Файл: Барлы оушылар істей алады радиоактивті ыдырауды ытималды сипатын тсінеді.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 27
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: | Атом ядросы | ||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің Т.А.Ә. | Kadyrbek Gulshat | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 28.04.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ядролық реакциялар.Радиоактивті ыдырау заңы | ||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 9.6.1.11 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану; 9.6.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру; 9.6.2.3 радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолданады Кейбір оқушылар істей алады: радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы
| ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Сөздік
| ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, химия | ||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну | ||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жарықтың толқындық қасиеті |
Сабақтың барысы
Lesson’s plan
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі | Саламатсыңдарма Бүгін сабақта кім жоқ Үйге берілген тапсырма қандай? «Серпілген сауал» 1. Нуклондардың арасындағы гравитациялық және электрлік күштердің арақатынасы қандай болады? 2. Ядролық күш дегеніміз қандай күш? 3. Ядролық күштердің қасиеттері қандай? Ядролық физикада ұзындықтың бірлігіне қандай өлшем алынады? Атомдық және ядролық физикада масса бірлігіне не алынады? Атомдық және ядролық физикада энергия бірлігіне не алынады? Масса ақауы дегеніміз не және оны қалай есептеуге болады “Ой қозғау” | Оқушылар өткен тақырыпты қайталау үшін сұрақтарға жауап береді | Бағалау критерилері Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Сұрақтың жауабын слайдттан қарап тексереді 2-балл | Оқулық Слайд Үлестірме материалдар Стиккерлер Кестелер | ||||||||||
Сабақтың ортасы | Жаңа сабақ « Ойлан, жұптас, бірік» Постер қорғау Радиоактивтілік құбылыстардың келесі түрлері кездеседі: 1. α – ыдырау; 2. β – ыдырау; 3. ядролардың γ – сәулелер шығаруы; 4. ауыр ядролардың спонтанды (өз-бетімен) ыдырауы; 5. протондық радиоактивтілік. Деңгейлік тапсырмалар 1. Суретте атомның энергетикалық деңгейінің диаграммасы берілген. Мына өтулердің қайсысы жұтылудың ең аз жиілігіне сәйкес келеді? 2. Суретте төрт атомның схемасы берілген. Қара нүктелермен электрон бейнеленген. атомына қай схема сәйкес келеді? Семантикалық карта Терминология (Оқушылар тірек сөздерді табады мұғалім тірек сөздердің бүгінгі сабаққа сәйкес келетін келмейтінін айтады. Сәйкес келетін сөздерді оқушылар аударады.)
| Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Термин сөздерді тауып үш тілде аударады | Дескриптор Есептің шартын түзеді Формуласын анықтап,қорытын қолдана алады Есептің шешімін жазады 5 балл Сұрақтарға жауап беру арқылы 1 балл алады | Презентация: ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||||||||||
---«Жалғасын тап» –формулаларды жазу ----«Лото әдісі» | | Оқулықпен жұмыс жасайды Тапсырмаларды орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. | Декскриптор Тесттегі сұраққа жауап береді толық жауап – 5 балл Әр сұраққа 1 балл | Стикер Стикер | ||||||||||
Сабақтың соңы | Үйге тапсырма §46 тақырыпты оқу 34-жаттығу есептерін шығару. | Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады. | Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл | Үлестірме стикерлер Дескриптор Оқулық |