Файл: Туелсіздік асиет тан лы тлам Педагогты аты жні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 47

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Тәуелсіздік – қасиет тұңған ұлы тұлғам

Педагогтың аты – жөні:




Күні:

Қатысқандар:

Қатыспағандар

Сынып:




Сабақтың тақырыбы:

Асқар Алтай «Прописка»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:




Сабақтың мақсаты:




Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің

әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастырушы кезең

Үй тапсырмасын сұрау

«Жылы лебіз» әдісі арқылы сабаққа тілектерін білдіреді.
Оқушылар екі топқа бөлінеді


«Кузис» әдісі

Бір – біріне жылы лебіздерін білдіреді.


Екі топқа бөлінеді
Оқушылар сұрақтарға тест жауап береді.


Жұлдызша арқылы



Қима қағаз

Жұлдызша

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ.

Оқушыларды сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру.

Ой қозғау
ЖЕЛТОҚСАНДА ІЗ-ТҮЗСІЗ КЕТКЕНДЕРДІҢ РУХЫНА БАҒЫШТАЙМЫН.

Автор



  • Қалай ойлайсыздар, әңгімеміз неге желтоқсан оқиғасына қатысты, әңгіменің дамуына осы оқиғаның қатысы бар ма?

  • Әңгіме неліктен «ПРОПИСКА» деп аталған?


1-тапсырма: «Прописка» әңгімесіне талдау жасау

1.«Прописка» әңгімесінің жанры: әңгіме

2.Оқиғаның өткен уақыты: 1987 жылдарды қамтиды.

3.Дәлел: Бәрінен де төрт ай бойы сергелдеңге салынғанын айтсаңшы. Сол бір Желтоқсанның бұрқағы болмағанда, құда да тыныш,құдағи да тыныш, Алматыға іргелес ауылына пропискаға отыра қояр еді. Сол бір сұмдық көтеріліске тайқы маңдайы тап келіп, қызуқандылықпен килікпегенде, қалың тұманда адасып қалған адамдай сандалмас па еді...

Биыл биік Алтайдың басындағы ұшпа бөркітұрмақ,етегіндегі жел қағып, қар тоқтамайтын тастақ қыраттары да наурыздың оқиға қырын жамылып, самарқау жатыр.

4.Тақырыбы: ерлік, туған жерге шексіз махаббат

5.Идеясы: шығарманың негізгі мұраты, идеялық қуаты – желтоқсан оқиғасы үшін қудаланған қазақ жастары өмірінің кейбір тұстарын сипаттау.Сондай-ақ автор Кеңес өкіметінің желтоқсаншыларға көрсеткен озбырлығын әрі қоғамнан шеттетуге ұмтылған теріс әрекеттерін сынап отыр.Және ұсақ детальдар арқылы қала мен ауылды байланыстыратын жолдардың жоқтығын шебер суреттеген (Ұлан асуындағы автобустың аударылуы, Ертіс өзенінен өте алмай кейін қайтуы).Болашақ ұрпақты Архаттың адуынды сөздері мен қайтпас мінезі арқылы ұлтшыл, патриот болуға шақырады.
2-тапсырма: «Дизайн» әдісі

Төмендегі «адасқан» сөйлемдерді оқы. Мағынасына қарай отырып сөйлемдерді өз орындарына қойыңыздар.
1. Жалпы тіркеуге тұрмас бұрын, бұрынғы тіркеуде тұрған жеріңізден шығып, тіркеуден шыққандығыңыз туралы анықтама алыңыз.
2. Азаматтар үшін маңыздысы – тұрғылықты мекен - жай бойынша тіркелу (прописка)
3. Онсыз сізді жаңа мекен-жайға тіркеуге қоймайды.
4. Сіздің тіркеуден шыққандығыңыз туралы азаматтарды тіркеу кітабына (үй кітапшасы) және тіркеуден шығу қағазына штамп (мөр) қоюы керек.
5. Тіркеуден шығару қызметі тегін. Мерзімі – 2 күн.
Дұрыс жауабы:

  1. Азаматтар үшін маңыздысы – тұрғылықты мекен - жай бойынша тіркелу (прописка).
    2. Жалпы тіркеуге тұрмас бұрын, бұрынғы тіркеуде тұрған жеріңізден шығып, тіркеуден шыққандығыңыз туралы анықтама алыңыз.
    3. Онсыз сізді жаңа мекен-жайға тіркеуге қоймайды.
    4. Тіркеуден шығару қызметі тегін. Мерзімі – 2 күн.
    5. Сіздің тіркеуден шыққандығыңыз туралы азаматтарды тіркеу кітабына (үй кітапшасы) және тіркеуден шығу қағазына штамп (мөр) қоюы керек.


3-тапсырма: «Жасырын ұяшық» әдісі.


Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен танысады.


Сұрақтарға жауап береді

Әңгімеге талдау жасайды

Адасқан сөйлемді өз орнына қояды

Ұяшықтағы сұрақтарға жауап береді


Жұлдызша арқылы

Жұлдызша арқылы

Жұлдызша арқылы

Интерактивті тақта,кітап,

дәптер

Сабақтың соңы:

Кері байланыс: « Телефон» әдісі

Үйге тапсырма:

Автордың орнында болсам, әңгімені қалай аяқтар едім?» (өзіндік көзқарас, пікір)








Телефон суреті