ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 36
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Халықаралық қазақ қытай тіл колледжі Күні: 18.04.2023 Мұғалімнің аты-жөні: Бердихан Айкерим Пәні: Қазақстан тарихы Тобы: А-102-22 Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңтақырыбы | "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 11.3.3.1- "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар орындайды: "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңызын, тарихи негіздерін анықтайды; Оқулықтағы 73 беттегі 7 құндылықтарды анықтайды; (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: Ұлттық идея төңірегіндегі қызу пікірталастарға көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткерлері: Ә.Кекілбаев, М.Жолдасбеков, А.Сейдімбек, С.Қасқабасов, М.Әшімбаев, Ә.Нысанбаев пікірлеріне сипаттама береді, талдайды (қолдану, талдау) Кейбір оқушылар орындайды:ҚР Тұңғыш Президенті –Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың ұсыныстарына сипаттама беріп, баға береді; Қосымша деректерді пайдалана отырып, Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде қандай жалпыұлттық идея бар екенін анықтап, салыстырады (қолдану, бағалау) | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | «Аялдама» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді (оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым) «Кестемен жұмыс» жұппен орындайды (айтылым, оқылым, жазылым) «Аспалы кір жайғыш» әдісі (айтылым,тындалым) «Кестемен жұмыс» жұппен орындайды (айтылым, жазылым) | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | -Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; -Қарым-қатынас жасау қабілеті; -Жауапкершілік; -Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету; -Өмір бойы оқуға дайын болу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ әдебиеті | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 11.3.1.2- Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау оқу мақсатын еске түсіру үшін, мен білім алуышлардан алдыңғы білімді «Бинго» әдісімен ашық сұрақтар қоя отырып, қорытындылаймын. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Білім алушылармен сәлемдесемін, топты түгендеймін. Алдыңғы білімді қорытындылаймын. Сыныпты 3 топқа «Брелок» әдәсі арқылы бөлемін. Жаңа сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырамын. | Түрлі түсті брелоктар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин | Барлық оқушылар орындайды: «Аялдама» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді 1-ТАПСЫРМА: 1-топ: "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңызын анықтаңдар кесте
2-топ: "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтаңдар
3-топ: Оқулықтағы 73 беттегі 7 құндылықтарды анықтаңдар Дескриптор: білім алушы- -мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді; -"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңызын анықтайды -"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтайды; - «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының тарихи негіздеріне талдау жасайды. -бірінші құндылық, Қазақстанның тәуелсіздігі мен Астанасы екенін анықтайды; -екінші қүндылық, Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімді анықтайды; -үшінші құндылық, Зайырлы қоғам және жоғары руханият негіздерін анықтайды; -төртінші құндылық, Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім туралы анықтайды; -бесінші құндылық, Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамды анықтайды; -алтыншы құндылық, Тарихтың,мәдениет пен тілдің ортақтығы туралы анықтайды; -жетінші құндылық, Еліміздің ұлттық қауіпсіздігі, бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуын анықтайды; - Кестеге жазады, өздерінің жұмыстарын сынып алдында таныстырады; -Топтық бағалау Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам Басым бөлігі орындайды:«Кестемен жұмыс» жұппен орындайды 2-тапсырма: Ұлттық идея төңірегіндегі қызу пікірталастарға көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткерлері: Ә.Кекілбаев, М.Жолдасбеков, А.Сейдімбек, С.Қасқабасов, М.Әшімбаев, Ә.Нысанбаев пікірлеріне сипаттама беріңдер
Дескриптор: білім алушы- - Көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткері Ә.Кекілбаевтың пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - М.Жолдасбеков пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - А.Сейдімбек пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - С.Қасқабасов пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - М.Әшімбаев пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - Ә.Нысанбаев пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - Кестеге жазады, өздерінің жұмыстарын сынып алдында таныстырады; -Топтық бағалау Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам Кейбір оқушылар орындайды:«Аспалы кір жайғыш» әдісі жеке жұмыс. 3-тапсырма: ҚР Тұңғыш Президенті –Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың ұсыныстарына сипаттама беріңдер ҚР Тұңғыш Президенті –Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың ұсыныстары 1.Полиэтикалық Қазақстан халқының теңдігі. 2.Қазақ халқы ұлтпен мемлекет құраушы этнос 3.Діни төзімділік. 4.Заңға бағынатын азаматтарды тәрбиелеу 5.Орта және кіші бизнесті дамыту Дескриптор: білім алушы- - Полиэтикалық Қазақстан халқының теңдігіне сипаттама береді. - Қазақ халқы ұлтпен мемлекет құраушы этнос деген ұсынысты сипаттайды. -Діни төзімділікті сипаттайды -Заңға бағынатын азаматтарды тәрбиелеуді сипаттайды -Орта және кіші бизнесті дамытуды сипаттайды. Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам Қосымша 4-тапсырма:«Кестемен жұмыс» жұппен орындайды Қосымша деректерді пайдалана отырып, Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде қандай жалпыұлттық идея бар екенін анықтап, салыстырыңдар
. Дескриптор: білім алушы- - Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде жалпыұлттық идеяларын анықтайды. - Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде жалпыұлттық идеялары қандай айырмашылық бар екенің салыстырады. Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам | | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Кері байланысты жазбаша түрлде аламын. Жазбаша бағалау парағын таратамы.
| бағалау парағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай тапсырма бересіз? | Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар орындайды: «Аялдама» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді. -"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңызын анықтайды; -"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтайды; - «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының тарихи негіздеріне талдау жасайды. -бірінші құндылық, Қазақстанның тәуелсіздігі мен Астанасы екенін анықтайды; -екінші қүндылық, Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімді анықтайды; -үшінші құндылық, Зайырлы қоғам және жоғары руханият негіздерін анықтайды; -төртінші құндылық, Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім туралы анықтайды; -бесінші құндылық, Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамды анықтайды; -алтыншы құндылық, Тарихтың,мәдениет пен тілдің ортақтығы туралы анықтайды; -жетінші құндылық, Еліміздің ұлттық қауіпсіздігі, бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуын анықтайды; - Кестеге жазады, өздерінің жұмыстарын сынып алдында таныстырады; Басым бөлігі орындайды:«Кестемен жұмыс» жұппен орындайды. Көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткері Ә.Кекілбаевтың пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - М.Жолдасбеков пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - А.Сейдімбек пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - С.Қасқабасов пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - М.Әшімбаев пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - Ә.Нысанбаев пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады; - Кестеге жазады, өздерінің жұмыстарын сынып алдында таныстырады; Кейбір оқушылар орындайды:«Аспалы кір жайғыш» әдісі жеке жұмысҚР Тұңғыш Президенті –Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың ұсыныстарына сипаттама береді Полиэтикалық Қазақстан халқының теңдігіне сипаттама береді. - Қазақ халқы ұлтпен мемлекет құраушы этнос деген ұсынысты сипаттайды. -Діни төзімділікті сипаттайды -Заңға бағынатын азаматтарды тәрбиелеуді сипаттайды -Орта және кіші бизнесті дамытуды сипаттайды. «Кестемен жұмыс» жұппен орындайды Қосымша деректерді пайдалана отырып, Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде қандай жалпыұлттық идея бар екенін анықтап, салыстырады. Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде жалпыұлттық идеяларын анықтайды. - Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде жалпыұлттық идеялары қандай айырмашылық бар екенің салыстырады. | Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам Кері байланысты жазбаша түрлде аламын. Жазбаша бағалау парағын таратамы.
Қандай жұмыстыжалғастыруқажет? | Тарих кәбинетінде техника қауіпсіздік ережесіне сай орындалады |