ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 14
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім | Физика-табиғат туралы ғылым |
Педагогтың аты-жөні | |
Күні: | Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сынып: | |
Сабақтың тақырыбы | Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері |
Оқу мақсаты | 7.1.1.2 Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Бақылаудың міндетін, эксперименттің құрылымын және ғылыми болжамды жалған болжамнан ажырату үйрету. Қарапайым физикалық аспаптармен танысу. |
Сабақтың негізделген оқу мақсаты | Бақылаудың міндетін, эксперименттің құрылымын және ғылыми болжамды жалған болжамнан ажыратуды үйренеді. Қарапайым физикалық аспаптарды қолданады. |
Сабақтың барысы
Сабақты жоспарланған кезендері | | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Әр сұрақ 1 ұпайдан бағаланып отырады | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин | Психология лық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. Ұйымдастыру. 3. «Бақылау» «Эксперимент» «Теориялық талдау» деп топтасады. Әр кезең бағалау парағы арқылы бағаланып отырады
| Оқушылар орнынан тұрады,оқу құралдарын түгендеп,сабаққа назарын аударады. Физикалық құралдар суреттері беріледі. Лупа, термометр, телескоп. | Оқулық, күнделік, дәптер бағалау парағы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын сұрау 5 мин (барлық сыныппен) | Дәпетрде орындалуын тексереді; «Бинго» әдісі арқылы сұралады
| Берілген сұраққа топ мүшелері жауап береді | ҚБ:Мадақтау | Ұяшықтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушы лықты ояту (т.жд) 2 мин | «Жұмбақтар» шешеміз.
құрал сайман аласың табиғаттың құбылысын өзің жасай аласың.(..........)
құпия құбылыстар сырларын жиясыңдар (.......)
мәліметті жинайды, Ой електен өткізіп, Заңдылықты құрайды(........ ......) | | | Оқушылар жауабын табу арқылы сабақтың тақырыбын ашады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СаСа Сабақтың ортасы бөлімі. 10 минут 10 мин | Мұғалім тақырыптың мақсатына тоқталады. 1.Кітаппен жұмыс «Ойлан-жұптас-бөліс» топтық бірлескен жұмыс және постер құрау. Әр топқа оқулықтан текст беріледі. 1-бөлім «Бақылау» 2-бөлім «Эксперимент» 3- бөлім «Теориялық талдау» | 1.Әр топ оқулықтан тапсырма алады. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен бөліседі (Жұптас) және соңында топпен ақылдысып талқылайды. Постер плакат жасау. Өздерінің оқыған сабақтарын білімдерін жарнамалайтын постер жасау. Топпен қорғау | | Плакат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ө «Қолдану» 5 мин 10 минут 1 «Талдау» 5 мин «Жинақтау» 5мин ж |
1 топ «гейзерлер» видео 2 топ колбада қайнатады 3 топ талдайды, болжамдайды
*Зат есім. Эксперимент *Етістік. Зертханада өтеді *Сын есім.Өзім жасасам қызықты. *Эксперимент зерттеудің маңызды тәсілі *Синоним. Тәжірибе *Зат есім. Бақылау *Етістік. Құбылыстарды зерттейді *Сын есім.Өзім жасасам қызықты. *Табиғатты бақылау жанға дауа. *Синоним. Назараудару *Зат есім. Теориялық талдау *Етістік. Мәліметті іріктейді. *Сын есім.Күрделі талдау жасау *Теориялық талдаудың негізі –заң. *Синоним. Іріктеу
эксперимент Бақылау 5 4 3 2 1 | Оқушылар ойларымен бөліседі.Алған білімдерін пайдаланылады. | «Өзін-өзі бағалау бағалау» «5»-19-21 балл 90-100% «4»-14-18 балл 67-86% «3»-10-13 балл 48-62% | Итерактивті тақтада видео көрсетіледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 5 мин 10 миор | «БТҚ» Сабақтың қорытындысы бойынша оқушылар нені білетінін, түсінгенін, қолдана алатынын жазады | • Білемін... • Түсінемін... • Қолдана аламын... Әр топқа бағалау парағы беріледі. Топ басшысы әр оқушының тапсырмалардың орындалуына байланысты бағалайды | | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 1 мин | Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері «Эссе» жазу. Маған қызықты табиғаттағы физикалық құбылыс | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. Оқушылар өз ойынларын жазады. | | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 5 мин Кері байланыс | «Бағдаршам» Оқушыларға қызыл, сары және жасыл түсті стикерлер беріледі | • Толықтай түсінсе, сенімді болса, жасыл түсті • Түсінуге жақын болса, аздап білсе, сары түсті • түсінбесе сенімді болмаса, қызыл түсті көрсетеді | | Стикерлер |