауап береді.

-Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын білдіріп, сұрақтар қояды, қойылған сұраққа жауап береді.

- Әріп элементін талаптарға сай жазады.

-Қойылған сұраққа жауап береді.

Тілдік мақсат:

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: : Ұлу-улитка




Талқылауға арналған сұрақтар:
1. Дыбыстар нешеге бөлінеді?

2.Дыбысты не істейміз? (естиміз, айтамыз)

3.Әріпті не істейміз? (көреміз, жазамыз)

4.Әріптерден не құралады? (буын)

5.Буыннан не құралады (сөз)

6.Сөзден не құралады? (сөйлем)

7. Сөйлемдерден не құралады? (мәтін)
8. Сөйлем қандай әріппен жазылады? (бас әріппен)


Ишара

Жасыл-түсіндім; сары-сыныптасымның көмегімен түсіндім;
қызыл– көмек қажет түсінбедім.

Алдынғы оқу

Ойын ережесін құра аламын. ъ таңбасы

Жоспар




Жоспарланған жаттығу түрлері:

Ресурстар:

Сабақтың басы:

Психологиялық ахуал туғызу мақсатында
«Қайырлы таң» өлеңін (үштілде) айтқызамын.

-Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш

Топқа бөлу
Балалар житондар арқылы үш топқа бөлінеді.

Шаттық шеңбері


Сары, қызыл, жасыл житондар

Сабақтың ортасы:

Сабақтың соңы:


1-тапсырма:ТЖ

Өлеңді мәнерлеп оқы.

Мен мектепте оқиымын,

Інім болса бақшада.

Ақ мамама кім жетсін,

Әлемдегі жақсы ана.
Нұтфолла Әлімқұлов
Дескриптор:
1. Өлеңді мәнерлеп оқиды.

2. Өлеңге тақырып таңдайды.

3. Өлең туралы пікірін айтады.

4. Қойылған сұраққа жауап береді.

Кері байланыс:«житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

2 -тапсырма: ЖЖ
Сұрақтың дұрыс жауабын тап. Сөйлесіңдер.
-Ақылдыға не жарасады? шақырған
-Құланға не жарасады? пысқырған
-Жыланға не жарасады? ысқырған
-Әтешке не жарасады? оқыған


Дескриптор:

1. Диалогты оқиды.
2. Дұрыс жауабын табады.

Кері байланыс:«житондар»

ҚБ «жұлдызшалар»
Сергіту сәті

3-тапсырма: ТЖ
Түсініп оқы.

Асқар ұлуды ұстап алып, үйге әкелді, үйге әкелді.
-Сен мені үйге неге әкелдің?- деп таңданды ұлу.
-Жер сыз, жаурайсыңғой, - деді Асқар.
–Ал біздің үй жылы.
-Менің өз үйім бар, - деді ұлу.
-Маған ең жайлысы – сол үй.
«Балдырған» журналынан
Қарамен берілген сөздерге мағынасы қарама-қарсы сөздерді тап.

Дескриптор:
1. Мәтінді түсініп оқиды.
2. Қарама қарсы сөздерді табады.

3. Буындық, дыбыстық талдау жасайды.


Кері байланыс:«житондар»

ҚБ «жұлдызшалар»
4-тапсырма:ЖЖ
Сұраққа жауап бер.
Апаң сенің базардан Саған таңдап әперді.
Алма сатып әкелді. Не деп барып жеу керек?
Ең үлкенін, жақсысын
Әнуарбек Дүйсенбиев

Жазылым. Ө.Ж.
Дәптермен жұмыс
Тақтамен жұмыс.


Оқулықта берілген сұрақтарды оқытып , жауап жазғызыңыз.

Дескриптор:
-Әріп элеметтерін дұрыс салады.
-Жазу жолын сақтайды.
-Сөзді сауатты көркем жазады.

Кері байланыс: «житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

«Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті»

ортақ тақырыбы бойынша

№2 жиынтық бағалау тапсырмалары

Орындау уақыты: 25 – минут

Тапсырма:





Тыңдалым, айтылым.

Жазылым

Оқулықпен жұмыс

оқулықпен жұмыс

Сюжетті сурет

Оқылым

іс-қимылмен көрсетеді.

Жұмыс дәптері.


Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті Оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау парағы,
«жұлдызшалар» арқылы жеке және жұптық жұмыста бағалаймын.

Пәнаралық байланыс-денсаулық және қауіпсіздік, АКТ мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) дүниетану Ауызбіршілікке, достыққа, ұқыптылыққа дұрыс тамақтануға, денсаулықты күтуге, бір-бірінің пікірін құрметтеуге тәрбиелеу.



Барлық оқушылар орындай алады:

Берілген сурет бойынша мәтін құрастыра алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжайды,талқылайды.

Рефлексия

Кері байланыс:



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді? –

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.