Файл: зін зі тану сабаыны жоспары. Мектеп Белгілі Е. Зікібаев атындаы рнек негізгі мектебі.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 83

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Пайдаланылған әдебиеттер тізім:
1. «Өзін-өзі тану» оқулығы 9 -сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Әдептілік – адамгершілік бастауы. №23- 24 сабақ.

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: жақсы көру және кішіпейілділік.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 9

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар ізетті, сыйлы, инабатты болуға дағдыланады.

Сабақтың мақсаты: - оқушылардың әдептілік, инабаттылық, сыйластық туралы түсінік беру;

Сабақтың міндеттері: : - әдептілік, инабаттылық, сыйластықтың адами қарым-қатынастағы мәнін ашу;

- ізетті, сыйластықты қарым-қатынас жасау іскерліктерін дамыту;

- әдептілікке, мәдениеттілікке, ізеттілікке тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу. (4- топқа бөлу.)

Тыныштық сәті. «Теңіз түбіне саяхат»

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Әдеп әлеміне барар жол» атты өлеңді жатқа сұрау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Инабат – ердің азығы,

Бақыт пенен дәулеттің

Ұстайтұғын қазығы» - деген өсиет сөзіне оқушылардың назарын аударту.Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Өз іс-әрекетіңізден ұялған кезіңіз болды ма?

- Әдепті адам бойында қандай қасиеттер болуы мүмкін?

К. Әбубәкіров

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Қызым саған айтамын» атты оқушылар назарына ұсынылады.

Қорыту:

- Әдеп әріден басталады дегенді қалай түсінесің?

- Әдепті әдетке қалай айналдыруға болады?

Ж. Солтиева

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылар төменде берілген сөздерден өзіне ұнағанын таңдап алып, шағын әңгіме жаздыру. «Әдеп әлеміне барар жол» атты тақырыпта жазу.

Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер, стикер.

6. Топпен ән айту. «Қыз сыны»

Сөзі: Қ. Қазыбеков әні: М. Омаров

Үкілі камшат, бүрмелі көйлек,

Тұрғандай өзі қимылсыз билеп.

Иықтан шашы төгіліп жерге,

Күмісті шашбау жарасып белге.

Қайырмасы:

Қиылған қасы,

Қарақат көзі,

Жүректі баурап,

Оятар сезім.

Тал бойың нәзік,

Қызғалдақ гүлдей,

Дидарың нұрлы,

Шуақта күндей.




7. Үй тапсырма беру. «Көңіліңе ұстап, тоқып ал» атты өлеңді жаттау.

Келесі сабақ. № 2 «Мен оны пір тұтамын» атты мәтінді оқып келу.



8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.









Пайдаланылған әдебиеттер тізім:
1. «Өзін-өзі тану» оқулығы 9 -сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.


Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Адам және отбасы. № 25-26 сабақ.

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: жақсы көру және кішіпейілділік.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 9

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылардың отбасына деген сыйластық, сүйіспеншілік қасиеттерді дамиды.

Сабақтың мақсаты: - оқушылардың отбасы туралы түсініктерін кеңейту;

Сабақтың міндеттері: : - отбасының адам үшін маңыздылығын жан-жақты ашу;

- отбасындағы жарастықты, сыйластықты қарым-қатынасының дамуына ықпал ету;

- отбасындағы сыйластыққа, сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу. (4- топқа бөлу.)

Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену»

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Көңіліңе ұстап, тоқып ал» атты өлеңді жатқа сұрау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Отбасының өнегесі – Отан өнегесі» - деген өсиет сөзіне оқушылардың назарын аударту.Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Адам отбасындағы сыйластыққа қалай қол жеткізе алады?

- Ата-анаңызды қуанышқа бөлеген кездеріңіз болды ма?

Б. Момышұлы

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Мен оны пір тұтамын» атты мәтінді оқушылар назарына ұсыну.

Қорыту:

- Мұраттың отбасына түскен қиындықты жеңуіне не себеп болды?

- Жақсы отбасы, адал жар болуы үшін адамға не қажет деп ойлайсыз ?

Ж. Солтиева

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылар төменде берілген сөздерден өзіне ұнағанын таңдап алып, шағын әңгіме жаздыру. «Менің отбасым» атты тақырыпта жазу.

Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер, стикер.

6. Топпен ән айту. «Әке туралы жыр»

Сөзі: М. Шаханов әні: Н. Тілендиев

Жас едім өмірге еркін бойламаған,

Күні ертең не боларын ойламаған.

Шарықтап кетсем-дағы қанат қағып,

Өзіңдей қамқор әке қайдан маған.

Сүрінсем сынай қарап от жанарың,

Сен мені жақтамадың, ақтамадың.

Әрдайым осы қатал мінезіңнен,

Күш алып мақсатыма аттанамын.

АКТ- ны пайдалану.

7. Үй тапсырма беру. «Дәйексөзді жаттап келу және талдау»

Келесі сабақ. № 2 «Туған күн» атты мәтінді оқып келу.



8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.









Пайдаланылған әдебиеттер тізім:
1. «Өзін-өзі тану» оқулығы 9 -сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Адам және отбасы. № 27-28 сабақ.

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: жақсы көру және кішіпейілділік.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 9

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылардың отбасына деген сыйластық, сүйіспеншілік қасиеттерді дамиды.

Сабақтың мақсаты: - оқушылардың отбасы туралы түсініктерін кеңейту;

Сабақтың міндеттері: : - отбасының адам үшін маңыздылығын жан-жақты ашу;

- отбасындағы жарастықты, сыйластықты қарым-қатынасының дамуына ықпал ету;

- отбасындағы сыйластыққа, сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу. (Отбасы мүшелері арқылы топқа бөлу.)

Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену»

2. Үй тапсырмасын тексеру: Дәйексөзді жатқа сұрау және талдау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Отбасының өнегесі – Отан өнегесі» - деген өсиет сөзіне оқушылардың назарын аударту.Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Адам отбасындағы сыйластыққа қалай қол жеткізе алады?

- Ата-анаңызды қуанышқа бөлеген кездеріңіз болды ма?

Б. Момышұлы

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Туған күн» атты мәтінді оқушылар назарына ұсыну.

Қорыту:

- Әлібектің көңіл-күйі неліктен өзгерді?

- Өзің бір нәрсеге ренжіген кезде ата-анаңмен қалай ашық сөйлесе аласың?

З. Жұманова

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылар «Өнегелі отбасы» атты тақырыпта топтар арасында жарыс өткізеді.

Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер, стикер.

6. Топпен ән айту. «Әке туралы жыр»

Сөзі: М. Шаханов әні: Н. Тілендиев

Жас едім өмірге еркін бойламаған,

Күні ертең не боларын ойламаған.

Шарықтап кетсем-дағы қанат қағып,

Өзіңдей қамқор әке қайдан маған.

Сүрінсем сынай қарап от жанарың,

Сен мені жақтамадың, ақтамадың.

Әрдайым осы қатал мінезіңнен,

Күш алып мақсатыма аттанамын.

АКТ- ны пайдалану.

7. Үй тапсырма беру. «Отбасы – ұлт рухының айнасы» атты тақырыптағы мәтінді оқып келу.

Келесі сабақ. № 2 «Қазақтың бір қызы бар Кәмшат деген» атты поэмадан үзіндіні оқып келу.



8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.









Пайдаланылған әдебиеттер тізім:
1. «Өзін-өзі тану» оқулығы 9 -сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Адам және қоғам. № 27- сабақ.

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: жақсы көру және кішіпейілділік.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 9

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылардың адам мен қоғамның өзара байланысы туралы көзқарастары қалыптасады.

Сабақтың мақсаты: - оқушылардың адам мен қоғамның өзара байланысы туралы түсініктерін кеңейту;

Сабақтың міндеттері: - әйел адамның, ер адамның қоғамдағы орнын түсіндіру;

- қоғамда тұлғалық белсенділігін саналы тұрғыдан танытуға ұмтылысын дамыту;

- әйел адамға, ер адамға сыйластықты қарым-қатынасын тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу. (Түстер арқылы топқа бөлу.)

Тыныштық сәті. «Ғажайып баққа саяхат»

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Отбасы – ұлт рухының айнасы» атты мәтіннің түсінігін сұрау және талдау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Әрбір адам қандай да бір іс үшін туады. Жер басып жүрген әрбір адамның өмірде өз міндеттері бар» - деген нақыл сөзіне оқушылардың назарын аударту.Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Қоғам дегенде нені түсінесіз?

- Адам мен қоғамның өзара байланысы туралы не айта алар едіңіз?

Э. Хемингуэй

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Қазақтың бір қызы бар Кәмшат деген» атты поэмадан үзіндіні оқушылар назарына ұсыну.

Қорыту:

- Кәмшаттың бойында әйелге тән қандай қасиеттер бар ?

- Оның бойындағы ерге тән қасиеттер туралы не айтар едіңіз?

- Кәмшаттың қоғамда даңқын шығар не деп ойлайсыз?

Ф. Оңғарсынова

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылар төмендегі ұлағатты сөздерде мән берілген адамның қоғамдағы орнын сипаттайтын ерекшеліктерді сұлбаға түсіру.

Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер, стикер.

6. Топпен ән айту. «Әке туралы жыр»

Сөзі: М. Шаханов әні: Н. Тілендиев

Жас едім өмірге еркін бойламаған,

Күні ертең не боларын ойламаған.

Шарықтап кетсем-дағы қанат қағып,

Өзіңдей қамқор әке қайдан маған.

Сүрінсем сынай қарап от жанарың,

Сен мені жақтамадың, ақтамадың.

Әрдайым осы қатал мінезіңнен,

Күш алып мақсатыма аттанамын.

АКТ- ны пайдалану.

7. Үй тапсырма беру. «Қазақтың бір қызы бар Кәмшат деген» атты поэмадан үзіндіні оқып келу.

Келесі сабақ. № 2 «Әлеует» атты өлеңді жаттап келу.



8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.









Пайдаланылған әдебиеттер тізім:
1. «Өзін-өзі тану» оқулығы 9 -сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп: . «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Адам және қоғам. № 28- сабақ.

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: жақсы көру және кішіпейілділік.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 9

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылардың адам мен қоғамның өзара байланысы туралы көзқарастары қалыптасады.

Сабақтың мақсаты: - оқушылардың адам мен қоғамның өзара байланысы туралы түсініктерін кеңейту;

Сабақтың міндеттері: - әйел адамның, ер адамның қоғамдағы орнын түсіндіру;

- қоғамда тұлғалық белсенділігін саналы тұрғыдан танытуға ұмтылысын дамыту;

- әйел адамға, ер адамға сыйластықты қарым-қатынасын тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу. (Тәттілер арқылы топқа бөлу.)

Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену»

2. Үй тапсырмасын тексеру «Қазақтың бір қызы бар Кәмшат деген» атты поэманың үзіндісінен түсінігін сұрау және талдау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Әрбір адам қандай да бір іс үшін туады. Жер басып жүрген әрбір адамның өмірде өз міндеттері бар» - деген нақыл сөзіне оқушылардың назарын аударту.Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Қоғам дегенде нені түсінесіз?

- Адам мен қоғамның өзара байланысы туралы не айта алар едіңіз?

Э. Хемингуэй

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Жігіт сипаты» атты өлеңнен үзіндіні оқушылар назарына ұсыну.

Қорыту:

- Өлеңдермен ер адамға тән қандай қасиеттерді байқадыңыз?

- Ер адамның қоғамдағы орнын сипаттайтындай қандай қасиеттерін қосар едіңіз?

Ақан сері Қорамсаұлы

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылар тарихта ерлігімен, еңбегімен, өнерімен даңқы шыққан ер-әйелдер жайлы қысқаша эссе жазу ұсынылады.

Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер, стикер.

6. Топпен ән айту. «Әке туралы жыр»

Сөзі: М. Шаханов әні: Н. Тілендиев

Жас едім өмірге еркін бойламаған,

Күні ертең не боларын ойламаған.

Шарықтап кетсем-дағы қанат қағып,

Өзіңдей қамқор әке қайдан маған.

Сүрінсем сынай қарап от жанарың,

Сен мені жақтамадың, ақтамадың.

Әрдайым осы қатал мінезіңнен,

Күш алып мақсатыма аттанамын.

АКТ- ны пайдалану.

7. Үй тапсырма беру. «Жігіт сипаты» атты өлеңнен үзіндіні оқып келу.

Келесі сабақ. № 2 «Қартқожа романынан үзіндіні » оқып келу.



8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.