ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 588
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілгенрсаұқтарға жауап беріңіз. |
| |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындық- тары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№24 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 6-бөлім: Атақты тұлғалар | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Жалынды ақын-күйшілер | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.2.2 – музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету;
3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету,неөзінің жə өзгелердің жұмыстарын бағалай білу. | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
|
| сүйенеді;
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
| ||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетті:
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
| ||
Құндылықтарды дарыту | Қазақ мəдениетіндегі күйшілік өнердің орнын бағалау, мақтан тұту | ||
Пəнаралық байланыстар | Тарих. Əдебиет | ||
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы | Сабақтағы «Жалынды ақын, күйшілер» тақырыбы екі атақты тұлғаны қатар қарастырады. Күй өнерінде шоқтығы биік Құрманғазы мен жалынды ақын Махамбет шығармашылығы. 1-тапсырма. Музыка тыңдау жəне талдау. (МК) Екі күйді аудио арқылы (бейне слайдтық суреттемелерсіз) тыңдату қажет. Орындау түрлерін (жеке, оркестр) мұғалім өзі таңдауға ерікті. Дегенмен жеке домбыра орындауында күйдің сипатын талдауға баланы үйрету керек. Күйлердің орындау сипатын жан-жақты сезіну үшін оқулықта батырдың үш кезеңдік сəттерінен суреттер | «Музыка» оқулығы, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия Адай (Құрманғазының күйі) орындайтын Р. Ғабдиев үнтаспа, сайттық сілтеме http://audio.nur.kz/1 042705-kyrmanfazi- |
| берілген. Батырдың жақын туыстарымен қоштасуы, батырдың жауынгерлерімен ат үстінде келе жатқаны, екі батырдың жекпе-жегі. | adaj-kyji Жұмыр-Қылыш Қаршыға Ахмедияровтың орындауында Үнтаспа мр3 |
Сабақтың ортасы | Қойылатын сұрақтар:
Берілген тапсырмада сұрақ түрлері де оқушыға өзіндік шешім қабылдауға мүмкіндік береді. 2-тапсырма. Ақпарат іздеу. (МК, Ұ,ОТ) Бұл тапсырма түрінде оқушылар Махамбет Өтемісұлы жөнінде ақпарат іздестіреді. Құрманғазы шығармашылығымен 1-ші, 2-ші сыныптан таныс, дегенмен екі ұлы тұлғаның арасындағы байланысты сезіну мақсатында Құрманғазы шығармашылығына оқушылар қайта тоқталады. Оқулықта екі тұлғаның да суреті берілген. Исатай Тайманов (1836–1837) бастаған көтеріліске қатысы жөнінде əңгіме қозғалуы тиіс. Махамбет Исатайдың қасында жүрсе, бала Құрманғазы ағаларына «Кішкентай» күйін арнаған. Бірқатар ортаға салынған ақпараттық мəліметтерден кейін екі композитордың музыкалық шығарма- шылығы жөнінде түйін жасалады. «Құрманғазы ұлы күйші болса, Махамбет – атақты ақын, шебер күйші, батыр. Екі атақты тұлғаның шығармалары күрес-тартыс үстінде туған. Егер Құрманғазы «Адай» күйінде халықтың жігерін көрсетсе, Махамбет ақын Жұмыр мен Қылыш деген батырлардың ерлігін күй арқылы жеткізген. Екі күйші де батырлық туралы күйлер шығарған». 3-тапсырма. Орындау. | |
| (МК,Т) Тыңдаған күйлер интонациясы оқушылар- дың жадында қалуы үшін оқушылардкеүнйлер үзінді орындайды.
|
| «Адай» күйінен үзінді «Жұмыр-Қылыш» күйінен үзінді
Бұл жұмыс түрін ұйымдастыруда мұғалім өзі алдымен күйлерді орындап көрсетуі керек. | | ||
Сабақтың соңы | 4-тапсырма. Таныстыру жəне бағалау. Таныстыру барысында əр топ бірін-бірі жігерлендіру мақсатында орындайтын күй үзінділерінің ырғағын алақанымен соғып орындайды. Сабақ соңында уақыт қалса, Ақан серінің «Маңмаңгер» əнін қайта орындау керек. | | ||
Саралау – Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Қабілеті жоғары оқушыларға композицияны орындау барысында музыканың көркемдеуіш құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады. | Бақылау; Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша; Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. | Денсаулық сақтау технологиялары Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
| ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да о ланыңыз)? 1. |
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындық- тары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
№25 cабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 6-бөлім: Атақты тұлғалар | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Қазақ оркестрін тұңғыш ұйымдастырушы – Ахмет Жұбанов | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру;
| |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетті:
|
Тілдік мақсаттар |
|
Құндылықтарды дарыту | Қазақ мəдениетіндігі атақты өнер тұлғаларын білу, еліктеу |
Пəнаралық байланыстар | Тарих. Əдебиет |
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу |
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1-тапсырма. Əңгімелесу. | «Музыка» |
| Композитор Ахмет Жұбанов есімі алдыңғы сабақ- | оқулығы, |
| тарда кездескенімен, өмірі мен шығармаларымен | нота |
| таныстыру – осы сабақтың негізгі мақсатының бірі. | хрестоматиясы, |
| Ол Қазақ ұлт аспаптары оркестрін алғашқы | фонохрестоматия |
| ұйымдастырушысы ретінде танымал. | |
| (МК) Мұғалім А. Жұбановтың өмірбаяны мен | |
| шығармашылығы жайлы таныстырылым дайындап | |
| алады. | |
| Оқулықта композитордың суреті мен ол жөнінде | |
| мəліметтер берілген. Балаларға А. Жұбановтың | |
| алғашқы музыка əліппесінің авторы екенін атап өтсе | |
| де, артық болмайды. Оқушылар А. Жұбановты тек | |
| дирижер ғана емес, композитор ретінде тани | |
| бастайды. | |
Сабақтың | 2-тапсырма. Музыка тыңдау. | А. Жұбанов |
ортасы | (МК,Ұ) Сабақта А. Жұбановтың Құрманғазы | «Би күйі» |
| атындағы Қазақ халық аспаптар оркестрінің | https://www.youtub |
| орындауындағы «Би күйінің» бейнежазбасы тыңда- | e.com/watch?v=EsX |
| тылады. | _W2BbokQ |
| Оқушыларға: «Күйден қандай əсер алдыңдар? | А. Жұбанов «Ақ |
| Күйді əуендетіп орындауға бола ма?» деген сұрақтар | көгершін» үнтаспа |
| қойылады. Мұндағы мақсат күйдің би сипатын | |
| анықтау. | |
| 3-тапсырма. Зерттеу жəне орындау. | |
| (МК,Т) Күйді тыңдап талдағаннан кейін, оқушылар | |
| оркестр, «партитура» ұғымына қайта оралады. | |
| Ұғымдық түсініктер оқулықта берілген. | |
| «Оркестр – орындаудың ұжымдық түрі. Музыкалық | |