ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 590
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
| |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№8 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 2-бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан үйрен | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Айтыс – сөз сайысы | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 – тыңдалған əнге жəне басқа музыкалық шығармаларға байланысты өз идеясын ұсыну жəне сахналау; 3.1.3.4 – музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау жəне ажырату; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау; 3.2.1.1 – музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну; 3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің жəне өзгелердің жұмыстарын бағалай білу. | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетті:
|
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
|
Құндылықтарды дарыту | Айтыс жанрын ұғындыра отырып, дəстүрлі төл өнеріне сүйіспен- шілігін ояту |
Пəнаралық байланыстар | Тарих. Əдебиет |
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу |
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1-тапсырма. Сыныптық талқылау. (МК, Ұ) Мұғалім айтыстың кез келген түрін таңдай алады. Айтыс өнерімен танысу сыныптық талқылаумен басталады. «Суретке жəне бейнежазбаға қарап отырып, айтыс туралы өз пікіріңді ортаға сал. Айтыс жанрын сипаттауда мына тірек сөздерді қолдан: сөз жарыс, жұптық сайыс, ақындар, суырыпсалма, жеңу-жеңілу». Сұрақтар мен талқылаулардануклеыйқінтаоқ айтыс жанры жəне ақындар жайлы ақпарат беріледі. Айтыс атауы «айтысу» деген сөзден шыққан. Ол өлең-сөзбен жарысу деген мағынаны білдіреді. Айтысқа тапқыр, білімді, тез арада өлең-сөз құрастыра алатын ақындар қатысады. Əсерлі болу үшін ақындар сөздерін əуенге қосып, домбыра аспабымен сүйемелдеген». Оқушылар оқулықтағы мəліметті пайдаланып, өз ойларын негіздейді. | «Музыка» оқулығы Аманжол мен Айнұрдың айтысы https://www.youtub e.com/watch?v=ED kWowtJ6Xo |
Сабақтың ортасы | 3-тапсырма. Орындау. (Т,Ж) Сабақта оқушыларға ұл мен қыздың айтысын ұйымдастыру ұсынылады. Айтыс əзіл түрінде | «Музыка» оқулығы |
| берілген жəне балалардың ойлау қабілетін дамыту үшін қайым айтысқа жақын етіп алынған. Айтыс əуеніне балаларға таныс буыны жағынан сөзіне сəйкес келетін əуендерді таңдауына болады. Мысалы: халық əні «Жүгіріп шықтым белеске» немесе «Жақсы мен жаман» термесінің əуеніне. Қыздар айтысын ұлдар берілген алдыңғы сөз үлгілеріне қарап аяқтайды (Ұлдар ылғи шулаймыз, үзілісте зулаймыз). 2-тапсырма. Суырыпсалма. Мұғалім «Мен неге мектепті жақсы көремін?», «Менің мектебім» тақырыбында айтыс құрастыруды ұсынуына болады. Оқулықта «Менің мектебім» тақырыбында суырып- салма жасалған. (МК, Ұ, Ж) «Мектебім менің» тақырыбына суырып- салма жаса. Өлеңнің мазмұны мен ұйқасына қарай мына сөздерді қой: барғанша, жаңаша, тамаша. Біздің мектеп ... , Асығамыз ... . Қамқор болған ұл-қызға Ұстаздары ... . Дұрыс жауаптары: жаңаша, барғанша, тамаша. 4-тапсырма. Зерттеу. (М,шҰ,ыТл)арОқу айтыстың түрлерімен танысады. Мұғалім айтыстың əрбір түріне ұғымдық түсініктер беруіне де болады. 5-сыныптағы музыка сабақтарын- да бұл тақырыптар аясы кеңінен қамтылады. Зерттеу жұмысындағы негізгі мақсаты – баланы шығарма- шылық суырыпсалмалыққа тарту. Шығармашылық тапсырма ойын түрінде беріледі жəне ең ежелгі | |
Ұлдар: | Қыздар: |
Кəне, айтысты бастайық, Ақындарға ұқсайық. Жақсы болса сабағың, Саған мақтау табайын. | |
