ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 573
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Жаңылмаймын жолымнан. Мақтаны боп елімнің Шығам əлі соңынан. Қайырмасы. М. Сабақ тақырыбына байланысты оқушылар келесі ұғымдармен танысады жəне талдайды: Түсінік: | | ||||||||
| Мүсін – кеңістікте жан-жақты бейнеленген, сом- далған көркем шығарма. Мүсіндеме – көркемөнердің бір түрі. Мүсінді орыс тілінде «скульптура» деп атайды. «Скульпо» деген латын тілінде «кесу, қашау» деген мағынаны білдіреді. Мүсіндеменің түрлері: жұмыр жəне рельеф. Мүсінші – мүсін жасайтын адам. Мүсіндеме қатты немесе пластикалық заттардан, соның ішінде: тастан, темірден, сазбалшықтан, балауыздан, ағаштан, сүйектен жəне басқа материалдардан жасалады. Мүсіндеме туындылары үш өлшемнен (биіктік, ендік, аумақтық) құралады. | | ||||||||
М. Сабақ барысында түсініктерді айқындайды жəне оқушыларға үш тілде айтып беруді талап етеді. | ||||||||||
| мүсін | скульптура | sculpture | | ||||||
Сабақтың соңы | (Мк,Ұ) 6-тапсырма. Таныстырылым жəне бағалау. М. Сабақтың соңында оқушылардан өзара бағалауды жəне мына сұрақтарға жауап беруді сұрайды: М/О. Өзара бағалауды жүргіз. Мына сұрақтарға жауап бер:
| | ||||||||
Саралау – Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Кейбір оқушыларға көмек ретінде əннің сөзі мен əуенін талапқа сай орындауға көмек беріп, үлгілерін ұсына алады. Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық тапсырманы | Бақылау; Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша; Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. | Денсаулық сақтау технологиялары Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері |
орындау барысында музыканың көркемдеуіш құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады. | | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындық- тары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№ 20 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 5-бөлім: Өнер | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Музыка жəне форма | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру;
| |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
«Қараторғай» əндерін тыңдайды;
|
| Ə. Бүшікова) əнін үйренеді, орындайды;
Оқушылардың көпшілігі:
«Қараторғай» əндерін тыңдайды;
Кейбір оқушылар:
«Қараторғай» əндерін тыңдайды;
| ||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетті:
«Қараторғай» əндерін тыңдайды;
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
| ||
Құндылықтарды дарыту | Халықтың жəне классикалық əуендерді тыңдауға дағдылау, мəдени тұлғаларды тəрбиелеу | ||
Пəнаралық байланыстар | Дүниетану | ||
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу | ||
Сабақ барысы: | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы | (МК,Ұ) 1-тапсырма. Қайталау. Ақпарат іздеу. М. Оқушыларға төртінші бөлімдегі сəулет өнерінің түрлі формадағы белгілі нысандарды, музыкалық | Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия |
| формалардың бірі – шумақтық форма туралы түсініктерді естеріне түсіріп, «Музыка жəне форма» деген жаңа сабақтың тақырыбымен байланыстырады. О. Мынадай сұрақтарға жауап береді жəне үшінші сұрақ бойынша торкөздерді толтырады. Сұрақтар: Форма дегеніміз не? Сəулет өнерінде қандай формадағы нысандар бар? Музыка өнерінде əндерге байланысты қандай формаларды білесің? Торкөздердің жауаптары: шумақ, шумақ-қайырма. | |
Сабақтың ортасы | (Мк,Ұ) 2-тапсырма. Тыңдау жəне талдау. | Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия;
.com/watch?v=2TuN r_ilPm4
«Желсіз түнде жарық ай» (қайталау): https://www.youtube .com/watch?v=C4nH PFUk-H8 |
| М. Оқушыларды таныс «Желсіз түнде жарық ай» Абайдың əнін жəне Ақан серінің «Қараторғай» əнін жеке əнші мен хор орындауында бейнетаспадан тыңдауды, талдап салыстыруды талап етеді. Екі əннің айырмашылығы мен ұқсастығын: мазмұны, екпін, динамика (дыбыс күші), көңіл күй арқылы тауып беруді жəне əндердің формаларын: шумақтық немесе шумақ пен қайырма түрінде жазылғанын анықтауды сұрайды. | |
| М/О Оқушылар білімдерін бекіту үшін мына түсініктерден мысалдар келтіріп, бірге қарап шығады: | |
| Түсінік: Əн – вокалдық музыканың бір түрі. Вокалдық музыка – музыка аспабының сүйемел- деуімен немесе сүйемелдеуінсіз жеке əншіге, хорға арналып жазылған музыкалық шығармалар. Шумақтық форма – вокалдық музыкадағы ең қарапайым форма. Шумақтық формада музыка (əуені) қайталана береді, ал өлеңі өзгереді. Шумақ жəне қайырма – вокалдық музыкадағы негізгі формалардың бірі. | |
| О. Алдыңғы тапсырманың жалғасы ретінде мына терминдерді үш тілде ұжыммен, жеке айтады. | |
| (Мк,Ұ/Т) 3-тапсырма. Ақпарат іздеу, зерттеу. | |
| М. Оқушылармен бірге айналада бар, күнделікті өмірде қолданылатын əртүрлі пішіндегі (форма) заттарды естеріне түсіріп əңгімелейді. Оқулықтағы суретте көрсетілген шеңбер, үшбұрыш, шаршы немесе тік төртбұрыш сияқты геометриялық пішіндерге тағы қандай заттарды ұқсатуға болатынын талдайды. |
əн | песня | sonq |