ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 578
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Адамдар дауыстары жоғарғы (əйелдер), орта (балалар), төмен (ерлер) регистрге бөлінеді. | |||
Əншілер дауыстарының топтасуы: | |||
Дауыстар | Əйелдер | Балалар | Ерлер |
Жоғарғы | сопрано | сопрано (қыздар), дискант | тенор |
Орта | меццо- сопрано | альт | баритон |
Төмен | контральто | - | бас |
| М. Оқушыларды топқа бөліп, «Алдаркөсе айлакерлігі» ойнының шартымен таныстырады. Ойын. «Алдаркөсе айлакерлігі» шығармашылық ойыны Ойын шарты. Оқушылар бейнетаспадан Алдаркөсе туралы бірнеше мультфильм ертегілерді көреді. Таңдаған ертегі бойынша оқушылар топқа бөлінеді. Күні бұрын мұғалім дайындап берген қысқа ертегі сюжетін негізге алып, олар опера жанрында қысқа музыкалық композиция шығарады. Мұғалімнің көмегімен алдын ала дайындалған заттарды: қорапшалар, аксессуарлар, түрлі киім- кешектер т.б. балалар дайындық кезеңінде жəне таныстырылымда пайдаланады. Əртүрлі дауыс бояулар шығармашылықта (диалог, кейіпкерлер, рөлдік ойын т.б) қолдануы осы тапсырманың мақсаты болып табылады. М. «Əдебиеттік оқу», «Орыс тілі», «Қазақ тілі» т.б. пəндерімен кіріктірілген сабақ ұйымдастыруына болады. | https://www.youtube .com/watch?v=yMh RYhTsQxU Алдар Косе. Маңғазшіəн .10.59 мн.: https://www.youtube .com/watch?v=Rk5b 40b5l1I Алдар Косе. Əнші бай. 6,07 мн. https://www.youtube .com/watch?v=zFxsu yitFL0 | ||
Сабақтың соңы | (МК,Ұ) 4-тапсырма. Таныстырылым жəне бағалау. М. Оқушылармен бірге штрихтар (staccato, legato, nonlegato), дауыс бояулары, ырғақ, динамика сияқты өтілген ұғымдарды қайталайды. Орындалған нұсқалардан кейін оқушыларды өзара бағалауға бағыттайды. О. Өз музыкалық композициясының қысқа қойылымын көрсетеді, мəнерлеп орындайды, өтілген түсініктерді қолданады:
| | ||
Сабақтың соңы |
Рефлексия Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Қай тапсырманы мен оңай орындадым? | | ||
Саралау – Оқушыларға қалай | Бағалау – Оқушылардың материалды | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының |
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | сақталуы |
Кейбір оқушыларға көмек ретінде əн орындау барысында көркем орындауға көмек беріп, үлгілерін ұсына алады. Қабілеті жоғары оқушыларға композицияны орындау барысында музыканың көркемдеуіш құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады. | Бақылау; Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша; Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. | Денсаулық сақтау технологиялары Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындық- тары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№17 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 5-бөлім: Өнер | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы: | Музыка жəне поэзия | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.2.1 – көркем бейнені аша отырып, түрлі сипатты əндерді орындау; 3.1.3.3 – музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату; 3.2.1.2 – қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару жəне суырыпсалма жасау үшін музыкалық көркемдеуіш құралдарды қолдану. | ||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
