ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 48
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
"Күреңбел қазақ орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің 2018-2019 оқу жылына арналған даму жоспары
Тақырыбы: Критериалды бағалау жүйесінің маңызы
Мақсаты: | Нәтиже және табыс критерийлері |
Критериалды бағалау -оқушылардың оқу жетістіктерін білім беру мақсаттары мен мазмұнына сәйкес ұжым ішінде өнделген оқушыға, ата-анаға түсінікті нақты анықталған критериийлерге негізділген үдеріс екенін түсіндіру. | 1. Мұғалімдер критериалды бағалаудың маңызы мен тәсілдерін қолдануды меңгереді; 2. Оқу мен оқыту қажеттіліктері үшін жауапкершіліктері артады; 3. Оқушылар мен мұғалімдер оқыту сапасы туралы бірлескен бірынғай түсінікте болады; |
Іс-шаралар (мектепте және желілік қоғамдастық аясында өткізілетін) | Мақсаты | Жауапты | Ресурстар | Қатысу- шылар | Мерзімі | Күтілетін нәтиже | Мониторинг |
1. Мектептің даму жоспарына өзгеріс енгізуге қажетті ақпарат жинау (Сауалнамалар алу, пән мұғалімдерімен пікірлесу.) | Білім сапасын көтеру мақсатында оқу кедергілерін анықтап, олардың алдын алу шараларын қарастыру. | Сертификат-талған І деңгей мұғалімдері Коучтар | Сауалнама нәтижелері,мұғалімдер пікірлері, қатысқан сабақтарға жасалған ұсыныстар | Бастауыш және орта буынға сабақ беретін пән мұғалімде- рі | Қыркүйек | Оқыту процесінде кездесетін қарама-қайшылықтар анықталады. | Сауалнама, кәсіби сұхбат, мониторинг |
2. Дөңгелек үстел | Желілік қоғамдастық құрып, әріптестер арасында ынтымақтастық орнату, іс- тәжірибе алмасу. | 1-деңгей курсынан өткен көшбасшы-лар, мектеп тренерлері | Кәсіби қоғамдас-тық мүшелері | Мектеп директоры, оқу ісі меңгеруші-лері, пән мұғалімдері. | Қазан | Кәсіби қоғамдастық негізі қаланады, педагогикалық ынтымақтастық орнайды Дөңгелек үстел аясында мәселелер талқыланып, жоспар жасалады. | Жұмыс жоспары мен кестеге сәйкес тапсырмалар |
3.Тәлімгерлік үдерісі Жеке тұлғаға бағытталған қарым-қатынас | Тәлімгерлік жүргізе отырып, тәлім алушыларға кәсіби көмек пен кәсіби қолдау көрсету | Сертификат-талған І, ІІ деңгей мұғалімдері | Интербелсенді әдістер\ сабақ үлгілері\ видеоро-ликтер, презентация Тәлім алушының қажеттілігі-не қарай ресурстар | Тәлім алушылар | қараша | Тәлімгерлермен өзара сенімге негізделген қарым -қатынас арқылы тәлім алушылар жаңа форматта сабақтар өткізуді үйренеді. Әріптестер арасында өзара қарым-қатынас нығаяды, тәлім алушыларға әр түрлі кеңестер беріледі.Олардың ұсыныстары назарға алынады. | Рефлексия, кері байланыс, рефлексивті күнделік, білім сапалары |
4."Мен осылай жасаймын..." онкүндігі | Мұғалімдердің сабақ барысында ұтымды қолданып жүрген бағалау әдістерін қолдану | Деңгейлік курстан өткен мұғалімдер | Интербелсенді әдістер\ сабақ үлгілері\ видиоро-ликтер, презентация | Бастауыш, ағылшын, жаратылыстану, қазақ тілі, орыс тілі пән мұғалімдері | желтоқсан | Сабақ үстінде білім алушылар мен мұғалімдер арасында тығыз қарым-қатынас орнайды; Білім алушылардың мәселенің шешімін табуға талпынады | Іс-шара жоспары мен үдерістер мониторингі. БАҚ жариялау |
5.Оқыту семинары "Критериалды бағалаудың технологиясы" Г. Маукенова | Жаңартылған оқыту бағдарламасы бойынша негізгі пәндердің оқыту сапасын үйретуге ықпал ету және инновациялық әдіс-тәсілдерді қолдану тәжірибелерімен бөлісуді ұйымдастыру. | Мектеп үйлестіруші-сі,сертификатталған І, ІІ,ІІІ деңгей мұғалімдері | Презентациялар, МАН, бейне жазбалар | Мектеп әкімшілігі, мұғалімдер, психолог, | қаңтар | Пәндерді оқытудағы әдіс-тәсілдерді жетілдіреді, оқыту тиімділігін арттырады, бағалауды сабақта қолданудың тиімді жолдарын үйренеді. | Бағалау бойынша нәтижелер мониторингі |
6.Шебер сынып "Үй тапсырмасын тексерудің белсенді әдіс-тәсілдері" К.Озбекова | Оқыту нәтижелерін бағалаудың теориясымен әдіснамасын білу және түсіну; Бағалаудың әр түрлі үлгілерін түсіну; Бағалаудың ресми және бейресми әдістемелерін анықтау, бағалау. | Сертификат-талған І,ІІ, ІІІ деңгей мұғалімдері | Видеоролик\ сабақтар үлгілері\ интернет материалдары | Пән мұғалімдері | ақпан | Оқыту нәтижелерін бағалаудың теориясымен әдіснамасын біледі және түсінеді; Бағалаудың әр түрлі үлгілерін түсінеді; Бағалаудың ресми және бейресми әдістемелерін анықтайды, бағалайды. | ҚБ және ЖБ алға қойылған мақсатқа байланысты бағалау нәтижелерін пайдалану жүзеге асырылады. |
7.Семинар-практикум "Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды дайындау" | Бағалауда диалогты тиімді қолдану, сұрақ- жауап жүргізуге дағдылану | Сертификат-талған І, ІІ, ІІІ деңгей мұғалімдері . | Мұғалімдер-ге арналған нұсқаулық, сабақ үлгілері, интернет материал-дары | Бастауыш сынып және пән мұғалімдері | наурыз | Диалогты оқытуда қалыптастырушы бағалауды тиімді қолдана алады. | Қалыптастырушы бағалаудың түрлері |
8. Коучинг. "Қалыптастырушы бағалаудың алгоритмі" А.Беккожанова | Қалыптастырушы бағалауды жақсартуға арналған басты идеяны түйіндеу. Оқушылардың күшті жақтарын анықтау және жақсартуды қажет ететін тұстары бойынша нақты кеңестер беру. | Сертификат-талған І,ІІ, ІІІ деңгей мұғалімдері | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, сабақ үлгілері, интернет материал-дары | Пән мұғалімдері | сәуір | Қалыптастырушы бағалауды жақсартуға арналған басты идеяны түйіндейді. Бағалау бойынша нақты кеңестер алады. | Қалыптастырушы бағалау ресурстарын жинақтау |
9.Іс-әрекетті зерттеу үдерісін оқу үдерісіне ықпалдастыру | Оқушының оқу тәжірибесін жақсарту,мұға-лімдердің тәжірибелерін өзгерту. | Сертификат-талған І деңгей мұғалімдері | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, сабақ жоспарларысауалнама-лар интернет материал-дары | Пән мұғалімдері | ақпан | Мұғалімдер мектеп зерттеуімен айналыса отырып, өз сыныптары туралы білім түзеді, оқушылардың оқу тәжірибесі дамиды. | Малс сауалнамасы, социограмма, зерттеуге арналған сауалнамалар, |
10.Lesson Study-сабақты зерттеу нысаны | Оқытудағы тәжірибені жақсарту мен жетілдіру | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, сабақ үлгілері, интернет материал-дары | Мұғалімдер-ге арналған нұсқаулық, сабақ үлгілері, интернет материал-дары | Мектеп әкімшілігі, мұғалімдер, мектеп психологы,серіктес мектеп мұғалімдері | желтоқсан,ақпан | Мұғалімдерді оқыту және олардың тәжірибесін дамытуда ынтымақтастық орнайды, тәжірибе жақсарады, мұғалім зерттеу барысында жинақтаған біліммен педагог қауыммен кеңінен бөліседі. | Бағалау парақтары, бақылау парақшалары, сауалнамалар |
11. Тренинг. "Бағалар дескрипторы - білім негізін қалыптастыру құралы" Р.Байжан | Мұғалімдердің бойында уәж қалыптастыру, ынталандыру . | Сертификат-талған І,ІІ, ІІІ деңгей мұғалімдері | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, сабақ үлгілері, интернет материал-дары | Пән мұғалімдері | наурыз | Мұғалімдердің бойында уәж қалыптасады, ынталандырылады.Тренингтер жүргізу әдісін үйренеді. | Бағалау дискрипторлары, тренингтер |
12. Коучинг "Сабақтағы саралау тапсырмалардың тиімділігі" О.Саудабаева | Оқу мақсатына сай саралау тапсырмаларды тиімді пайдалану. | Сертификатталған І, ІІ, ІІІ деңгей мұғалімдері | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, сабақ үлгілері, интернет материалдары | Пән мұғалімдері | наурыз | Оқу мақсатына сай саралау тапсырмаларын құра алады және тиімді пайдалана алады. | Саралау тапсырмаларының үлгілерін жинақтау |
13. Шебер сынып. "Жазылым дағдыларын қалыптастырудағы тиімді әдіс-тәсілдер" А.Ажибекова | Мұғалімдер жазылым дағдыларын қалыптастырудағы тиімді әдіс-тәсілдерін меңгеруге, мақсатқа жетуге талпынады. | Сертификат-талған ІІІ деңгей мұғалімдері | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, сабақ үлгілері, интернет материал-дары | Пән мұғалімдері | сәуір | Мұғалімдер жазылым дағдыларын қалыптастырудағы тиімді әдіс-тәсілдерді меңгереді . | Тиімді әдіс-тәсілдерін, түрлерін жинақтау. |
14. Ашық сабақтар фестивалі | Өзара сабаққа қатысу арқылы мұғалімдер өзара тәжірибе алмасуын, бір-біріне ықпал етуін нығайту. | Тәлім алушылар | Үлестірмелі материалдар | Тәлімгерлер мен тәлім алушылар | мамыр | Мұғалімдер өзара тәжірибе алмасады, сабақта жеті модульді ықпалдастырып қолдана біледі. | Кері байланыс, рефлексивті есеп, өзіндік талдау, бағалау |
15.Желілік қоғамдастық құру. | Жетекші мектептер мен серіктес мектептермен қарым-қатынас ронату, тәжірибе алмасу | Қоғамдастық мүшелері. . | Интернт желісі, портал, семинар. | Сертификат-талған І,ІІ, ІІІ деңгей мұғалімдері | мамыр | Мектептің даму жоспары бойынша өткізілген іс-шараларды басқа мектептермен бөліседі.Табысты желіні ұйымдастырады | Рефлексивті есеп, кері байланыс |
16 «Өткенге шолу, болашаққа болжам» тақырыбында дөңгелек үстел | Мұғалімдерге өз білімін жетілдіруде өзін өзі бағалауды, болашақты жоспарлауды үйрету. МДЖ жұмыстары бойынша кеткен кемшіліктерді, жеткен жетістіктерді саралау, болашаққа жоспар құру. | Мектеп әкімшілігі\ мұғалімдер\ психолог\ | Сауалнама\ тест\ тапсырма-лар | Мектеп әкімшілігі, деңгейлік курстан өткен мұғалімдер | мамыр | МДЖ бойынша атқарылған жұмыстарды қорытындылайды, болашаққа жоспар құрады. Мұғалімдер рефлексивті есеп жазады. | Рефлексивті есеп, кері байланыс. БАҚ жариялау |
