ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 579
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындық- тары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№5 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 2-бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Музыкадағы көңіл күй | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.2 – музыкалық шығармаларды интонация, əуен арқылы танып ажырату; 3.1.3.3 – музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату; 3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің жəне өзгелердің жұмыстарын бағалай білу. | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
|
|
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетеді:
|
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
|
Құндылықтарды дарыту | Музыкадағы көңіл күйді сезіну. Халық əндерін тыңдау арқылы мəдени тұлғаны тəрбиелеу |
Пəнаралық байланыстар | Өзін-өзі тану. Дүниетану |
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу |
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1-тапсырма. Сыныпта талқылау. (МК, Ұ) «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» тақырыбы аясындағы алғашқы сабақ өмірдегі қарама- қайшылық тақырыбын қарапайым мысалдар арқылы көрсетумен қатар, музыкада ол қаншалықты көрінеді деген мəселені шешуге бағытталған. (ОТ) Оқушылар оқулықтағы суреттен түрлі дұрыс жəне бұрыс əрекеттерді бағалай отырып, олардың дұрысы мен бұрысын екіге жұптайды. Оқушыларға осы бағытта төмендегідей сұрақтар қойылған:
Сабақта музыкадағы (қарама-қарсылық) контраст тақырыбы қозғалады. Оқулықта музыкадағы қарама- қарсылық тақырыбына оқушыларға ой салатындай түйіндеме де келтірілген. «Байқайсың ба, өмірдің бəрі қарама-қарсылықтан тұрады: күн – түн, жарық – қараңғы, ақ – қара, | «Музыка» оқулығы «Жақсы мен жаман» тақырыбына суреттер (мектептегі, үйдегі, қоғамдық көліктегі оқушылардың тəртібі жəне т.б.) |
| жақсылық – жамандық, жаз – қыс. Қарама-қарсылық музыкада да кездеседі. Мысалы, көңілді – мұңды, тез – баяу, форте – пиано». Мұғалім өзі де алдын ала «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» тақырыбына байланысты суреттер дайындап алып, талқыға мысалдарды өзі ұсынуына да болады. | |
Сабақтың ортасы | 2-тапсырма. Музыка тыңдау жəне талдау. (МК,Ұ) Екінші тапсырмада музыкадағы көңіл күйді сезінуге халық əні «Жүгіріп шықтым белеске» ұсы- нылған. Əнді дəстүрлі əншілер де, эстрада əншілері де орындап жүр. Оқушылар əнді бейнежазбадан əнші Б. Самединованың орындауында тыңдайды. Мұғалім басқа орындаушыны немесе өздеріне ұнаған мажорлы көңіл күйдегі əндіытнаңадау болады. Алғашқы тыңдалымда əн сөзінсіз үнтаспадан тыңда- лады. Оқушылар төмендегідей тапсырма түрлерін орындайды:
(қуанышты, мұңды, көңілді, көңілсіз)?
3-тапсырма. Əн үйрену. (МК, Ұ, ОТ) Оқушылар əннің қайырмасын үйренеді, вокалдық орындаушылық дайындығына қарай əннің толықтай шумағы мен қайырмасын үйретуге болады. Оқушылар өз тəжірибесіне сүйене отырып, мұғалім- мен бірге таныс мажорлық ладтағы жазылған əндерді естеріне түсіреді. Оқулықта «мажор» ұғымына анықтама берілген. «Қуанышты көңіл күй сыйлайтын музыканы мажор деп атайды. Мажор «көңілді, қуанышты» деген мағынаны білдіреді. Қазақтың халық əні «Жүгіріп шықтым белеске» мажорлы ладта жазылған. Лад ұғымы да балаға жақын қарапайым тұрғыда берілген. Лад дегеніміз – дыбыстардың өзара үйлесімділігі (жарасымдылығы). Əннің бөлімдік ерекшеліктері (шумақ, қайырма) мұғалімнің назарын- да болуы тиіс. 4-тапсырма. Орындау жəне суырыпсалма. Берілген тапсырма түрі ойын түрінде беріледі. Оқушылар екі топқа бөлініп, музыканың көркемдеуіш құралдарын қаншалықты пайдалана білетінін тəжірибеде көрсетеді. Ойынның шарты: Əр топ өзінің дирижёрін сайлайды. Дирижёр өз тобының əн тармақтарының контрасты (қатты- ақырын, баяу-тез) орындалуын қадағалайды. | «Музыка» оқулығы, нота хрестоматиясы, аудио-бейне хрестоматия «Жүгіріп шықтым белеске» (қазақтың халық əні) бейне- жазба http://videosoc.ru/vi deo/FyqjvhX3vSc/ |
| 1-ойын (қатты-ақырын)
2-ойын (тез-баяу)
| | ||
Сабақтың соңы | 5-тапсырма. Таныстыру жəне бағалау. Сабақ соңында екі топ өз орындауларына баға береді. Рефлексия. Мен не білдім? Нені үйрендім? Қандай тапсырма қиындықтар туғызды? Қандай тапсырма жеңіл болды? | | ||
Саралау – Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Қабілеті жоғары оқушыларға композицияны орындау барысында музыканың көркемдеуіш құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады. | Бақылау; Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша; Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. | Денсаулық сақтау технологиялары Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
| ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындық- тары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№6 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 2-бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Музыкадағы көңіл күй (мұңды) | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.2 – музыкалық шығармаларды интонация, əуен арқылы танып ажырату; 3.1.3.3 – музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау; 3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің жəне өзгелердің жұмыстарын бағалай білу. | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
| |
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетті:
|