| ||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетті:
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
| ||
Құндылықтарды дарыту | Халық əуені мен классикалық əуендерді тыңдауға дағдылану, мəдени тұлғаларды тəрбиелеу | ||
Пəнаралық байланыстар | Дүниетану | ||
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | (Мк. Ұ.) 1-тапсырма. Тыңдау. М. Аңызды өзі айтып береді. «Өте ерте заманда жер бетін мекендеген халықтар өлең дегеннің не, əн дегеннің не екенін білмеген. Адамдар көңілсіз, сүреңсіз өмір сүріп жатты. Табиғат та мұңға батып, мүлгіген тыныштық орнаған. Ол кезде əннің құдіретін аспан ғана білген, себебі əн тек аспанда ғана қалықтап жүрген. Бір күні сиқырлы Əн төмен түсіп, кең дала үстінде қалықтаған. Ол жердегі көңілсіз адамдарды көріп аяп, «осыларға бір жақсылық жасайыншы» деп ойлайды. Əн көңіл күйіне қарай кейде жер бауырлап, кейде биікке самғап ұшып жүреді. Əн төмендеген сайын сол жердегі адамдар əнші, жыршыға айналады. Ал биік қалықтап кеткен жердің халық əншіліктен құр қалған екен. Əн қазақ жеріне келгенде төмен құлдырап, халыққа музыкалық қабілетті үйіп-төгіп шашады. Осылайша қалықтап ұшып, халықты əн мен өлеңнің, жыр мен күйдің, суырыпсалмалықтың шеберіне айналдырған екен». М. Аңыздың мазмұнына байланысты оқушылардың сұрақтарына жауап береді. | Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия |
Сабақтың ортасы | (Мк,Ұ/Т) 2-тапсырма. Ақпарат іздеу, талдау. | Абай Кунанбаев «Желсіз түнде жарық ай» əні: https://www.youtube .com/watch?v=C4nH PFUk-H8 |
| О. Музыка мен поэзия өнерлеріне талдау жасайды, оқулықта берілген мына сұрақтарға жауап береді: | |
| – Музыка дегеніміз не? | |
| – Поэзия дегеніміз не? «Əдебиеттік оқу» сабағында өткенді есіне түсіреді. | |
| – Музыка мен поэзияның айырмашылығы мен байланысы неде? | |
| – Қазақ халық музыкасы мен поэзиясының байланысын не арқылы көруге болады? | |
| О. Осы бағытта оқушылар мұғалімнің көмегімен 3-тапсырманы орындауға кіріседі. | |
| (Т) 3-тапсырма. Зерттеу, орындау. О. Екі топқа бөлініп, алдыңғы сабақта мұғалімнен үй тапсырма ретінде ғаламтор желісінде, кітапханада Абай Құнанбайұлының шығармашылығына байланысты ізденіс жұмыстарын жүргізеді. Музыка мен поэзияны байланыстыратын əндердерді жəне өлеңдерді зерттеуді Абай Құнанбайұлы шығармалар негізінде жалғастыру. Оқулықта берілген А. Құнанбайұлының суреті мен мəліметтермен танысып, өздерінің тапқан ақпараттармен толықтырады. Оқулық. А. Құнанбайұлының суреті. |
| М. Тақырыпқа байланысты халық арасында кең тараған сүйікті əндердің бірі – Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» əнін оқушыларға үйретеді. | Абай Құнанбаев туралы: https://kk.wikipedia. org/wiki/%D0%90% D0%B1%D0%B0% D0%B9_%D2%9A %D2%B1%D0%BD %D0%B0%D0%BD %D0%B1%D0%B0 %D0%B9%D2%B1 %D0%BB%D1%8B «Көкшетау». (əні мен өлеңі С. Сейфуллиндікі): Рамазан Стамғазиевтың орындауында: https://www.youtube .com/watch?v=MbO Ib9C3ndM С.Сейфуллин туралы: https://kk.wikipedia. org/wiki/%D0%A1 %D3%99%D0%BA %D0%B5%D0%BD _%D0%A1%D0%B 5%D0%B9%D1%84 %D1%83%D0%BB |
Орындау. Желсіз түнде жарық ай (Өлеңі мен əнін жазған: А. Құнанбайұлы) | ||
Ауылдың жаны – терең сай, 2 рет Тасыған өзен күрілдеп.
