ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 27
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сыныбы | 8 «А ,Б» |
Бөлім | Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық |
Сабақ тақырыбы | Тұрғын үй несиесі. Ипотека . Отбасы бюджетін жүргізу ережесі . Жинақ жасау түрлері |
Сабақтың мақсаты | Оқушылар несие, ипотек, отбасы бюджеті ұғымдарымен танысып, жинақ жасау түрлерін біледі. Өмірлік тәжірбиеде жұзеге асыру үшін зерттеу жобасын жасайды. |
Көрнекілігі | Бейнематериал / ютуб/ каналына алынады. |
Сабақ барасы
Кезеңдері | Педагогтың іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау , ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі
| Сәлемедеседі Сабаққа деген көңіл-күйін білдіреді | | ||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ 12-15 мин |
| Оқушылар төмендегі ақпаратпен танысып, дәптерлеріне жазады. Ақпарат бойынша өз пікірін ортаға салады. Дәптерлеріне жазады: ✅Ипотека – бұл қарыз алушының үйді немесе жылжымайтын мүліктің басқа түрін сатып алу немесе күтіп-ұстау үшін пайдаланатын және белгілі бір уақыт аралығында, әдетте бірнеше рет төлеуге келісетін несие. ✅Ипотека – бұл үйлер мен басқа жылжымайтын мүлік сатып алуға арналған несиелер. ✅Мүліктің өзі несиеге кепіл ретінде қызмет етеді. ✅Ипотека несиесінің әртүрлі түрлері бар, соның ішінде тіркелген және реттелетін мөлшерлемелер. ✅Ипотеканың құны несие түріне, мерзімге (мысалы, 30 жыл) және несие берушінің пайыздық мөлшерлемесіне байланысты болады. Несие (лат. creditum — несие, credo - сенемін, сенім білдіремін), несие белгілі-бір мерзім бойы пайдаланып, қайтарылу үшін әдетте, пайыз төлеу шартымен ақшалай немесе тауар түрінде берілетін қарыз. | Бағалау Ақпаратпен танысады. Керекті тұсын дәптерліне жазады Өз пікірін айтады | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы |
| Әр оқушы отбасы бюджетіне арналған кесте сызып, соны жобалап зерттеу жасайды. Болжамды кесте толтырады. Отбасылық бюджетті қалай басқаруға болады? Ақшаны алу және олардың шығындары қағазға жақсы жазылады. Мұндай ақпарат есте сақтау қиын. Отбасылық бюджет ақшаны сақтайтын кассалық аппарат болып табылады және олардың қалдықтары басқа ақшаларға қанша «ақысыз» ақша қалғаны туралы ақпаратты нақтылау үшін есептеледі. Оларды ескеру үшін жалпы жазу кітапшасын жасай аласыз және оған екі кесте салуға болады:
| Бағалау Зерттеу жасайды Болжамды кестені толытырады Ақпаратты түсініп оқиды | ||||||||||||||||||||||||||
|
| Оқимыз⭕ Қазақстанда несиенің мынадай түрлері пайдаланылады: 1)ұлттық банк несиелері – аукциондық, ломбардтық, бюджеттік несиелер; 2) екінші деңгейдегі банктер несиелері – меншікті айналым қаражатының жетіспеушілігін уақытша толтыруға, күрделі салымдарды қаржыландыруға, тұтыну мақсатына арналған несиелер; импорттық, ипотекалық, консорциалдық, банкаралық несилер. Қазақстан Ұлттық банкінде несие сапасына қарай стандарттық, бейстандарттық, қанағаттанғысыз, күмәнді және зиян келтіруші несие деп бөлінеді. | Бағалау Несие түрлерін меңгереді | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы | Оқушылардың сабақтан алған білімін қорытындылайды. | Кері байланыс Не білдім? Нені білгім келеді? Не қызықты болды? Үйге тапсырма Зерттеу жұмысы Мен болашақта отбасылық бюджетімді қалай үнемдеймін? | |
Сыныбы | 8 «А ,Б» |
Бөлім | Тіршілік қауіпсіздігі. Экологиялық мәдениет |
Сабақ тақырыбы | Ережелер мен заңдарды бұзғаны үшін жауапкершілік Жауапты мінез-құлық және инфекцияның алдын-алу |
Сабақтың мақсаты | Оқушылар ережелер мен заңдар туралы біледі. Жауапкершілік деген ұғымның мағынасын түсініп, өмірде қолдануға машықталады. Адам бойындағы мінез-құлық түрлерімен танысады. |
Көрнекілігі | Мәтіндер |
Сабақ барысы
Кезеңдері | Педагогтың іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау , ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі
| Сәлемедеседі Сабаққа деген көңіл-күйін білдіреді | |
Жаңа сабақ
| «Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға тақырып бойынша сұрақтар қойылады. | Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді.
