Файл: Мектеп Герасимовка орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 95

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Парасат пайымы

Мектеп: Герасимовка орта мектебі

Күні: 11.02.2020 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Тұнғышбаева С.Қ

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Талап Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгіме

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;

10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Шығарма мазмұнын түсініп, үзінділерімен жұмыс жасайды;

Оқушылардың көпшілігі: Көркем шығармадан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады;

Кейбір оқушылар:

Көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға береді.

Бағалау критерийлері

  • Әңгімеден алынған үзіндіні шығармашылық жұмыстарда қолданады;

  • Әңгімеде көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға береді.

Құндылықтарды дарыту


Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, еңбек және шығармашылық

Пәнаралық байланыстар

Тарих, физика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, «quizizz» онлайн порталы.

Бастапқы білім


Т.Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» әңгімесінің композициялық құрылымы


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу;

Оқушылардың назарын сабаққа аударту;

Санып әңгіме бөлімдерінің тірек сөздері бойынша 3 топқа бөлінген:

1-топ: От

2-топ: Сапар

3-топ: Сыр

Үй тапсырмасы. «Аялдама» әдісі. Мұғалім қандай аялдамаға баратынын оқушыларға ескертеді.

Әңгіменің композициялық құрылымына талдау жасау сұралады.

1-аялдама. Оқиғаның басталуы –

2-аялдама. Оқиғаның байланысуы –

3-аялдама. Оқиғадағы шиеленіс –

4-аялдама. Шарықтау шегі –

5-аялдама. Оқиғаның шешімі –

Дескрипторлар

  • Шығарманың cюжеттік-композициялық құрылысын талдайды;

  • Топтарды толықтырады, талқылауға қатысады.

Сабақ тақырыбы Абай Құнанбайұлының 29-қарасөзінде берілген үзіндіні «Жасырын сөз» әдісі арқылы ашылады. «Алтын көрсе, періште жолдан таяды» дейді. Періштеден садаға кеткір-ай! Періште алтынды не қылсын, өзінің көрсеқызар сұмдығын қостағалы айтқаны.

ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.




Сабақтың ортасы

11 минут

9 минут

5 минут

ТЖ.

Әр топқа топ атауы бойынша берілген үзінділер арқылы шығармашылық жекелей тапсырмалар беріледі.

1-топ:Әңгіме кестесі

Әңгіме тақырыбы

Көшпелі алтын

Әңгімедегі құндылықтар




Тақырыпқа сай қандай ғылыми тұжырымдар келтіре аласыз?




Адамзаттың жеткен жетістіктері




Өз көзқарасыңыз. Әңгімеден қандай қорытынды шығаруға болады?




Дескрипторлар:

  • Шығарманың құндылықтарын анықтайды;

  • Мәтіннен дәлелдемелер келтіреді;

  • Адамзаттың жеткен жетістіктерін баяндайды;

  • Өз қорытындыларын ұсынады.


2- топ: Өз үзінділері бойынша кестені толтырады.

Түсінемін


Анықтаймын

Байланысты-рамын

Сенемін












«Түсінемін» бөліміне оқушы не түсінгенін, «Анықтаймын» бөліміне нені түсінбегенін, яғни талқылауды, толықтыруды қажет ететін өзі үшін жаңа мәліметті жазады, «Байланыстырамын» бөлімінде өмірден мысал келтіреді, «Сенемін» бөлімінде көтерілген мәселенің артықшылығын, келешектегі жайы туралы баяндайды.

Дескрипторлар:

  • Шығарма бойынша түсінігін жеткізеді;

  • Мәтіннен талқылауды қажет ететін жаңа мәлімет жазады;

  • Өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді;

  • Көтерілген мәселенің артықшылығына баға береді.

3-топ: «РАФТ»

Рөл

Аудитория

Форма

Тақырып

Оқырман

Талап Сұлтанбеков

Алғыс

Әңгімеңіз өте мазмұнды...

Дескрипторлар:

  • Оқырман рөлінде шығармашылық жұмыс жасайды;

  • Шығарма авторына алғыс білдіреді;

  • Негізгі тақырыпты ашады;

  • Өзіндік көзқарасына білдіреді.

Өзара бағалау:

Топтар бір-бірінің жұмыстарын дескрипторларға сүйене отырып, ауызша бағалайды.

Жұптық жұмыс. «Ойлан.Жұптас.Бөліс»

Әңгімедегі фантастикалық құбылыстарды теріп жазып, шығармада көтерілген мәселелердің жаңашылдығана баға беріңіздер.

Дескрипторлар:

  • Әңгімедегі фантастикалық құбылыстарды теріп жазады:

1-__________________________

2-__________________________

  • Шығарманың жаңашылдығына талдау жасайды.


Жеке жұмыс.

«Quizziz» порталы арқылы тақырыпты қорытындылау тестісін тапсыру.

Тест нәтижесі бойынша шығарманы толық меңгерген оқушылардың жұмыстары экранда автоматты түрде жарияланады.
Мұғалімнің бағалауы:

Мұғалім оқушылар жұмыстарының сәтті шыққан тұстары және дамытатын тұстары бойынша кері байланыс береді.



Сабақтың соңы

3 минут

«Сезімнен туған ойлар» стратегиясы

Оқушының бүгінгі сабақ барысында алған әсері, сонымен қоса сабаққа деген ой – пікірі сұралады:

Мен сабақта ....... жұмыс жасадым

Сабақ маған .......

Менің сабақта жасаған жұмысыма .......

Сабақтың материалы маған.......



Үй тапсырмасы

Қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі фантастика жанрындағы ортақ құндылықтар «Венн диаграммасы»