Файл: Учебник по предмету Информатика для школьников 9 класса, от издательства Мектеп, 2018 год.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 645
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ №16-17
Бөлім: | While циклі | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сабақ | 16-17 | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Else циклін басқару | |||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | Else нұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану | |||||
Сабақтың мақсаты | Else нұсқаулығының орындалуын талдайды әрі қолданады | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің оқу іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | Оқушылар сабаққа дайындалады Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі. | ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер, графопроектор | ||
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1 Сұрақ – жауап Вreak нұсқаулығы цикл жұмысына қалай әсер етеді? 1. for i in range(1,10): if i ==4 : break циклі неше рет жұмыс істейді? 2. Вreak-ті циклде шартсыз қолдансақ, қандай нәтиже аламыз? 3. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір. 4. Вreak пен сontinue цикл басқару нұсқаулықтарын программа жазуда қолдана білу қаншалықты маңызды? 5. Шарт тексеру операторының else командасы қандай қызмет атқарады? Тапсырма №2. N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып «Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құрастыр. x=int(input('N=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 s=s+k if k == 7: print('Error') Тапсырма №3. Латын әріптерінен құралған L жол берілген. Осы жолда «k» әрпі кездесе ме? Анықтаңдар. Егер іздеген әріп кездессе, онда «bar», ал кездеспесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр. Программа коды: x=int(input('x=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 if k < 5: print('Joq') break else: print('Ia') Тапсырма № 4. Латынәріптеріненқұралған L жолберілген. Осы жолда ´k´ әрпі кездесе ме? Анықта. Егер іздеген әріп кездессе, онда «bar», ал кездеспесе, «joq» жауабын экранға шығаратын программа құр. Тапсырма №5. Санның цифрларының құрамында 5-тен кіші цифр болмаса, онда мұндай санды «мықты сан» деп атайды. Х натурал саны берілген. Осы сан «мықты сан» болса, онда «Ia», әйтпесе «Joq» жауаптарын экранға шығаратын программа құрастыр. | Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. Нәтижеге бағытталған білім алады. Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. | ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптараралық бағалау ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар аралық бағалау ҚБ: «Шапалақ » ҚБ: «Ауызша мадақтама» ҚБ: Топаралық бағалу | | ||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау. Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді. | Сабаққа кері байланыс береді | | |
Сабақ №18-19
Бөлім: | While циклі | |||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||
Сабақ | 18-19 | |||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Алгоритмнің трассировкасы | |||||||||||||||||||||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | Алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Трассировкалау ұғымы мен қызметін анықтау | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің оқу іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | Оқушылар сабаққа дайындалады Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі. | ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер, графопроектор | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1. 128 және 56 сандарының ЕҮОБ табатын Евклид алгоритмінің трассировкасын орындаңдар. Есептің кестелік көрінісінен есептің берілгенін анықтап,визуалды алгоритмін жасандар. Кестелік көрініс төменде көрсетілген:
Тапсырма №2. Төмендегі алгоритм бойынша у-тің мәнін өрнектеуге арналған формулақұрыңдар. 1) Х-ті х-кекөбейтіп, нәтижені А1депөрнектеңдер; 2) А1-ді 5-ке көбейтіп, нәтижені А2депөрнектеңдер; 3) А2- ден 6-ны азайтып, нәтижені А3деп өрнектеңдер; 4) А1-ге 4-ті қосып, нәтижені А4депөрнектеңдер; 5) А2-ні А4-ке бөліп, нәтижені у депөрнектеңдер; Тапсырма №3. Берілген формула бойынша у-тің мәнін есептейтін алгоритм құрындар: А)Y= (5x2- 4)(x2+7); Тапсырма №4. Адам денесінің температурасын енгізуді сұралады және ол сау немесе ауырып тұрғанынын анықтайтын алгоритм (сау 36 < t < 37) Тапсырма №5. 1-ден 7-ге дейінгі сандардың көбейтіндісін табатын алгоритм құрастыру | Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. Нәтижеге бағытталған білім алады. Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. | ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптараралық бағалау ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар аралық бағалау ҚБ: «Шапалақ » ҚБ: «Ауызша мадақтама» ҚБ: Топаралық бағалу | | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5 мин