| Бағалау Сұрақтарға жауап береді Өз пікірін айтады |
| Оқушыларды ақпаратпен таныстырып, дәптерлеріне жаздыртады. Оқушыларға сынып ережесін т.б.құруға нұсқаулық береді. | Оқушы ақпаратпен танысып, дәптерлеріне жазады. Ақпарат бойынша өз пікірін ортаға салады Ереже — дәстүрлі халық құқығының қайнар көзі, нормативтік-құқықтық қағидалар. Ежелгі дәуірде және орта ғасырларда жөн-жосық, ата-баба жолы деп аталған. Ереже — құбылыстардың тұрақты қатынастарын немесе олардың белгілі бір заңдылықтарын көрсететін қағидалар; бір нәрсенің тәртібін анықтайтын жинақтар, белгілі бір қағидалар жиынтығы, Сынып ережесін немесе қоғамдық орта / мектеп , театр т.б./ ережесін құрады | kk.wikipedia.org›Ереже Бағалау Ақпаратты түсінеді Дәптеріне жазады Ереже құрады |
Сабақ ортасы |
бойынша жұмыс жасатады | Заң, құқықта (ағылш. law) - мемлекет белгілеген бүкіл нормативтік-құқықтық актілер, жалпыға бірдей міндетті ережелер; мемлекеттік биліктің жоғары өкілетті органы қабылдаған немесе тұрғындардың тікелей ерік білдіруі арқылы (мысалы: референдум тәртібімен) қабылданған, неғұрлым маңызды қоғамдық қатынастарды реттейтін нормативтік акт. Заң мемлекеттің құқықтық жүйесінің негізін құрайды. Сұрақтарға жауап береді
| Бағалау Жобалау, болжам жасайды Пікірін айтады Ақпаратты түсінеді Сұрақтарға жауап береді |
|
| Мәтін оқылады. Сұрақтарға жауап береді. «Қисық жол» деген оқиға оқылады. Қолы бос кезінде Марат курьер болып жұмыс істейтін. Бір күні қаланың екінші басына маңызды құжаттар апару керек болды. Марат көп ойланбастан автобусқа мініп жүре барды. Жол алыс болғандықтан көзі ілініп кетті. Оянса, қолындағы бумасы жоқ екен. Есі шыққан Марат автобустан атып шықты. Не істерін білмей, дел-дал болған жеткіншек қала көшелерін кезіп ұзақ жүрді. Кенет, оның көзіне бейтаныс ауланың бұрышында отырған өзі шамалас балаларға көзі түсті. Марат бейтаныс жандардың қасына жақын келіп, бейне бір бұрыннан таныс адамдарша шүйкерлесе кетті. Ол өзінің басынан кешкен келеңсіз оқиғасын баяндап, жаңа достарынан кеңес сұрады. Міне, содан бері Марат сабағын да тастады.Таныстары оны қаланың әр жерінде күмәнді жастар тобымен жүргенін көретін болды. Көрші аулада отыратын әжелер: «Әсте Марат «қисық жолға» түсіп кетті-ау»-десіп жатты. Ашық сұрақтар -Марат қандай оқиғаға тап болды? -Ол сабағын неге тастап кетті деп ойлайсыз? Жаңа достары қандай кеңес берді деп ойлйсыз? «Қисық жол» дегенді қалай түсінесіңдер? «Қисық жол» қайда және қандай нәтижелерге алып келуі мүмкін. Ашық сұрақтар -Марат қандай оқиғаға тап болды? -Ол сабағын неге тастап кетті деп ойлайсыз? Жаңа достары қандай кеңес берді деп ойлйсыз? «Қисық жол» дегенді қалай түсінесіңдер? «Қисық жол» қайда және қандай нәтижелерге алып келуі мүмкін. Дәпрелеріне жазады Мінез-құлық — адамның тұрақты психикалық ерекшеліктерінің жиынтығы. Мінез-құлық тірі организмнің барлығына ортақ қасиет. Оның басты белгісі – тіршілік иесінің қимыл-қозғалысының түрлі деңгейдегі көріністері. Адам бойындағы Мінез-құлықтың бастапқы көрінісі – қылық. Мұнда әр адамның өмірлік бет алысы, бағыт-бағдары, талғам-сенімі, көзқарасы, мақсат-мұраты көрініс береді. Адам өзін-өзі бақылау жасау арқылы мінезіндегі мінін түзеуге, жағымсыз әрекет пен қылықтардан өзін тыйып ұстауға мүмкіндік алады. Мінез-құлық. адамның өзіне, айналасындағы басқа адамдарға қарым-қатынасынан, жүктелген істі қалай орындайтынынан көрінеді. Бұл оның бүкіл тыныс-тіршілігіне әсер етіп, сыртқы ортамен байланыс жасауын қамтамасыз етеді. | Бағалау Мінез түрлерін меңгереді Сұрақарға жауап береді |
Сабақ соңы | Оқушылардың сабақтан алған білімін қорытындылайды. | Кері байланыс Не білдім? Нені білгім келеді? Не қызықты болды? Үйге тапсырма Инфекцияның алдын алу шаралары жайлы ақпарат жазу | |