"Күреңбел қазақ орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
2019-2020 оқу жылына арналған даму жоспары
Тақырыбы: Оқыту мен оқуды жақсартуда сабақты зерттеудің тиімділігі
Мақсаты: | Нәтиже және табыс критерийлері |
| Жаңа мазмұндағы нәтижеге бағытталған оқу – тәрбие жұмысы ұйымдастырылады, сабақты зерттеуді жүргізе отырып, сенімге бағытталған қарым-қатынас орнап, мұғалімдер бір-бірімен тәжірибе алмасады. Әлемдік педагогикалық тәсілдермен білім беру тәжірибелері негізінде мұғалімдердің кәсіби біліктілігі артады Сабақты зерттеу бойынша курстан өткен мұғалімдердің заманауи әдіс-тәсілдерінің мектепішілік таратылуы зерделенеді |
Іс-шаралар (мектепте және желілік қоғамдастық аясында өткізілетін) | Мақсаты | Жауапты | Ресурстар | Қатысу- шылар | Мерзімі | Күтілетін нәтиже | Мониторинг | |||||
1. Мектептің даму жоспарына өзгеріс енгізуге қажетті ақпарат жинау (Сауалнамалар алу, пән мұғалімдерімен пікірлесу.) Г.Бекежанова | Білім сапасын көтеру мақсатында оқу кедергілерін анықтап, олардың алдын алу шараларын қарастыру. | Сертификат-талған І деңгей мұғалімдері Коучтар | Сауалнама нәтижелері,мұғалімдер пікірлері, қатысқан сабақтарға жасалған ұсыныстар | Бастауыш және орта буынға сабақ беретін пән мұғалімдері | Қыркүйек | Оқыту процесінде кездесетін қарама-қайшылықтар анықталады. | Сауалнама, кәсіби сұхбат, мониторинг | |||||
2. «Сабақты зерттеу: тәжірибе алаңы» Зерттеу топтар арасында дөңгелек үстел Б.Садуакасова | Топтар арасында ынтымақтастық орнату, іс- тәжірибе алмасу. | 1-деңгей курсынан өткен көшбасшы-лар, мектеп тренерлері, топ мүшелері | Стикер, маркер, түрлі-түсті қағаздар | Мектеп директоры, оқу ісі меңгеруші-лері, пән мұғалімдері. | Қазан | Топтар өзара тәжірибе алмасады, ынтымақтастық орнайды Дөңгелек үстел аясында мәселелер талқыланып, ой бөліседі | Кері байланыс | |||||
3. Зерттеу сабақтарын өткізу | Сабақты зерттеуді жүргізе отырып, сенімге бағытталған қарым-қатынас орнату арқылы оқыту мен оқуды жақсарту | Зерттеу топтары | Бағалау парақшалары,сабақ жоспарлары | Зерттеуге алынған сыныптар | Жыл бойы | Сабақты зерттеуді жүргізе отырып, сенімге бағытталған қарым-қатынас орнайды,оқыту мен оқу жақсарады | Хаттама, баспа бетіне жариялау | |||||
3.Тәлімгерлік үдерісі Жеке тұлғаға бағытталған қарым-қатынас | Тәлімгерлік жүргізе отырып, тәлім алушыларға кәсіби көмек пен кәсіби қолдау көрсету | Сертификат-талған І, ІІ деңгей мұғалімдері | Интербелсенді әдістер\ сабақ үлгілері\ видеоро-ликтер, презентация Тәлім алушының қажеттілігі-не қарай ресурстар | Тәлім алушылар | Жыл бойы | Тәлімгерлермен өзара сенімге негізделген қарым -қатынас арқылы тәлім алушылар жаңа форматта сабақтар өткізуді үйренеді. Әріптестер арасында өзара қарым-қатынас нығаяды, тәлім алушыларға әр түрлі кеңестер беріледі.Олардың ұсыныстары назарға алынады. | Рефлексия, кері байланыс, рефлексивті күнделік, білім сапалары | |||||
