Файл: за мерзімді жоспар блімі Мтінді есептер 81 Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 208

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Тақырыбы:

Сабақ 119

Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.2.3.4бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау;

5.2.3.5бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді шығарудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік ізденістерін қалыптастыру

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушыларға тақырыпты анықтамалар түрде ұсыну жолдарын меңгерту және уақытты үнемдеуге, кітаппен сауатты жұмыс жасай білуге тәрбиелеу

Кейбір оқушылар:

Оқушылар тақырыпты біледі, түснеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сөздік қорларын дамытуға пайдаланады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабағымызды бастамас бұрын өткенді қайталап алайық.
. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын қадағалай отырып,

жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

.Амандасу, санау арқылы топқа бөлу

 


 Бөлшек қандай элементтерден тұрады?

      Дұрыс бөлшек деген не? Бұрыс бөлшек деген не?

    Аралас сан деген не? Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырады?

        Ондық бөлшек деген не?.

        Кері сандар деген не?

 Бөлшектерге қандай амалдар қолданылады?

   Ондық бөлшектерді қалай бөлшекке айналдырамыз? (мысал келтіру)

Оқушылар санау бойынша топқа бөлінеді

«Толықтауышын тап» ойыны

Қайталау сұрақтарына жауап беру.(Сынып оқушылары сұрақтарға қол көтеріп жауап береді.)


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы

БӨЛШЕК- алымы, бөлімі

ДҰРЫС БӨЛШЕК – алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
БҰРЫС БӨЛШЕК – алымы бөлімінен үлкен немесе тең бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.
АРАЛАС САН – бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан арала сан деп аталады.


АРАЛАС САНДЫ БҰРЫС БӨЛШЕККЕ АЙНАЛДЫРУ:

 



Ауызша есептер: Есеп тізбек бойынша беріледі. Әр амалды бір оқушы орындайды. Бұл тапсырма тақтаға орындалады.

1-есеп:          Жауабы: 1/8

2-есеп: х=0,7; 1,1.


Есеп тізбек бойынша беріледі. Әр амалды бір оқушы орындайды. Бұл тапсырма тақтаға орындалады

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудиодиск: 1.2.1 : 1.2.3:

осымша тапсырма:1.2.


Сабақтың соңы

Түртіп алу стратегиясы.

карточкада берілген есептерді шығару)

, берілген бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жазыңдар


берілген аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар тапсырма

1. Дұрыс бөлшектерді былай ٧ белгілеңдер.

2.Бірге тең бөлшектердің астын сызыңдар

3. Бұрыс бөлшектерді былай # белгілеңдер


Түртіп алу стратегиясы.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Тақырыбы:

Сабақ 120

Мәтінді есептерді шығару. Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.5.1.5бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару;

5.2.3.4бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау;

5.2.3.5бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Тақырыптар р туралы түсініктерін дамытады қалыптастыды

Оқушылардың басым бөлігі:

Қандай?сұрағына түс атауларын қолданып сұраққа дұрыс жауап бере алады.Қандайда бір заттың түсін атай алады.

Кейбір оқушылар:

Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыр.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Миға шабуыл» әдісі арқылы қайталау есетерін шығарту

 

«Миға шабуыл» әдісі арқылы қайталау есетерін шығарту








Сабақтың ортасы

  1. бөлшектерді 1 санымен салыстырып, <, > белгілерімен жазыңдар.

  2. кестені толтырыңдар:


Бұрыс бөлшекпен
















Аралас санмен




3













  1. Бөлшектерді қысқартып жазыңдар:





ТАПСЫРМА ІІ

  1. Бөлшектерді салыстырыңдар:



  1. Амалдарды орыңдаңдар:



Амалдарды орыңдаңдар:

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың соңы

«Білімің - ұшар қанатың»

Жай бөлшек дегеніміз қандай бөлшек? Бөлшек деген сөзіне синоним сөздер ата.ж/бы: алымы және бөлімі бар бөлшектер жай бөлшектер деп айтылады

Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу амалы қалай орындалады?

ж/бы:бөлгішті кері бөлшекке айналдырып, көбейту амалы ережесі бойынша көбейтеміз

Жай бөлшекті көбейту амалы қалай орындалады?

ж/бы: алымын алымына, бөлімін бөліміне көбейтеміз

бірдей бөлшектерді қосу ережесі бойынша орындалады

Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табудың айырмашылығы неде?

ж/бы: санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке

көбейтеміз, ал бөлігі бойынша санды табу үшін, бөлікке

сәйкес санды осы бөлшекке бөлеміз

«Білімің - ұшар қанатың»

Тапсырмасын орындайды

Жай бөлшекті азайту үшін не істейміз?

ж/бы: бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесі бойынша орындалады

5. Жай бөлшекті қосу үшін не істейміз?

ж/бы: бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Тақырыбы:

Сабақ 121

Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.4.1.1

жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын меңгеру;

5.5.2.8

жиындармен жұмыс істеуде символдарын қолдану;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Жиын мен оның элементтері ұғымын енгізу, жиын элементтерінің саны бойынша жиындарды салыстыруға және топтауға бөлуді үйрету

Жиынға енетін элементтерді анықтауға, бірдей жиындар түсінігін бекіту және оқушыларға жиын элементтерінің ортақ белгілерімен  қасиеттерін түсіндіру. 


Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыпты меңгереді анықтамаларды қолдану арқылы мәтінге арналған тапсырмаларды пайдаланады


Кейбір оқушылар:

  • Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа

дайындау, оқу құралдарын алу.

1.Ауызша есепте:

Мектепте барлығы 400 оқушы бар.Оның 20 -і озат оқушылар, қалғаны екпінділер. Қанша озат бар?

2.Натурал санды процентпен жаз

  1. 0,4 = (0,4•100)% =

  2. 2 = ( 2 • 100)% =

1,3 = (1,3 • 100)% =

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы

Жиынға өмірден мысал келтіру.

Мысалы:оқушылар жиыны, жұп сандар жиыны, аспандағы жұлдыздар жиыны, натурал сандар жиыны, т.б.

Бірдей қасиеттерге ие болып, белгілі бір заңдылықпен біріккен нәрселер жиын құрайды.

Жиын элементтерінің жазылуы.

Мысалы, цифрлар жиыны: А=


Шектеулі (аквариумдағы балықтар жиыны, цифрлар жиыны)

()
Жиындар элементтерінің санына қарай шектеулі жиын, шектеусіз жиын болып бөлінеді.


жиын


Шектеусіз(аспандағы жұлдыздар саны, натурал сандар жиыны)


Егер жиында бірде-бір элемент болмаса, ол бос жиын деп аталады.Бос жиындар:таза дәптер бетіндегі әріптер, айдағы маймылдар.

Ішкі жиын.Мысалы, Втақ цифрлар жиыны , А цифрлар жиыны десек , А-ның ішкі жиыны В .Белгіленуі В=

А=

В жиыны А жиынының ішкі жиыны екенін Эйлер-Венн дөңгелектерімен кескіндеуді көрсетеміз



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудидиск:

1.3.1; 1.3.2; 1.3.3;
№1Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

1.кітап сөресіндегі кітаптар жиыны қандай жиын ?

2.1-саны А жай сандар жиынының элементі емес?

3.Шеңбер бойындағы В- нүктесі шеңбер бойындағы А нүктелер жиынының элементі.

4.С жиынының элементтері 6 санының бөлгіштері.D жиынының элементтері 12 санының бөлгіштері.Жиындар арасында қандай байланыс бар?




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Тақырыбы:

Сабақ 122

Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.4.1.1

жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын меңгеру;

5.5.2.8

жиындармен жұмыс істеуде символдарын қолдану;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Жиын мен оның элементтері ұғымын енгізу, жиын элементтерінің саны бойынша жиындарды салыстыруға және топтауға бөлуді үйрету

Жиынға енетін элементтерді анықтауға, бірдей жиындар түсінігін бекіту және оқушыларға жиын элементтерінің ортақ белгілерімен  қасиеттерін түсіндіру. 


Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыпты меңгереді анықтамаларды қолдану арқылы мәтінге арналған тапсырмаларды пайдаланады


Кейбір оқушылар:

  • Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа

дайындау, оқу құралдарын алу.

1.Ауызша есепте:

Мектепте барлығы 600 оқушы бар.Оның 30 -і озат оқушылар, қалғаны екпінділер. Қанша озат бар

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы

Жиынға өмірден мысал келтіру.

Мысалы:оқушылар жиыны, жұп сандар жиыны, аспандағы жұлдыздар жиыны, натурал сандар жиыны, т.б.

Бірдей қасиеттерге ие болып, белгілі бір заңдылықпен біріккен нәрселер жиын құрайды.

Жиын элементтерінің жазылуы.

Мысалы, цифрлар жиыны: А=


1 топ

Нысандар жиынын бір сөзбен ата. (Мектептің оқу құралдары, гүлдер) Жиындарды жаз. 

Әріптер............................................................Жауабы: (А,Б,В,Г,Д)

Сандар .............................................................Жауабы: (10, 25,100,90)

Цифрлар ..........................................................Жауабы: (1,3,5,6,7)

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудидиск:

1.3.1; 1.3.2; 1.3.3;
№1Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

бөлгіштері.Жиындар арасында қандай байланыс бар?


2-тапсырмадағы сұрақтар

1.Түзудегі нүктелер жиыны қандай жиын?

2.Айдағы балықтар жиыны қандай жиын?

3.Квадраттар жиыны мен төртбұрыштар жиыны қандай байланыста?

4.Е жиыны 8 санының бөлгіштері, К жиыны 24 санының бөлгіштері.жиындар арасында қандай байланыс бар?

З-тапсырмадағы сұрақтар

1.Мектептегі оқушылар жиын құрай ала ма?

2.Дәрігерлер жиынына мысал келтір

3. С жиынының элементтері 39 санының бөлгіштері.D жиынының элементтері 52 санының бөлгіштері.Жиындар арасында қандай байланыс бар?

4.Шеңбер бойындағы нүктелер қандай жиын?Түзу бойындағы нүктелер жиыны қандай жзиын?

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады