ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 16
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
ҰМЖ тарауы | | | | | | ||||||||||||||||||||
Күні: | Ж.Қизатов атындағы №23 мектеп-лицей | ||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 9 | | ||||||||||||||||||||||||
Пәні: қазақ тілі | Қатысқан оқушылар: | Қатыспаған оқушылар: | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Адам құқығы мен бостандығы – мемлекеттің басты тірегі, 2-сағат. | ||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 9.Ж5. Оқылым және жазылым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу. 9.ӘТН4.2. Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқып, автордың негізгі ойын анықтайды. Мәтінге негізделген жинақы мәтін жазады. Салалас құрмалас сөйлемдердің түрлерін ажыратады. | ||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырып бойынша ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді қолдана автордың негізгі ойын сақтап, жинақы мәтін жазады. | |||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Оқылым және жазылым материалдары негізінде перифраз тәсілдерімен жинақы мәтін жазады. Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін жазылымда қолданады. | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Мемлекеттің басты тірегі адам құқығы мен бостандығы екенін білетін болады. | ||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: Адам құқығы – права человека – humanright Бостандық – свобада – freedom Заң – закон – law Жарлық – указ – decree Халықаралық ынтымақтастық – международное сотрудничество –the international cooperation Моральдық тәртіп – моральный порядок - moralorder Дипломатия – дипломатия - diplomacy | |||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Адам құқықтары, мемлекетаралық қатынас, жоғары құндылық, мемлекеттің міндеті, құқықтық білім беру, Конституция. | |||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: «Адам құқығы» дегенді қалай түсінесің? Бостандық ұғымы нені білдіреді? Құқық және бостандық ұғымдарының арасында қандай байланыс бар? | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының негізінде тең құқықтықты сақтауға, құқықтық жауапкершілігі жоғары, патриот азамат болуға қалыптасады. | ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | «Адам мен азамат құқықтары мен еркіндіктері», Құқық негіздері, 9-сынып. | ||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | «Заңдарды білгім келеді», Қазақ тілі, 8-сынып. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | 3 мин. 2 мин. | Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. Ширату жаттығулары. «Жүз теңге» тренингі. Әр жұпқа 100 теңге беріледі. Олар 1 минут ішінде бір-біріне күш көрсетпей, ақшаны біреуіне қалдыруға шешім шығаруы керек. Ал пікірталастыра отырып ақша кімде қалатынын шеше алмаса, кері қайтарып береді. Уақыт аяқталған соң әр жұп неге жүз теңге сол ойыншыда қалғанын баяндайды. Әділ шешім марапатталады. ҚБ. Мадақтау Топқа бөлу. «Алфавит тізбегі» әдісі. А, Ә, Б әріптері үлестіріліп, оқушылар топқа бөлінеді. «А» - «Ақиқат» тобы. «Ә» - «Әділдік» тобы. «Б» - «Бостандық» тобы. ҚБ. «Үш шапалақ» Оқушылардың пікірін қорытындылай келе, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты таныстырылады. | «Қазақ тілі» оқулығы. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 жыл. Ж.Дәулетбекова, А.Рауандина, А Ә Б М .Дусимбаева | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут | 8 мин. 2 мин. 5 мин. 10 мин. 5 мин. | Ұ. «DEAL» әдісі. 8-тапсырма. «Адам құқығы – адамзаттың басты игілігі» деген тақырыпта ой бөлісіп, талдайды (тақырыптың 1-сағаты бойынша). D – Describle – баяндау, суреттеу. E – Explain – түсіндіру. A – Anallyse – талдау. L – Links – байланыс. ҚБ. «Тосын тілек» Мұғалім түсіндірмесі
Ж. «Қазымыр оқушы» әдісі. 9-тапсырма. Тірек сөздерді қолданып, мақалдарды толықтырып жазады. Мақалдарды пайдаланып, ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрайды. Сөйлемге морфологиялық талдау жасайды. 1. Заңның құрығы ... 2. Ұрлық түбі - ... 3. Тәрбие басы - ... 4. Әділ істің ... 5. Біреуге ор қазба, ... 6. Қолыңмен істегенді ... 7. Заңды сыйлаған ... тал бесік, қорлық, арты игі, өзің түсесің, мойныңмен көтер, еркін жүреді, бәрінен ұзын. ҚБ.«Бас бармақ» ТЖ. «Әңгімеге негізделген жазу» әдісі. «Адам құқығы мен бостандығы» тақырыбы барысында жинақы мәтін жазады. Тақырып жеребе арқылы анықталады. Тақырыптар:
ҚБ. Дескриптормен бағалау Кері байланыс. «Тақырыптық теннис» әдісі. ҚБ. «Күн! Тас! Қоршау!» «Күн!», «Тас!», «Қоршау!» атты бұйрықтар беріледі. Оқушылар әрбір сөзге қимылмен жауап берулері шарт. Егер «Күн!» деген сөз айтылса, олар алақандарын ашып, саусақтарын тарбитып, қолдарын жоғары көтереді. «Тас!» сөзінде қолдарын түюлі жұдырықтарымен көтереді. «Қоршау!» сөзінде алақандарын ашып, қолдарын көтереді, бірақ саусақтары бір-біріне тығыз жанасып тұруы керек. ЖЖ. «Сәйкесін тап!» әдісі. Кестемен жұмыс. 12-тапсырма. Берілген жай сөйлемдерді өзара біріктіріп, салалас құрмалас сөйлемге айналдырады. Оның қай түріне жататынын анықтайды.