4."Үздік сабақтар" Онкүндігі О.Саудабаева | Үздік сабақтың алты белгісін сабақта қолдану, тәжірибе алмасу | Деңгейлік курстан өткен мұғалімдер | Интербелсенді әдістер\ сабақ үлгілері\ видиоро-ликтер, презентация | Пән мұғалімдері | желтоқсан | Үздік сабақтың алты белгісін сабақта қолданады, тәжірибе алмасады | Іс-шара жоспары мен үдерістер мониторингі. БАҚ жариялау | |||||
5. Шебер сынып «Зерттеу сабағын жоспарлау» А.Беккожанова | Зерттеу сабағын жоспарлау қадамдары, оның ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту | Зерттеу топ мүшелері | Презентациялар, МАН, бейне жазбалар | Мектеп әкімшілігі, пән мұғалімдері | қаңтар | Зерттеу сабағын жоспарлау үдерісі туралы бір-бірімен тәжірибе алмасады, өзара идеялар ұсынады, ұсынылған жоспарға өз тараптарынан тәсілдер мен формалар ұсынады. | Сапалы сабақ жоспарлары құрылады, баспа материалдарына жарияланады | |||||
6.Іс-әрекетті зерттеу үдерісін оқу үдерісіне ықпалдастыру | Оқушының оқу тәжірибесін жақсарту,мұға-лімдердің тәжірибелерін өзгерту. | Сертификат-талған І деңгей мұғалімдері | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, сабақ жоспарларысауалнама-лар интернет материал-дары | Пән мұғалімдері | Жыл бойы | Мұғалімдер мектеп зерттеуімен айналыса отырып, өз сыныптары туралы білім түзеді, оқушылардың оқу тәжірибесі дамиды. | Малс сауалнамасы, социограмма, зерттеуге арналған сауалнамалар, | |||||
7.Семинар-практикум «Сабақты зерттеу үдерісі және ашық сабақтардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары» А.Ажибекова | Сабақты зерттеу үдерісі мен ашық сабақтардың ұқсастықтары мен айырмашылы ғын ажырату | Сертификат-талған І, ІІ, ІІІ деңгей мұғалімдері . | Мұғалімдер-ге арналған нұсқаулық, сабақ үлгілері, интернет материал-дары | Бастауыш сынып және пән мұғалімдері | наурыз | Сабақты зерттеу үдерісі мен ашық сабақтардың ұқсастықтары мен айырмашылы ғын ажырата алады | Материалдарын жинақтау, баспаға жариялау | |||||
| | | | | | | | |||||
8. Коучинг Оқу мақсаттарына қарай тиімді әдіс-тәсілдерді қалай сұрыптаймыз? К.Озбекова | Оқу мақсаттарына қарай тиімді әдіс-тәсілдерді таңдай білуге үйрену | Сертификат-талған ІІІ деңгей мұғалімдері | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, сабақ үлгілері, интернет материал-дары | Пән мұғалімдері | сәуір | Оқу мақсаттарына қарай тиімді әдіс-тәсілдерді таңдап, үйренеді | Тиімді әдіс-тәсілдерін, түрлерін жинақтау. | |||||
9. Таныстырылым Сабақты зерттеу тәсілін мектеп тәжірибесіне енгізудегі жетістіктер мен қиындықтар Зерттеу тобының жетекшілері | Мұғалімдерге өз білімін жетілдіруде өзін өзі бағалауды, болашақты жоспарлауды үйрету. Сабақты зерттеу бойынша кеткен кемшіліктерді, жеткен жетістіктерді саралау, болашаққа жоспар құру. | Мектеп әкімшілігі\ мұғалімдер, мектеп психологы, топ мүшелері | Сауалнама\ тест\ тапсырма-лар | Мектеп әкімшілігі, деңгейлік курстан өткен мұғалімдер, топ мүшелері | Сәуір, мамыр | Сабақты зерттеу бойынша атқарылған жұмыстарды қорытындылайды, болашаққа жоспар құрады. Мұғалімдер рефлексивті есеп жазады. | Рефлексивті есеп, кері байланыс. БАҚ жариялау |