Құлпырған жасыл жер жүзі. 2 рет | ||
М./О. Бұл əнді оқушылар бейнетаспадан тыңдап талдайды жəне мұғалім берген мына сұрақтарға жауап береді:
О. Əннің көңіл күйін торкөздерде берілген сөздер арқылы сипаттайды жəне түсініктерін айтып береді. | ||
(Мк. ОТ) 4-тапсырма. Əуен құрастыру. М. – Өлең жолдарын негізге алып, оқушыларға əуен құрастыруды ұсынады. Кейбір оқушыларға өзі көмектеседі. О. – Əннің 1-шумақтың төрт жолын оқиды жəне ырғақтық сурет арқылы əуен құрастырады. | ||
1. Жел-сіз түн-де жа-рық ай, Сəу-ле-сі су-да ді-ріл-деп. А-уыл-дың жа-ны – те-рең сай, Та-сы- ған ө-зен кү-ріл-деп. | ||
М. Бесінші тапсырма С. Сейфуллиннің əншілік жəне поэтикалық шығармашылығына арналған. | ||
(Мк,Ұ) 5-тапсырма. Тыңдау жəне талдау. М./О. С. Сейфуллиннің «Көкшетау» əнін бейнетаспа- дан тыңдайды, оқулықта берілген мына сұрақтар арқылы талдайды: | ||
– Əннің əуені мен сөзіне көңіл бөл. Олардың байланысы мен айырмашылығы неде? | ||
– Шығарманың көңіл күйі қандай? | ||
– Екпіні қандай? |
тынық | жарық | қадала | көңілді | аянышты |
əзілқой | күңгірт | əдемі | көркем | асықпай |
|
| %D0%BB%D0%B8 %D0%BD | ||
О. Оқулықтан С. Сейфуллин туралы ақпарат алады, мұғалімнің қосымша берген қысқа мəліметін жəне «Көкшетау» əнін тыңдайды. Оқушылардың мүмкіндігі болса, əннің қайырмасын əншіге қосылып айтуға болады. Оқулық. С. Сейфуллиннің суреті мен түсінік. Тыңдау. Көкшетау (Өлеңі мен əнін жазған: С.Сейфуллин). | Қосымша: «Тау ішінде» (əні-өлеңі С. Сейфуллиндікі): Қ. Байбосыновтың орындауында: https://www.youtube .com/watch?v=LaA D7H128Ww | |||
1. Арқаның кербез сұлу Көкшетауы, Дамылсыз сұлу бетін жуған жауын. Жан-жақтан ертелі-кеш бұлттар келіп, Жүреді біліп кетіп есен-сауын. | | |||
Сексен көл Көкшетаудың саясында, Əрқайсы алтын кесе аясында. Ауасы дертке дауа, жұпар иісі – Көкірек қанша жұтсаң, тоясың ба? Қайырмасы: Хəй-лə-ли-лəй, ли-лə-ли-лəй, ли-лə-лəй, Хəй-лə-ли-лəй, ли-лə-ли-лəй, ли-лə-лəй. | | |||
2. Ырғалған көкке бойлап қарағайы, Қасында көк желекті аппақ қайың. Жібектей желмен шарпып төңіректі, Балқытып мас қылады иіс майың. | | |||
Көкпеңбек құз басынан мұнар кетпес, Басына атсаң-дағы оғың жетпес. Бір жұтсаң Көкшетаудың жұпарынан Өлгенше көкірегіңнен құмар кетпес. Қайырмасы. | | |||
М/О. Оқушылар əнді тыңдап болған соң, мұғаліммен бірге əннің əуені мен өлеңін талдап, əншінің орындау шеберлігіне көңіл бөліп, ой-пікірлерін айтып беру, қажет. Тақырыпқа байланысты оқушылар мынадай музыкалық ұғымдар туралы түсінік алады. | | |||
| Музыка – белгілі биіктіктегі дыбыстардан тұратын, адамға сазды əуенімен əсер ететін өнер түрі. | | | |
Поэзия – өлең түріндегі ауызша немесе жазбаша жазылған əдеби көркем шығарма. | |