Файл: замерзімді жоспар блімі 1блім Жанды табиат.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 581

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







Өзің сүйіп тыңдайтын Құрманғазы атындағы оркестр – қазақтың алғашқы халық аспаптар оркестрі. Оркестрді алғаш ұйымдастырып құрған əрі дирижері болған композитор А. Жұбанов».

А. Жұбанов шығармашылығымен оқушылар келесі бөлімде танысады.

3-тапсырма. Орындау жəне суырыпсалма.

Сабақта орындалатын «Біздің оркестр» əні (өлеңін жазған: Ə. Асылбек, əнін жазған: Т. Қоңыратбаев).

«Біздің оркестр» өлеңінің мазмұнымен үйлесімде, композитор Т. Қоңыратбаев əр шумақтан кейін оркестр үнін салатын қысқа қайырымдық əуенмен əнді бекітіп отырады. Əнді орындауды игергеннен кейін, аталмыш қысқа қайырымдық əуенді ұрмалы аспаптармен сүйемелдеуге болады.

Оқушыларға ырғағын қадағалау тапсырылады.

4-тапсырма. Суырыпсалма.

(МК,Ұ,Т) Тапсырма түрі қарапайым «Біздің оркестр» əнінің қысқа қайырым əуенін ұрмалы аспаптар көмегімен сүйемеласжауға бағытталған. Тапсырма түрі оқулықта көрсетілген.

1-топ «Біздің оркестр» əнінің бірінші шумағындағы та-та, та-та, та буындарын дауыспен əуендетіп, бум-бум буынын ұрмалы аспаптармен, шапалағымен соғып көрсетеді.

2-топ əннің екінші шумағындағы дың-дың, ды-ғы-дың буындарын дауыспен əуендетіп, дың-дың буынын ұрмалы аспаптармен, шапалағымен соғып көрсетеді. Əннің смоаңғғыын шбіурге орындаңдар ».


Үнтаспа

Сабақтың соңы

5-тапсырма. Таныстыру жəне бағалау.

(МК, Т,ОТ) Оқушылар сыныптастарымен бірге топтық жұмысты таныстырады жəне бағалайды.

  • Топта барлық оқушы белсенді қатысты.

  • Топта жақсы ансамбль болды.

  • Ырғақты дұрыс сақтай білді.

  • Бұл топта жақсы шыққан жері жəне т.б.




Саралау –

Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау

Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға композицияны орындау барысында музыканың көркемдеуіш құралдарын

анықтауға тапсырма беруге болады.

Бақылау;

Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша;

Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды.

Денсаулық сақтау технологиялары
Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.





дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


14 сабақ жоспары


Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 4-бөлім: Сəулет өнері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 3

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Музыка жəне сəулет

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру;

        1. – музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ- қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді;

        2. – музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату;

3.2.1.2 – қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару жəне суырыпсалма жасау үзышкіналымқу көркемдеуіш құралдарды қолдану.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

  • музыка мен сəулет өнерінің байланысы туралы біледі;

  • сəулет өнері, сəулет нысандарының адам өміріндегі қажеттілігі туралы жалпы түсінік алады;

  • форма, шумақтық, шумақ жəне қайырма музыкалық формалар туралы біледі;

  • «Киіз үй» (Өлеңін жазған: Қ. Баянбаев. Əнін жазған: Ж. Тұрсынбаев) бірінші шумағы мен қайырмасын үйренеді, орындайды;

  • музыканың көркемдеуіш құралдарын шығармашылық жұмысында мүмкіндігінше қолданады;

  • өз жұмысын таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды.








Оқушылардың көпшілігі:

  • музыка мен сəулет өнерінің байланысын біледі;

  • сəулет өнері, сəулет нысандарының адам өміріндегі қажеттілігі туралы біледі;

  • форма, шумақтық, шумақ жəне қайырма музыкалық формалар туралы біледі;

  • «Киіз үй» (Өлеңін жазған: Қ. Баянбаев. Əнін жазған: Ж. Тұрсынбаев) бірінші шумағы мен қайырмасын үйренеді, орындайды;

  • музыканың көркемдеуіш құралдарын шығармашылық жұмысында қолданады;

  • өз жұмысын таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды.

Кейбір оқушылар:

  • музыка мен сəулет өнерінің байланысын біледі жəне түсінік береді;

  • сəулет өнері, сəулет нысандарының адам өміріндегі қажеттілігі туралы біледі жəне түсінік береді;

  • форма, шумақтық, шумақ жəне қайырма музыкалық формалар туралы біледі жəне түсінік береді;

  • «Киіз үй» (Өлеңін жазған: Қ. Баянбаев. Əнін жазған: Ж. Тұрсынбаев) бірінші шумағы мен қайырмасын үйренеді, орындайды;

  • музыканың көркемдеуіш құралдарын шығармашылық жұмысында қолданады;

  • өз жұмысын таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды.

Бағалау критерийлері

Оқушылар мына мақсатқа жетті:

  • музыка мен сəулет өнерінің байланысын біледі;

  • сəулет өнері, сəулет нысандарының адам өміріндегі қажеттілігі туралы түсінеді;

  • форма, шумақтық, шумақ жəне қайырма музыкалық формалар туралы біледі;

  • «Киіз үй» (Өлеңін жазған: Қ. Баянбаев. Əнін жазған: Ж. Тұрсынбаев) бірінші шумағы мен қайырмасын үйренеді, орындайды;

  • музыканың көркемдеуіш құралдарын шығармашылық жұмысында қолданады;

  • өз жұмысын таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • тыңдалған шығарманы талдау жəне мінездеме беру;

  • музыкалық шығарманың мазмұнын ашу жəне көңіл күйін көрсету.

Құндылықтарды

дарыту

Халық əуені мен классикалық əуендерді тыңдауға дағдылау, мəдени

тұлғаларды тəрбиелеу

Пəнаралық

байланыстар

Дүниетану

Бастапқы білім

Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу

Сабақ барысы:

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(МК,Ұ) 1-тапсырма. Ақпарат іздеу.

М. Ғаламтор желісінен немесе бейнетаспадан

Жинақтар,

энциклопедиялар,








оқушыларға берілген көріністерді қарауды тапсырады. Оқулықтағы мына сұрақтарға жауап беруді ұйғарады:

  • Сəулет дегеніміз не?

  • Сендер тұратын қалаларыңда/ауылдарыңда қандай əсем ғимараттар бар?

  • Неліктен сəулет нысандары əртүрлі?

  • Олар не үшін қажет?

  • Елордадағы «Бейбітшілік жəне Келісім сарайы» туралы не білесіңдер?

бейнетаспа, таныстырылым
Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия

Сабақтың ортасы

(МК,Ұ) 1-тапсырма. Ақпарат іздеу (жалғасы).

М. Тапсырманың мақсаты – сөзжұмбақты шешу арқылы оқушылардың «Бейбітшілік жəне Келісім сарайы» туралы білімін кеңейту.

Дұрыс жауаптары сұрақтардың астындағы сөздікте берілген.
О. Оқулықта берілген «Бейбітшілік жəне Келісім сарайы» сөзжұмбақты шешу алдында мына талаптармен танысады:
Сұрақтарға жауап беру. Тақтада жазылған сөзжұмбақ торкөздерді сыныппен бірге толтыру. Түсінгенін айтып беру.

Сөзжұмбақ сұрақтары:

  1. «Бейбітшілік жəне Келісім сарайын» салу идеясын көтерген кім? Президент.

  2. Жыл сайын сарайды көруге кімдер келеді? Туристер.

  3. Сарайдың ішінде музыка өнерін тамашалайтын қандай зал бар? Концерт.

  4. Көркем суреттер мен картиналарды тамашалайтын қандай зал бар? Құланшы.