ҚБ «Конверттегі сұрақ» | АКТ мүмкіндігі ҚР Ата заңы, Елбасының Қазақстан халқына Жолдауы, БАҚ материалдары Кесте | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | 3 минут 2 минут | Рефлексия. «SMS – хабарлама» әдісі Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады. Хабарлама ұсынылған сөйлемдердің толықтырылған немесе аяқталған нұсқасы болуы қажет.
Үйге тапсырма. 13-тапсырма. Ұлылардың құқық және бостандық туралы айтқан пікірлеріне сілтеме жасап, эссе жазу. Салалас құрмалас сөйлем түрлерін қолдан. | | ||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың өн бойында саралап оқытуда әрбір оқушының жеке қажеттілігіне сәйкес әдіс-тәсіл дерді іріктеп қолданамын. Тақырыптағы негізгі ақпарат тарды шынайы өмірмен байланыстыра алады. «Адам құқығы мен бостандығы» тақырыбында жинақы мәтін жазады. Жазылым барысында салалас құрмалас сөйлемнің түрлерін ажыратады. Оқушылардың білім деңгейін арттыру мақсатында сараланған тапсырмалар беремін. | Сабақ барысында оқушылардың бірлескен жұмыстарын бағамдау үшін «Мадақтау», «Үш шапалақ», «Бас бармақ», «Күн! Тас! Қоршау!» әдістері арқылы ынталандырылып, бағаланады. Оқушының оқу жетістігіне жеткенін білу үшін бағалау критерийі мен дескрипторы ұсынылады. Сабақта оқушылардың ішкі уәжін ояту, алға ұмтылуын қамтамасыз ету мақсатында кері байланыс жүргізіп отырамын. | Сынып тазалығы мен оқу құралдарын пайдалануда қауіпсіздік ережелерін сақтау. | |||||||||||||||||||||||
Жоспарлау бойынша рефлексия. Сабақ мақсаттары SMART өлшеміне сай жоспарланды. Әр деңгей оқушы мүмкіндігіне қарай қолжетімді, уақытқа есептелген. Оқушылардың коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру мақсатында «DEAL», «Қазымыр оқушы», «Әңгімеге негізделген жазу», «Сәйкесін тап!» әдістері қолданылады. Әр оқушының оқу мақсатына жеткенін білу үшін бағалау критерийіне сай дескрипторлар ұсынылады. | |||||||||||||||||||||||||
Ықшамсабақтың ықпалы. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құруда оқу бағдарламасын басшылыққа алдым. Оқу мақсаттарына негізделген оқылым, жазылым дағдыларын қолдана, сабақ мақсаттарымды айқындадым. Әріптестер мен тренер тарапынан айтылған пікірлерді ескере отырып, сараланған тапсырма беруде әдіс-тәсілдердің тиімді түрін таңдауды үйрендім. Ұжыммен бірлесе жұмыс жасай отырып, сабақ құрылымының дұрыс құрылуына ықпал етіп, біріміздің ойымызды біріміз толықтыруға негіз болдық. Тренер кеңесін басшылыққа алдым. Жоспарлаудың маңыздылығын арттыру үшін теориялық біліміме сүйендім. |