| Бастасақ, біз де бастайық, Ақындарға ұқсайық. Айналайын қарағым, Жақсы менің сабағым. |
| Ұлдар неге шулайды? Үзілісте зулайды, Тап-таза болып жүрмейді, Қашан алға өрлейді? |
Ұлдар ылғи ... Үзілісте ... Сынды қабыл аламыз, Біз ақылды баламыз. | |
| тұрмыс-салт айтысы бəдік туралы айтылады. Оқулықта қысқаша түсініктеме де берілген. «Малмен күнкөріс көріп отырған ата-бабаларымыз мал ауруының иесі – «бəдік» деп ойлаған. Бəдікті малдан шығару үшін үркітіп, өлеңмен тауға, ағын суға, желге т.б. жаққа «көш-көш» деп көшірген. Кейін келе бұл салт ұмытылып, жастардың əзіл-қалжыңына айналды». Бұл тарапта ғалымдарымыздың (Ə. Диваев, М. Əуезов, С. Мұқанов, Қ. Жұмалиев, Е. Ысмайылов, М. Жармұхамедұлы жəне т.б.) еңбектері баршылық. 5-тапсырма. «Бəдік» ойыны. «Бəдік» əнінің əуенін нотаға түсірген музыкатанушы – Т. Бекхожина. (М,Т) Əуенді үйренгеннен кейін мұғалім оқушыларды екі топқа бөліп, бəдікті тау мен найзағайға көшіруді тапсырады. – «Көш-көш» сөздерін найзағайға көшіргенде қысқа (стакатто), тауға көшіргенде созылыңқы орында. Мысалы: Оқулықта найзағай, тауға көшірген мысалдар келтірілген. Оқушыларға басқа шығармашылық тапсырмалар берілген. – Өзің де бəдікті ағын суға, құйын желге көшір. Бұл мысалдардың барлығында оқушылар «Көш, көш» сөздерін берілген ноталармен немесе басқа да жансыз табиғат бейнесін бейнелейтін əуенді тауып алып, аспаптың немесе өзінің дауысымен көшіретіндей суырыпсалма жасауы керек. Мысалы: Барады бəдік кетіп-ау, құйын желге-ау, Гуілдеп көкке ұшқан-ау, құйын желге-ай, көш! | | ||
Сабақтың соңы | 6-тапсырма. Таныстыру жəне бағалау. (Ұ) Оқушылар сыныптастарымен бірге жұмыстарын таныстырып, бағалайды.
| | ||
Саралау – Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Қабілеті жоғары оқушыларға композицияны орындау барысында музыканың көркемдеуіш құралдарын | Бақылау; Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша; | Денсаулық сақтау технологиялары |
анықтауға тапсырма беруге болады. | Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. | Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№9 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 2-бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Жақсылық жасай білейік | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 – тыңдалған əнге жəне басқа музыкалық шығармаларға байланысты өз идеясын ұсыну жəне сахналау;
3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау; | |
| 3.2.1.1 – музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өзсиыднея | |
| ұсыну; | |
| 3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің жəне өзгелердің | |
| жұмыстарын бағалай білу. | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
| |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетті:
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Өмірде жақсы, тəрбиелеу | жаманды | ажырату | арқылы | жақсылық | жасауға |
Пəнаралық байланыстар | Тарих. Əдебиет. Өзін-өзі тану | |||||
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу |
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1-тапсырма. Өлеңді тыңда. (МК, Ұ) Сабақта мұғалім «Жақсылық көрсем өзімнен» атты өлеңді өзі немесе жақсы мəнерлеп орындайтын оқушыға оқытуына болады, мазмұнын сыныптық талқылауға ұсынады. Мұғалім басқа да жақсылық туралы кез келген өлеңді таңдай алады. Өлең аудиожазбасыз оқылады. Жақсылық көрсем өзімнен А. Рахметов Жақсылық көрсем өзімнен, Жамандық көрсем өзімнен. Жетелер жақсы-жаманға Адамның ісі өзінен. | «Музыка» оқулығы |