ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 648

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту мақсатында сөзжұмбақ жасырады.

«Спорт» деген сөз шығады.

(Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар мұғалім жасырған сөзжұмбақты шешеді.

Бұлқай сөз?

Бұл сөз:

  1. тасымалданбайды.

  2. бірбуынды.

  3. көптілдебірдейдыбысталады.

Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.







Мұғалім оқушылардың сұраққа толық, түсінікті жауап беруін қадағалап, байланыстырып сөйлеуге икемдейді.

(Т) «Ойқозғау»әдісі

Оқушылар «Спорт деген немене?» деген сұраққа жауап береді.

Дескрипторы: сұраққа жауап беріп, өз ойын толық жеткізеді.

Оқулық

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушыларға мәтінді оқытып, сұрақ бойынша мазмұнын талдатады.

Қажетті ақпараттарды анықтай алуға баулиды.

(Т) «Шеңбербойыменәңгімелеу»әдісіАрасанбай Естеновтің «Спорт деген немене?» деген өлеңін түсініп оқиды.

Содан соң оқушылар шеңберге тұрады, ортадағы жүргізуші кез келген баланы нұсқайды, сол бала өлең мазмұнын бастап әңгімелейді, қалғандары сағат бойымен бір- бір сөйлемнен ілестіре алып кетеді.

Дескрипторы: өлеңдегі қажетті ақпараттарды белгілеп оқиды.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «етене өссең» деген сөздің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

етенеөссең спортқабейімболсаңдеген мағынада

Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді.




Оқулық




Мұғалім оқушылардың салауатты өмір салты сипаттарын анықтай алуына көмектеседі.

(Ж) Оқушылар «Спорт – сенің серігің» дегенді қалай түсінетіндігін салауатты өмір салтымен байланыстыра отыра баяндайды.

Дескрипторы:

спорттың пайдасы туралы әңгімелейді.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың спорт түрлерін өз өмірімен байланыстыра отырып, ойын білдіруіне қолдау көрсетеді.

(Т) «Бағала»әдісі

Спорттың қай түрі ұнайтындығын айтады.

Дескрипторы:

өз ойын білдіреді.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық




Спорт түрі

ұнайды/ұнамайды

жүзу




велосипед тебу




футбол








Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушылардың өлеңді таза, қатесіз, сауатты жазуын бақылайды.

(Т)

«Спорт үйірмесі» өлеңін көшіріп жазады.

Дескрипторы:

өлеңді көшіріп жазады.

Оқулық, жазу дәптері







Суреттегі заттар қай ойынның құралдары екенін анықтап, ойын аттарын жазады.

Дескрипторы:

ойын аттарын жазады.

Жазу дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім сынып оқушыларының қандай үйірмеге қатысатындығын айтқызады, қиялына ерік беруіне қолдау көрсетеді.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Өзі қатысып жүрген спорт үйірмесі туралы әңгімелей отырып, спортпен шұғылданған адамның денсаулығы қандай болатындығы туралы тұжырым жасайды.

Дескрипторы: тақырыпты өз өмірімен байланыстырады.

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

«Спорт деген немене?» өлеңін жаттап алу.









63 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Өзіңді тексер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау

2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: мәтіннің тақырыбы мен авторын анықтайды. Өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып, сурет бойынша баяндайды. Қарапайым және нақтылау сұрақтарына жауап береді.

Дамытушылық: білетінін ойша жинақтап, тұжырым жасай білу дағдысы артады.

Тәрбиелік: салауатты өмір салтын ұстанып, өз денсаулығын сақтауға үйренеді.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушыларға хормен тақпақ айтқызып, сабаққа белсенділігін арттырады.

Кел, балалар, күлейік,Күлкіменен түлейік.Қабақтүйгеннекерек?Көңілдібопжүрейік.







2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімін еске түсіруіне көмектеседі.

1. Әріптердің қайсысы дәруменнің атауын білдіреді?

А, С, Ю, Ж, В, Д, Р, Ш, Е

Дескрипторы:

адам ағзасына қажет дәрумендерді анықтайды.

Оқулық







Мұғалім оқушылардың еркін ойлауын белсендіреді.

2. Тиісті сөзді қойып, мақалдарды оқиды.

Денсаулықзорбайлық.

Денісаудыңжанысау.

Дескрипторы: тақырыпқа сәйкес мақалды аяқтап оқиды.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың білімін еске түсіруіне көмектеседі.

3. Еңбек құралдарының жұмысын үлгі бойынша айтады.

(Балта шабады, қайшы кеседі, арааралайды, кетпен қопсытады, тырнауыштазалайды, күрек қазады, балға шегеқағады).

Дескрипторы:

еңбек құралдарының не істейтінін біледі.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың білімін еске түсіруіне көмектеседі.

4. «Аурудан аяған күштірек» мәтінінің жанры әңгіме екенін табады.

Дескрипторы:

мәтіннің жанрын біледі.







Оқушылардың ертегі тақырыбын, кейіпкерін дұрыс анықтауын қадағалайды.

5. Суреттегі кейіпкерлер туралы оқыған мәтін тақырыбын атайды. («Жаман әдеттің әлегі»).

Қай кейіпкердің суреті жоқ?(Сиқыршыныңсуретіжоқ).

Дескрипторы: ертегінің тақырыбы мен кейіпкерін анықтайды.

Оқулық




Оқушылардың мәтін тақырыбын анықтауына көмектеседі.

6. Төмендегі үзінді қай мәтіннен алынғанын анықтайды.

«Кәмпитті көп жейсің. Содан тісіңауырады, – деп, аяушылық білдірді. Ешкініөзіқайырыпкелді».(«Жамалдыңөкініші»).

Дескрипторы: мәтін тақырыбын анықтайды.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың сауатты, көркем жазуын белсендіреді. Мәтін құрылымын жақсы білуін қадағалайды.

7. Мәтіннің құрылысына байланысты тіркестерді ретімен жазады.

Оқиғаныңбасталуы,дамуы,аяқталуы.

Дескрипторы:

мәтін құрылысын біледі.

Оқулық




Оқушылардың кейіпкерге кеңес жазуын қадағалайды.

8. Оқушылар мәтінді оқып, Нығыметтің денсаулығына пайдалы кеңес жазады.

Дескрипторы:

кейіпкерге кеңес жазады.

Оқулық

3. Ойтолғаныс

Оқушылардың тақырыпқа сай мақалдар жазуын қадағалайды.

9. Тарауды оқу барысында денсаулық туралы оқыған мақалдарды есіне түсіріп жазады.

Дескрипторы: тақырыпқа сай мақалдар жазады.

Оқулық



64 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Халқымыздың салт-дәстүрі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

Дамытушылық: тақырыпты өз өмірімен байланыстыра алады.

Тәрбиелік: салт-дәстүрлермен таныса отырып, әдептілік сақтай білуге үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

«Суретпен жұмыс» әдісіМұғалім оқушылардың суреттің әрбір бөлігіне мән беруін қадағалайды.

Сөйлемдері байланысқан мәтін құрауына қолдау көрсетеді. Оқушының ойын қорытындылау мақсатында төменгі сұрақты қою керек.

Отбасы мүшелерінорындарына отырғызукезінде қай дәстүрдіескердің?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі
Оқушылар топтаса отырып, сурет бойынша әңгіме құрап айтады.

Отбасы мүшелерін атап, әңгімелеу барысында қолданады.

Суреттегі отбасы мүшелерінің қазақ дәстүріне сай орындарын анықтап, неге солай отырғызғаны туралы ойын түсіндіреді.

Дескрипторы: мұғалімнің қолдауымен сурет мазмұны бойынша мәтін құрап, өз ойын жеткізеді.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.

Оқулық, сурет

2. Мағынаны тану

QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады.

Мұғалім салт-дәстүр туралы әңгімелейді.

Оқушылар өз отбасында сақталатын салт- дәстүр туралы 2-3 сөйлем құрап айтады.

Дескрипторы:

салт-дәстүр туралы білетінін еске түсіреді.

Оқулық QR-код




Мұғалім оқушылардың мәтіндерді түсініп оқуына мүмкіндік береді.

Төмендегі сұрақтарды қою:

(Т) «Түсініпоқу»әдісі

Мәтіндерді топта, әр оқушы жеке іштей оқып шығады.

Мәтіндердің мазмұнын топта талдайды.

Дескрипторы: оқушылар мәтіндерді түсініп, мәнерлеп оқиды.

Оқулық





Көңіл сұрау дәстүріндеқандай ескерту айтылған?Бұлтыйымсөзгежатама?













Мәтін мазмұнынан қажетті ақпаратты анықтай алу біліктілігін дамытады.

Оқушылар көңіл сұрау кезінде қандай жақсы тілек айту керектігін мәтіндерден анықтап оқиды.

Дескрипторы:

мәтін бойынша сұраққа жауап береді.

Оқулық

Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушылардың әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді.

(Ө)

Мәтіндерден оқыған сыпайы сөздерді теріп жазады.

Дескрипторы: сауатты, көркем етіп, жатқа жазады.

Оқулық, жұмыс дәптері




Мұғалім оқушылардың сауатты жазуына көмектеседі.

«Жолыңыз болсын!», «Жоғары шығыңыз!» сөздері қандай жағдайда айтылатынын түсіндіріп жазады.

Дескрипторы: сауатты, көркем етіп жазады.

Жұмыс дәптері




Оқушылардың сурет бойынша әңгімелеуіне бағыт-бағдар беру, яғни бұл іс әрекетті қай кезде көргені туралы сұрақтар қою. Өмірмен байланыстыру.

(Т) «Әңгімеле»әдісі

Балалар сурет бойынша әңгімелейді. Суреттегі салт-дәстүрлерді атайды.

Дескрипторы:

салт-дәстүрлерді атай алады, әңгімелейді.

ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық, суреттер

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушыларға салт- дәстүрдің біреуін сипаттап айтуды ұсынады.

(Т) «Қорытындыла» айдары

Оқушылар өзі білетін салт-дәстүр туралы әңгімелейді. Осы тапсырманы орындау үшін өмірімен байланыстырып, өзі көрген салт- дәстүрлер туралы әңгімелеп береді.

Дескрипторы: тақырыпты қорытындылайды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Ақ парақтар

Үй тапсырмасы




Мәтіндердің мазмұнын айтуға дайындалу.