Сабақ №22-23
Бөлім: | Практикалық тапсырмалар. | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сабақ | 22-23 | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Программалау бойынша жоба жұмыстарын орындау | |||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | Программалау ортасындағы теориялық және практикалық білімдерді жобалық жұмыстарды орындауда тиімді қолдану | |||||
Сабақтың мақсаты | Тарау бойынша алған білімдерін жүйелейді | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің оқу іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | Оқушылар сабаққа дайындалады Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі. | ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер, графопроектор | ||
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1. Бірдей сандар*. K-дан N- ге дейінгі екі таңбалы сандар арасында екі цифрыда бірдей тақ сандарды экранға шығар. (10≤ K, N≤99) Тапсырма №2. Барлығы әр түрлі**. M нен N ге дейінгі төрт таңбалы сандар арасындағы (1000≤ M,N ≤9999) барлық цифрлары әр түрлі сандардың санын экранға шығар. Егер сол аралықта ондай сан болмаса онда, экранға «-1» шығар. Тапсырма №3. Ең үлкен аудан **. N тіктөртбұрыш қабырғаларынің ұзындығы а (1≤a≤20000) және ені b (1≤b≤20000) берілген N (1≤N≤20). Осы тіктөртбұрыштардың арасында ауданы ең үлкенінің мәнімен орнын экранға бер. Тапсырма №4. Тіктөртбұрышты кесте** Төменде көрсетілген өлшемі N* N тіктөртбұрышты кестені жасаңдар N (1 Тапсырма №5. Үшбұрышты кесте***. Төменде көрсетілген әдіспен сандарды экранға шығарыңдар N (1 | Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. Нәтижеге бағытталған білім алады. Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. | ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптараралық бағалау ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар аралық бағалау ҚБ: «Шапалақ » ҚБ: «Ауызша мадақтама» ҚБ: Топаралық бағалу | | ||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау. Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді. | Сабаққа кері байланыс береді | | |
Сабақ №24-25
Бөлім: | Практикалық сабақтар | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сабақ | 24-25 | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Программалау бойынша жоба жұмыстарын орындау | |||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | Программалау ортасындағы теориялық және практикалық білімдерді жобалық жұмыстарды орындауда тиімді қолдану | |||||
Сабақтың мақсаты | Программалаудың кіріктірілген ортасында жасалған программалық өнімдерді өмірде пайдаланудың артықшылықтарын дәлелдей отырып, тарау бойынша ой тұжырымдай алады. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің оқу іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | Оқушылар сабаққа дайындалады Сабақтың мақсаты мен тақырыбын біледі. | ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Сүйемелдеу ән, топқа бөлу үшін түрлі-түсті стикерлер, компьютер, графопроектор | ||
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1. 4 цифры** .K –дан N-ге дейінгі санының цифрлары-ның арасында неше 4 цифры бар табыңдар. Егер 4 цифры кездес-песе онда «-1» жауабын экранға шығар. Есептің болк- сызбасын құрастырып, программа кодын жазыңдар. Ескерту: кірістірілген циклды else нұсқаулығын қолдан. Тапсырма №2. 2 мен 5 цифры * . N( 1≤N≤109 ) санының арасынан кез келген ретпен орналасқан, тек қана 2 және 5 цифрынан тұратын сан құраңдар. Егер бұл цифрлар кездеспесе онда «0» жауабын экранға шығар. Есептің болк-сызбасын құрастырып, программа кодын жазыңдар. Ескерту: continue нұсқаулығын қолдан. Тапсырма №3.Ортақ сандар*** . N(1≤N≤109 ) және М (1≤N≤109 ) сандарының цифрларында екі сандада кездесетін цифрларды тап. Егер екеуіндеде кездесетін ортақ цифр болмаса, экранға «-1» шығарыңдар. Есептің программа кодын жазыңдар. Ескерту: кірістірілген циклды қолдан. Тапсырма №4. Полиндром**. N (1≤N≤1018) саны полиндром ба? Анықтаңдар. Программасын құрыңдар. Егер сан полиндром болса экранға «Ia», айтпесе «Joq» жауаптарын шығар. | Берілген тапсырманы орындайды. Қосымша деректер жинақтайды. Нәтижеге бағытталған білім алады. Берілген тапсырманы орындайды. | ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптараралық бағалау ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар аралық бағалау ҚБ: «Шапалақ » ҚБ: «Ауызша мадақтама» | | ||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау. Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп, айтып береді. | Сабаққа кері байланыс береді | | |