Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қоршаған орта және энергия ресурстары
| Мектеп: Б.Қолдасбаев атындағы ЖББМ КММ
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Амантаева Айзада
| Сынып: 8
| Оқушылар саны:
| Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Баламалы энергия қорлары
| Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
| 8.1.4.1.мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып,негізгі ойды анықтау
8.4.4.3.сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу
| Сабақтың мақсаттары
| Барлық оқушылар:
Мәтінде көтерілген мәселені талдайды, бірыңғай мүшелерді біледі.
Оқушылардың көпшілігі:
Негізді ойды анықтай алады, айқындауыш мүшелерді біледі.
Кейбір оқушылар:
Мәтінде көтерілген мәселені талдайды, негізді ойды анықтайды, бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді қолдана біледі.
| Бағалау критерийлері
| -
Мәтінде көтерілген мәселені талдайды;
-
Негізгі ойды анықтайды;
-
Бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана біледі.
| Ойлау дағдыларының деңгейі
| Жоғары деңгей дағдылары
| Тілдік мақсаттар
| баламалы энергия, мұнай, көмір
| Құндылықтарға баулу
| Топтық жұмыстарда достарының көзқарасына, пікіріне құрметпен қарауға үйренеді, жеке және топпен жұмыс істей алу дағдысы дамитын болады.
| Пәнаралық байланыс
| Географи, физика, математика
| Тақырып бойынша
алдыңғы білім
| «Қоршаған орта: терминдер мен анықтама» «Қарама-қарсы шабуыл» әдісі арқылы пысықтау
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу
Түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы
7 минут
| Тренинг «Тенис доптары».
Топқа бөлу «1, 2, 3»
Үй тапсырмасын сұрау. Quizizz бағдарламасыарқылы сұрақтарға жауап беру ( https://quizizz.com/join?gc=45819461)
Сабақ мақсатымен таныстыру арқылы бағалау критерийін айқындайды.
Бағалау критерийі:
-
Мәтінде көтерілген мәселені талдайды;
-
Негізгі ойды анықтайды;
-
Бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана біледі.
Тыңдалым алды тапсырмасы.
«Жерге еткен жақсылық жерде қалмайды» мақалының мағынасы.
Кері байланыс. Мұғалім сөзі арқылы
|
| Сабақтың ортасы
18 минут
-
минут
| Тыңдалым. Бейнежазба
Тыңдалым материалы бойынша сұрақтарға жауап беру.
-
Қазіргі кезде адамзат неліктен қоршаған ортаның жағдайына алаңдайды?
-
Адамзат болашақта қандай жаһандық мәселелерге тап болуы мүмкін?
-
Күнделікті әрекетіңде үнем жасау арқылы қоршаған ортаға қандай пайда әкелесің?
-
Энергияны баламалы энергия көздерінен алу неліктен дүниежүзілік үрдіске аналып отыр?
-
Қазақстандағы EXPO көрмесі туралы мәлімет.
Тыңдалымнан кейін.
«EXPO-2017» көрмесінің мақсаты мен идеясын пайдалана отырып, әр топ өз тақырыптарын қорғау.
1-топ «Су энергиясы»
2-топ «Күн энергиясы»
3-топ «Жел энергиясы»
Дескриптор.
- бейнежазбада көтерілген мәселені талдайды;
- негізгі ойды анықтайды;
- тақырыптары бойынша қорғайды.
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»
Сергіту сәті.
«Жел тұрмаса, шөптің басы қимылдамайды» мәтелін жан-жақты талдап, тіл білімі, физика, география, биология салаларына қатысты мағыналарын ашып түсіндіреді.
ӘТН тапсырмасы.
«Мен және мен өмір сүретін әлем» тақырыбында айқындауыш мүшелер мен сөйлемнің бірыңғай мүшелерін қатыстырып, берілген сөздермен шағын мәтін жаз.
Жер, су, ауа, күн, табиғат, экология, Күн энергиясы, су, адам, ұсынылды, ұйымдастырылды, өткізілді, жарияланды, басталды, берілді.
Дескриптор: Білім алушы
- берілген сөздермен шағын мәтін жазады;
- айқындауыш мүшелер мен сөйлемнің бірыңғай мүшелерін қолданады.
ҚБ. Кері байланыс: Мұғалімнің оқушылардың дәптерлеріне жазбаша кері байланыс береді.
|
| Сабақтың соңы
5 минут
| Оқушының толық қанды рефлексиясы
«Екі жақты күнделік»
Бүгінгі сабақта маған әсер етті
| Себебі
| Мені таңғалдырды
| Себебі
|
Қалыптастырушы бағалау
«Табыс сатысы»
Үйге тапсырма: 136-бет 3-тапсырма
|
|
Саралау – оқушыға
Мейлінше қолдау
көрсетудіқалай
жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
| Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
| Пəнаралық байланыс –
Денсаулық жəне қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
|