  5. Ғимаратты салған ағылшын сəулетшісі кім? Норман.

  6. Музыка шығаратын адамды кім деп атайды? Композитор.

  7. Ең кіші уақыт өлшемі қалай аталады? Секунд.

  8. Сарай еліміздің қай қаласында орналасқан? Астана.

Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия

Cəулет ғимараттарының суреттері («Бейбітшілік жəне келісім сарайы») http://samatshow.kz/ ru/projects/299
Сəулеттік нысандар (15 необ. арх. дост.Москвы: https://localway.ru/m oscow/guide/291)




Түсінік.

Оқушылар мына түсініктермен танысады: Бейбітшілік жəне Келісім сарайы – архитектуралық құрылыс кешені, сəулет өнерінің бірегей туындысы. Ол Астана қаласындағы қолдан жасалған жота үстінде орналасқан.

Сəулет өнері құрылысты жобалауа, нсалу, оғ көркемдік бейне беру өнері.







(МК,Ұ/Т) 2-тапсырма. Талдау. Ақпарат іздеу.

О. Оқулықта берілген сəулеттік нысандардың суреттерін қарайды, салыну тарихымен танысады:











Астана қаласы «Нұр Əлем» ЭКСПО-2017 көрмесі, Ресей, Мəскеу қаласы «Үй-жұмыртқа» (2002 ж.) Мына сұрақтарға жауап береді:




Оқулық. Ғимараттардың суреттері: «Нұр Əлем», Астана қаласы, Ресей, Мəскеу қаласы:

«Үй-жұмыртқа» (2002 ж.) Сұрақтар:

  • Бұл ғимараттардың сырт пішіні қандай?

  • Əр ғимарат неше бөліктен тұрады?




М. «Үш сəулетті нысанды салыстырайық:

«Бейбітшілік жəне Келісімайсыар », «Нұр Əлем» ЭКСПО-2017 көрмесі, «Үй-жұмыртқа» – олар бір- біріне ұқсамайды жəне ерекше керемет формасымен (пішінімен) адам көзін тартады. «Олардың формалары қандай жəне неше бөліктен тұрады?»

О. Жауабы: «Келісім сарайы», «Нұр Əлем» ЭКСПО- 2017 көрмесі бір бөліктен, «Нұр əлем», «Үй- жұмыртқа» екі бөліктен тұрады.

М. Оқушыларды салыстыру əдісі бойынша сəулетті нысандар мен музыкалық шығармаларды, мысалы, оларды əндермен салыстырып көріп, арасында қандай байланыс пен айырмашылық бар екенін айтқызады. Бұл тапсырмада топтық əдіс пайдаланады.

Оқушылар таныс «Кемпірқосақ» пен «Сыбызғы, сазсырнай» əндерінің үзінділерін тыңдап, мына сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар:

  • Əндердің формасын анықтаңдар, олар немен ерекшеленеді? Қайсы əн тек шумақтан, ал қайсысы шумақ пен қайырмадан тұрады?

  • Əндердің мазмұны не туралы?

  • Осы əндер сендердің қандай сезімдеріңді оятады? Оқушылар естеріне түсіріп, сыныппен бірге орындайды.

М. Оқушылардың білімін бекіту мақсатында мына түсініктерді талқылайды.


Киіз үй

(Өлеңін жазған: Қ. Баянбаев.

Əнін жазған: Ж. Тұрсынбаев)

Түсінік:

Форма (лат.forma) дегеніміз – түр, пішін, сыртқы бейне, əдемілік.

Музыкалық форма – музыкалық шығармада бөлімдер мен бөліктердің белгілі бір тəртіппен орналасуы.

Вокалдық музыкада негізгі формалардың бірі –

шумақ жəне қайырма.

Шумақтық форма – вокалдық музыкада ең қарапайым форма.

Шумақтық формада музыка (əуені) қайталана береді, ал өлеңі (мəтіні) өзгереді.