Файл: Атырау аласыны Назарбаев Зияткерлік мектебі Nazarbayev Intellectual School, Atyrau.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 81

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Атырау қаласының Назарбаев Зияткерлік мектебі

Nazarbayev Intellectual School, Atyrau

Subject Name

Lesson Plan



Мұғалім:

Тлеулесова А.Н.

Тақырыбы:

Қазақстанның пайдалы қазбалары

Минералдарды өндірудегі экологиялық аспектілер (қоршаған ортаға әсері)

Сабақ кезеңдері

Класс: 7 «b,d»

Өткізілу уақыты: 29\30.01.2019 ж 2 сағ

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар жер қыртысы пайдалы қазбаларға бай екенін түсінеді және оларды жіктеп, мысал келтіреді

Топта жұмыс жасау арқылы кен өндірудің экологиялық, эконмикалық және әлуметтік тұрғыдан қарастырып, баға береді

Сабақ барысында жететін оқу мақсаты:

7.4.2.1 Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін, олардың қайда орналасқандығын және қалай өндірілетінін білу;

7.4.2.5 пайдалы қазбаларды өндіру процесін модельдейді және өндірістік процестермен байланысын түсіну;

7.4.2.6 табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу

Тілдік мақсат:

Кілт сөздерді қолдана отырып, сұрақтарға ауызша және жазбаша жауап береді

Бағалау критериясы:

Қазақстандағы кен орындарын дұрыс анықтайды

Кен өндірудің экологиялық әсеріне бір мысал келтіре алады

Кен орындарын қалыпқа келтіру үшін өз ойын ұсынады

Құндылықтарды дамыту:

  • өмір бойы білім алу

  • ынтымақтастық

Пән аралық байланыс:

Медицина

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басталуы


0-5мин

6- 9мин


10 – 20 мин

21 – 40 мин
41 – 45 мин

46- 51 мин

52 – 62 мин

63 – 78 мин



Оқушылармен амандасу олардың сабаққа қатысын тексеру.

Оқушыларға кен, металл сипатталған қималарды таңдап алуларын сұрау. Таңдап алғанан кейін оқушылар алдынғы сабақтағы білімдерін қолдана отырып, 5 жұпқа жіктеледі.


Оқушыларға қазақстан картасынын суретін көрсету арқылы бүгінгі сабақтың суретпен қандай байланысы барын сұрастыру.
Оқушылардың жауабын талқылай отырып, сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын ашу.
Кейінен әр жұпққа қазақстан картасын таратып беру. Кем дегенде екі үлкен кенін белгілеуді сұрау.

1 жұп: мұнай мен табиғи газ

2 жұп: көмір мен темір

3 жұп: марганец пен хром

4 жұп: асбест пен фосфорит

5 жұп: полиметалл мен алтын

Әр жұп жұмысын аяқтағанан кейін, бірінші қатарда отырғандар бір жаңа, екінші қатардағылар екінші жаңа топқа жіктелулерін сұрау.

Әр топтп оқушылар өздерінің кен орындарын топ мүшелерімен бөлісіп, карталарын толықтырады.

Оқушылардың кен орындары бойынша білімдерін тексеру үшін. Келесідей тест өткізіледі.

https://play.kahoot.it/#/?quizId=273d4e2e-5efd-4ab7-a4e9-bc0e4d6aee05
Оқушыларға тест орындап болғанан кейнң кен орындары жазылған қима қағаздарын беру.Оқушылар даптерлеріне жабысырып алады.

Оқушылармен Қазақстанпайдалы қазбаларға бай екенін бағалай отырып, пайдалы қазбалардың экологиялық, эконоомикалық және әлуметтік жағынан оң және теріс жағы туралы ойларын сұрау.
Оқушылар бастапқы жұпқа бөліген қиманының түсіне қарай үш жаңа топқа жіктеледі.

1 топ шахтаның қоршаған ортаға әсері

2 топ карьер арқыл кен өндірудің қоршаған ортаға әсері

3 топ мұнай мен газды өндірудің қоршаған ортаға әсері
Бағалау критериясы;

  • Пайдалы қазбаны өндірудің екі әлуметтік әсері мысал келтіреді (бір оң, бір теріс)

  • Пайдалы қазбаны өндірудің екі экономикаға әсеріне мысал келтіреді (бір оң, бір теріс)

  • Пайдалы қазбаны өндірудің екі экологияға әсеріне мысал келтіреді (бір оң, бір теріс)

  • Пайдалы қазбаны өндірудің екі адамға кері әсеріне мысал келтіреді

  • Кен орындарын қалыпқа келтіру жолдарын ұсынады

Оқушылар өз жұмыстарын қорғайды, әр оқушы басқа топ жұмыс қорғау кезінде жұмыс парағын толтырып, сұрақтарға жауап жазады.




Қосымша №1

Ноутбук, карта

Twig-bilim.kz
флипчарт






Сабақтың соңы

79-80 мин

Рефлексия

Мен бүгінгі сабақта не білдім, стикерге жазып береді.

Үй жұмысы:

Қауіпсіздік техникалық ережелерін қайталау











Атырау қаласының ХББ НЗМ Тлеулесова А.Н.