ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 210
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тақырыбы: Сабақ 123 | Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.4.1.4ішкі жиын ұғымын меңгеру; 5.4.1.5жиындар арасындағы қатынастардың сипаттамасын анықтау (қиылысатын және қиылыспайтын жиындар); | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Оқушыларға жиын ұғымын, бос жиын туралы түсінік, қандай жиын ішкі жиын деп аталатынын беру; | |
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыпты меңгереді анықтамаларды қолдану арқылы мәтінге арналған тапсырмаларды пайдаланады | ||
Кейбір оқушылар: оқушылар нақты ойлау, есте сақтау қабілетін дамытады, алған білімдерін есеп шығаруда пайдалана білуге үйренеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Өткенді қайталау: | Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Өткенді қайталау: | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | | | ||
Сабақтың ортасы | (МК,Ұ) АнықтамаВ – А В-ның ішкі жиыны емес ). Бұдан шығатын тұжырым:В болып белгіленеді , А жиыны В жиынына кіреді деп оқылады ( А. Егер А жиынының барлық элементтері В жиынында жатса, онда А жиыны В жиынының ішкі жиыны деп аталады да, А В. А, онда хB), яғни кез-келген х үшін, егер х xA∀ х ( x В А | | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудидиск: 1.3.1; 1.3.2; 1.3.3; №1Жұмыс дәптері | | ||
Сабақтың соңы | Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. | | Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдір | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Тақырыбы: Сабақ 124 | Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.4.1.4ішкі жиын ұғымын меңгеру; 5.4.1.5жиындар арасындағы қатынастардың сипаттамасын анықтау (қиылысатын және қиылыспайтын жиындар); | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Оқушыларға жиын ұғымын, бос жиын туралы түсінік, қандай жиын ішкі жиын деп аталатынын беру; | |
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыпты меңгереді анықтамаларды қолдану арқылы мәтінге арналған тапсырмаларды пайдаланады | ||
Кейбір оқушылар: оқушылар нақты ойлау, есте сақтау қабілетін дамытады, алған білімдерін есеп шығаруда пайдалана білуге үйренеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | |||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Өткенді қайталау: | қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Өткенді қайталау: | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | | | |||
С абақтың ортасы (6-35 минут) | АнықтамаВ – А В-ның ішкі жиыны емес ). Бұдан шығатын тұжырым:В болып белгіленеді , А жиыны В жиынына кіреді деп оқылады ( А. Егер А жиынының барлық элементтері В жиынында жатса, онда А жиыны В жиынының ішкі жиыны деп аталады да, А В. А, онда хB), яғни кез-келген х үшін, егер х xA∀ х ( x В А | | | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудидиск: 1.3.1; 1.3.2; 1.3.3; №1Жұмыс дәптері | |||
С абақтың соңы | | | Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдір | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Тақырыбы: Сабақ 125 | Жиындардың бірігуі мен қиылысуы | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу; 5.4.1.3 берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін символдарын қолданып жазу; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: А жиыны мен В жиынының қиылысуы мен А жиыны мен В жиынының бірігуін үйренеді.. | |
Оқушылардың басым бөлігі: Өткен тақырыппен байланыстырады;-Оқушының жеке ой- пікірінің құндылығы артады. | ||
Кейбір оқушылар: А жиыны мен в жиынының қиылысуын және бірігуін жазуды игереді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ал, балалар, бүгінгі көңіл күйіміз жақсы екен, ендіше үй тапсырмасын тексеремін. Үй жұмысы қандай? | Бақылау сұрақтары:
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Сабақтың ортасы | Егер B жиынының әрбір элементі A жиынына тиісті болса, онда B жиыны A жиынының ішкі жиыны деп аталады. Мысалы, A={1,2,3,4,5,6,7} жиынындағы жұп сандар жиыны – B={2,4,6}. B жиынының әрбір элементі A жиынына тиісті. Белгіленуі: B Є A. Оқылуы: B жиыны – A жиынының ішкі жиыны. Жиындардың байланыстары мен арақатынастары Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескінделеді. | | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; №1Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы | Есеп №273 (оқушылар оқып, шартын құру жұмыстарын жүргізу) Шарты: Сыныпта 17 ұл бала бар Футбол-14 Шахмат-9 Сыныптағы неше ұл бала бос уақытында футбол және шахмат ойнауды ұнатады? Шешуі: (14+9)-17 һ 23- 17 һ 6 Ж: 6 « Есеп №269 (жеке орындау, интерактивті тақта көмегімен тексеру) Ш/уі: Е(2, 4, 6) F(4, 5, 6, 9) 1) Е U F=(4, 6) 2) Е W F=(2, 4, 5, 6, 9) | Суретте B жиыны A жиынының ішкі жиыны екені Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескінделген. Бос жиын кез келген жиынның ішкі жиыны болады. Белгіленуі: Ø Є A. Мұндағы A - қандай да бір жиын. Егер екі жиын бірдей элементтерден тұрса, онда олар тең жиындар деп аталады. Мысалы, A={a,b,c}; B={c,a,b}, онда A=B. Оқылуы: A жиыны B жиынына тең. Жеке жұмыс» Оқулықпен жұмыс: «Ойланайық, кім ойшыл» /шығармашылық тапсырма/ A жиынына да, B жиынына да тиісті элементтерден ғана тұратын жиынды A және B жиынының қиылысуы деп атайды. | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Тақырыбы: Сабақ 126 | Мәтінді есептерді шығару. | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.5.1.7 Эйлер-Венн диаграммасын қолданып, есептер шығару; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Оқушылармен жаттығуға арналған мәтінмен берілген есептер туралы түсінік бере отырып, есептің мағынасын түсініп оқып дұрыс талдай білуге, негізгі мәселені ажырата білуге дағдыланады | |
Оқушылардың басым бөлігі: оқушылардың тез ойлап, нақты нәтижеге жете білу дағдыларын, сабақ үстіндегі өз еңбегін ұйымдастыра білу қабілеттерін дамыту.; | ||
Кейбір оқушылар: Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады -Оқушының сыни ойлауы қалыптасады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Оқушылардың назарын сабаққа аудару. ) Ұйымдастыру кезеңі. ) | Баламалы тест тапсырмасы: 1. Ондық бөлшек түрінде жаз: 27/5 А) 3, 4 Ә) 0, 34 Б) 0, 034 В) 34 2. Қосуды орында: 19, 07+3, 23 А) 2, 3 Ә) 22, 3 Б) 0, 2, 23 В) 0, 223 3. Теңдеуді шеш: х - (17, 035 - 13, 965) = 220, 1 А) 22, 348 Ә) 2, 23485 Б) 223, 485 В) 223 4. Ондық бөлшектерді азайт: 8, 65 – 7, 75 А) 3, 4 Ә) 0, 9 Б) 0, 09 В) 9 5. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыр: 4, 34 А) 434/100 Ә) 34/10 Б) 434/1000 В) 34/100 | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Сабақтың ортасы | «Қасым ханның қасқа жолы» - Мәтіндік есептер шығару. №1 есеп: (1511-1523 жж.) билік құрған жылдары қазақ халқының қазіргі мекен тұрағы қалыптасты. Солтүстікте Қасым ханның қол астындағы қазақтардың жайлауы 300,12 км-ді құрап, Ұлытаудан асты. Оңтүстік-шығыста оған Жетісудың 150,28 км аумағы қарады. Батыстағы аймағы Жайық өзені алабын алып жатты, ол 105,25 км -ді құрады. Оңтүстіктегі шекарасы Сырдария өзені алабына дейін жетті, ол Жайық өзені алабының 2,2-індей. Қасым хан басқарған тұста Қазақ хандығының шекарасының ұзындығы қандай болды? | №2 есеп: Жәңгір хан 1643 жылы азғантай әскерімен 50 мың жауынгері бар жоңғарлардың шабуылына қарсы тұрды. Жәңгір ханның әскері жоңғар әскерінің санын 83,3-есе кем болған. Осы ұрыста жоңғарлар 10,25 мың әскерінен айрылды. Осы кезде Жәңгір ханның жалаңтөс деген батыры 20 мың әскермен көмекке келіп, жоңғарларды талқандады. Ұрысқа барлығы қанша қазақ қатысқан? | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудиодиск: 1.1.1 : 1.1.2: 1.1.3: А4 форматты ақ Қосымша тапсырма:1.1. |
Сабақтың соңы | Топтық жұмыс Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұсынады. Әр топқа тағы да 3 тапсырмадан беріледі: 1 (1) х + 46= 75; х = 29 2. (2) 54 + х + 32 = 96 ; х = 10 3. (3) 78 + 3х = 104+25; х = 17 4. (4) х + 3х + 3х + 29 = 155; х = 18 5. (1) 250 – 3у = 115; у = 45 6. (3) (48 - х) : 8 = 4 х = 16 | | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |