Файл: Малімі Рамазанова А. С. Сынып 7 Оытуда олданылатын дістсілдер.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 48

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп: «№5 Күршім орта мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Өмірдің мәні № 6 сабақ

Құндылық: «Ақиқат» Қасиеттер: шындық, адалдық

Мұғалімі: Рамазанова А

Сынып – 7

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар адамның ішкі және сыртқы сұлулығының байланысты екенін ұғынады.


Сабақтың мақсаты: - оқушыларға өмірдің мәні туралы түсінік бере отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу.

Сабақтың міндеттері:

- өмірдің мәнін ақиқат құндылығымен байланыстыра отырып ұғындыру;

- адалдық, шынайылық, жауапкершілік қасиеттерін дамыту;

-адалдыққа, шынайылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.




Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу. (4-түрлі түстер арқылы топтарға бөлу)

Тыныштық сәті. Баяу әуен тыңдау.

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Мен кіммін?», «Менің өмірімнің мақсаты неде?» деген сұрақтарды қатыстыра отырып эссе жазып келу

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді. (Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.



3. Дәйексөз:

Өмір ешқашан шешуі табылмас жұмбақ, 
Ешкім шығара алмас қиын есеп» деген екен  Оралхан Бөкей

Оралхан Бөкей

4. Әңгімелесу (сұхбат) Оқулықта берілген «Айтып несіне әуре боласың...»

Аңыз

Қорыту:

● Мәтінде неліктен «сөйлейтін сөзді үш сүзгіштен өткізіңдер» деді?

● Неліктен бірінші сүзгіш «Шындық сүзгіші» болды деп ойлайсыңдар?

● «Жақсылық сүзгіші» не үшін керек?

● Адаммен қарым-қатынаста «керектілік сүзгішінің» не пайдасы бар?

● Осы үш сүзгішті пайдаланып өмір сүретін адамды ақиқатты таныған деуге бола ма? Неліктен?

● Бойында осы үш сүзгіш те бар өзің білетін адамдар жайлы әңгімелеп бер.

Аңыз

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

1. Нақыл сөздердi оқып, негiзгi ойын анықтап, бүгiнгi өмiрмен байланыстырып, қорытынды жасаңдар. Өтірік пен шынның арасы – төрт-ақ елі. Жиренше ... Тіл жүректің айтқанына көнсе – жалған шықпайды.

Абай

Көзі соқырдан көңілі соқыр жаман.

Әлихан Бөкейханов

Бүкіл әлем үлкен шар айна секілді, мен одан өзімнің бейнемді көрем.

Шығыс даналығы

2. Құрбы-құдастарыңның арасында «Өмірдің мәні –адамгершілік болса?!» тақырыбында сауалнама жүргiзiңдер. Сауалнама нәтижесi бойынша қорытынды жазыңдар.

Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер.

6. Топпен ән айту. Дуние керуен (Жігіттер тобы)

  1. Өтетін сейілмен,

Ей, дүние базарсың.

Пенделік пейілден

Жүрегім тазарсын.
Қайырмасы:Адамға бақ берер тек қана Аллам екен,

Өмірдің қызығы біреуге арман екен.

Мәңгілік тұрағың болатын бар ма мекен?

Бес күндік бұл дүние расында жалған екен!




7. Үй тапсырмасы. Джеймс Алленнің «Адам қалай ойлайды» атты шығарманы оқып келу


8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.