ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 577
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Оқушылар мына шығармаларды тыңдайды. Жаппас Қаламбаевтың орындауында: «Қасқыр» халық күйі (қобыз аспабы), «Көкек» күйі (қобыз аспабы), Н. Меңдіғалиевтің «Домбыра аңызы» шығармасы фортепиано аспабында орындалады. | | ||
Сабақтың соңы | (Мк,Ұ/Т) 6-тапсырма. Таныстырылым жəне бағалау. М. Сабақтың соңында оқушыларды өзара бағалауға шақырады жəне мына сұрақтарға жауап беруді талап етеді:
| | ||
Саралау – Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Кейбір оқушыларға көмек ретінде əннің сөзі мен əуенін талапқа сай орындауға көмек беріп, үлгілерін ұсына алады. Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық тапсырманы орындау барысында музыканың көркем құралдарын анықтауды тапсыруға болады. | Бақылау; Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша; Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. | Денсаулық сақтау технологиялары Сергіту сəттері мен белсенді еіск-еəтр түрлері | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
| ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. |
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындық- тары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
№19 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 5-бөлім: Өнер | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Музыка жəне мүсін | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.2.1 – көркем бейнені аша отырып, түрлі сипатты əндерді орындау; 3.1.3.3 – музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату. | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
|
| ||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетті:
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
| ||
Құндылықтарды дарыту | Халықтың жəне классикалық əуендерді тыңдауға дағдылау, мəдени тұлғаларды тəрбиелеу | ||
Пəнаралық байланыстар | Дүниетану | ||
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу | ||
Сабақ барысы: | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы | (МК, Ұ) 1-тапсырма. Əңгімелеу. Талдау. М. Сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға түрлі мүсіндердің суреттерін көрсетеді. Ғаламтор желісін де пайдалануға болады. Сыныпта мүсіндерге байланысты əңгіме жүргізу қажет. М. Бейнетаспадан көрген мүсіндерді сыныпта талдау.
| Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия Мүсіндердің түрлері: http://www.novate.r u/blogs/020715/3197 8/ |
Сабақтың ортасы | (МК, Ұ) 2-тапсырма. Ақпарат іздеу. М. Сабақта мүсін туралы ақпарат беру жəне музыкалық терминдерге түсініктеме дайындау қажет. Алдын ала оқушыларға мына сұрақтарды бергені жөн:
| Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия |
| Оқулық. «Мүсіннің сыры» сөзжұмбағы (сурет). | |
| О. Оқушылар оқулықтаебнерілг «Мүсіннің сыры» сөзжұмбағын шешеді. | |
| О. Сұрақтар мен жауаптар:
| |
| (Мк, Ұ/Т) 3-тапсырма. Талдау. М. Оқушылардан музыка жəне мүсіндеу өнерлерін салыстыруды сұрайды. | |
| М/О. Музыка жəне мүсіндеу өнерлерін салыстыр. Бір жағында мүсіндеу өнерінің туындылары – мүсіндер, оларды жасайтын мүсіншілер. Екінші жағында музыка өнерінің туындылары – музыканың өзі, оны жазатын жəне ойнайтын музыканттар, музыкалық аспаптар т.б. Тапсырма: cуреттерді зерттеу, талдау жасау, сұрақтарға жауап беру, пікірін айту. Оқушылар мүсіншілер атақты музыканттарды, музыкамен байланысты құбылыстар мен аспаптарды бейнелей алғандығы туралы түсінік берулері қажет. | Музыка и скульптура: https://www.google. kz/search?q=музыка +и+скульптура&tb m.... |
| Оқулықта берілген мүсін суреттердің атаулары: | |
| О. 1. Л. Бетховен – дүниежүзіне əйгілі неміс компо- зитор-классигі. 2. «Изумрудная музыка». | Құрманғазы мүсіні: https://www.google. kz/search?q=Құрма нғазы+мүсіні&tbm |
| Тірі өсімдіктерден жасалған мүсін.
| =isch&tbo...... Қобыз мүсіні: https://www.google. kz/search?q=қобыз+ +мүсіні&tbm=isch& tbo.. |
(Мк,Ұ) 4-тапсырма. Тыңдау жəне талдау. О. Гүлнəр Абдрашеваның «Мүсіндер мұражайында» шығармасында музыка арқылы мүсіндердің бейнесін көрсеткен. Оқушылардан шығарманы тыңдауды, талдауды талап етеді. О. Оқулықта берілген сұрақтарға жауап беріп, суреттегі мұражайға қойылған мүсіндерді зерделеп, тыңдаған музыкамен салыстырады. Қай музыка қандай мүсінге сəйкес келетінін өздері түсіндіруі қажет. | «Мүсіндер мұражайында» (музыкалық суреттер) Музыкасы: Г. Абдрашеванікі | |
Тыңдау. «Мүсіндер мұражайында» (музыкалық суреттер). Музыкасы: Г.Абдрашеванікі | | |
М. Оқушылардан музыкалық кейіпкерлердің аттарын торкөздерден тауып, түсінігін айтып талап етеді. Музыкалық суреттердің атаулары: «Алдаркөсе» «Тоңмойын есек» «Көңілді құлын» «Аққу» (Мк,Ұ) 5-тапсырма. Əнді үйрену. | | |
Оқулық. «Өнерлі бала». (Өлеңін жазған: А. Асылбек. Əнін жазған: Ə.Бүшікова) М/О. Екінші мен үшінші шумақтарды үйрену. | «Өнерлі бала». (Өлеңін жазған: А. Асылбек. Əнін жазған: Ə. Бүшікова) | |
Небір ұлы кісінің Келтіріп бар пішімін, Тұрғызамын мүсінін. Абай – ақыл дария, Жамбыл – жырау қария. Біз жасаған мүсіндер – Мəншүк пенен Əлия. Қайырмасы: Өнер – өрнек, əн-күйлер, Бой балқытқан бал билер.
| |